Актуальні способи переказу грошей з Америки в Росію

516

На макроекономічному рівні оборот капіталів між Росією і Штатами завжди був відносно невеликим. Спочатку радянський «залізна завіса», потім повний економічний розвал 90-х, туманна політика нульових і, нарешті, черговий відкат і ізоляція – санкції, початок яким поклав 2014 рік. Однак переказ грошей із США в Росію для дрібного бізнесу і фізичних осіб з моменту знищення СРСР і донині залишається досить актуальним. Мова йде про суми, обмежених верхньою планкою десь в 10 тис. «вічнозелених» (американські долари).

У світлі вищезазначених санкцій долар підскочив по відношенню до рубля спочатку майже в три рази, а тепер (середина 2016 року) поки що завис на позначці в два рази. Подорожчання долара призвело до почастішання банківських переказів. В основному люди прагнули перевести свої накопичення в доларах США в Росію, де можна було перевести в готівку їх вже в рублях. Однак досить швидко подорожчання долара (що, до речі, безпосередньо пов’язано з падінням цін на нафту призвело до катастрофічного зростання цін на російському ринку (особливо споживчому).

Але в рамках даної статті важливіше те, що санкції зробили долар не тільки дорогим, але і малодоступним (а іноді взагалі недоступним) для величезної, переважної більшості російських громадян. Росіяни ще більш менш без перешкод можуть оплачувати покупки в американських інтернет-магазинах. Або перераховувати в Штати гроші за надання тих чи інших послуг. А от отримувати гроші звідти для росіян стає все більш проблематичним. Найгірше те, що легальних способів стає все менше і менше. І владна еліта цієї країни в черговий раз сама ж створює необхідність тіньових методів. Слід розглянути всі законні способи по порядку. І визначити плюси і мінуси кожного.

Банківський переказ і комісія при ньому

Для цього потрібно, щоб банк-відправник у США і банк-одержувач в Росії підтримували послугу транснаціональних перекладів. Найбільше переказів з далекої Америки приходить в Ощадбанк. Ощадбанк, як і ряд інших найбільших банків РФ, як і раніше працює у сфері, що стосується перекидання грошей з однієї країни в іншу. Ощадбанк зЕкшн снює не тільки переведення в готівку, але і зберігання грошей клієнта на його рахунку. Отже, для реалізації перекладів потрібно, щоб в Ощадбанку (іншому банку) у клієнта був персональний рахунок. І дуже бажано, щоб він був карткових, тобто був прив’язаний до банківської карти. Для того, щоб перерахувати гроші з американського банку в банк російський, необхідно подати заявку. Наявність незаблокированного рахунку мається на увазі автоматично. Слід знати, що в 90% всіх транснаціональних банківських переказів, крім банку-відправника і банку-одержувача, присутня третя сторона – банк-кореспондент.

Це стороннє обличчя в угоді, проміжне ланка, перевалочний пункт для грошей. Ощадбанк, Газпромбанк і інші великі гравці банківського ринку працюють з міжконтинентальними грошовими переказами тільки при участі таких третіх осіб. Часом банк-кореспондент Екшн сно необхідний, інакше гроші можуть загубитися на шляху прямування. А інколи це просто спосіб зрубати додаткові гроші з клієнта у вигляді комісії, яку стягують всі банки без винятку. Іноді банків-кореспондентів може бути і два, і три. Тоді і без того солідна сумарна комісія зростає неймовірно. В цьому і полягає найголовніший мінус банківських переказів. І в цілому майже всіх легальних способів перекидання грошей зі США в Росію. Користуючись банківським переказом, клієнт, оформляючи переведення в 100 $, на руки отримає 65 $. Причому комісії такі, що менше 500 доларів цим способом пересилати не має сенсу. Ось приблизні комісії кожного учасника угоди (на початок 2016 року):

  • банк-відправник стягує мінімум 2% від суми, що перераховується, і в будь-якому випадку не менше 60 доларів;
  • банк-кореспондент (БК) спише з переказаної суми на свою користь мінімум 20 доларів;
  • з банком-одержувачем є варіанти. Якщо гроші зберігаються на електронному рахунку, тоді ніяких відрахувань не відбувається. Однак, якщо клієнт забажає отримати їх на руки хрусткими рублевими купюрами (що очевидно для більшості дрібних грошових переказів), то банк за дану процедуру забере від 0,5% до 2% від суми.

Проблема адрес і реквізитів

Так, якщо клієнт переправив зі Штатів в РФ 3000 $ з мінімальними витратами (один БК, мінімальні комісії кінцевих банків), то втратить він «всього лише» 60 доларів. По максимуму від заявленої суми можна втратити до 170 доларів. Другий недолік полягає у відносній тривалості транснаціональних банківських перекладів (гроші прийдуть через тиждень або близько того). Третій недолік – велика кількість технічної та юридичної інформації, в якій неприпустима жодна, навіть крихітна помилка. У чому полягає ця інформація? По-перше, банківські реквізити. Ну, реквізити свого банку-одержувача здобути легко. Як правило, папірець з цими даними видається клієнту банку разом з його новою банківською картою. Завжди можна відвідати відділення банку, де на першу вимогу клієнта йому видадуть квитанцію з реквізитами.

Філії того ж Ощадбанку є майже в будь-якому місті РФ. Тому дізнатися реквізити великого банку не проблема. Інша справа, що багато необізнані клієнти дещо плутають у цих реквізитах. Треба пам’ятати, що в банківських реквізитах відображена інформація не тільки про самої організації, але і про її рахунку клієнта.

Найчастіша помилка – це зазначення у графі розрахункового рахунку клієнта номеру його банківської карти. Слід пам’ятати, що рахунок і номер карти – це різні речі.

По-друге, треба знати реквізити банку-відправника. Їх можна з’ясувати або через банк-одержувач (але це буде не так швидко, як з його власними реквізитами), або у того, хто буде відправляти клієнту гроші з США. Якщо тільки клієнт не відправляє їх сам собі, просто перекидаючи свої кошти з однієї країни в іншу. Тоді автоматом вважається, що клієнт повинен знати реквізити банку, послугами якого користується. Але це ще не все. Знадобиться з’ясувати реквізити всіх банків-кореспондентів, а також мати при собі де-небудь записану наступну форму (назви банків, адреси і технічна інформація введені для прикладу):

Intermediary (банк-кореспондент)

Deutsche Bank Trust-Company Americas, New York, NY

Intermediary’s Bank SWIFT

BKTRUS33

Beneficiary’s Bank Account (рахунок в БК, який тимчасово наЕкшн дуть кошти)

04403077

Beneficiary Bank (банк-одержувач)

Sberbank of Russia

Beneficiary’s Bank Address (адреса банку-одержувача)

Інформація у співробітників банку

Beneficiary’s Bank-SWIFT

Інформація у співробітників банку

Beneficiary (особисті дані клієнта)

Ф. В. О. (у вигляді транслітерації, але про неї нижче)

Beneficiary’s Account (рахунок клієнта)

Саме персональний банківський рахунок клієнта, а не його номер банківської карти

Payment Details

Тут треба вказати або матеріальну допомогу, або поточні витрати (Own/fundstransfer)

SWIFT – це інтернаціональна, міжбанківська система, яка використовується для передачі інформації між банками і зЕкшн снення міжбанківських платежів. У кожного банку є своя адреса SWIFT.

Проблема з транслітерацією

Нарешті, по-третє, мають місце помилки в написанні Ф. В. О. одержувача грошей за використання міжнародної латинській транслітерації. Справа в тому, що в заявці на переказ коштів з Америки в Росію Ф. В. О. одержувача російськими літерами не напишеш, оскільки банк-відправник – американський. Використовується міжнародний стандарт у вигляді латиниці. Більшість букв мають цілком очевидне відповідність. Наприклад, «Г» – «G» або «А» – «А». Майже завжди використовується транслітерація російського і латинського алфавітів за версією Western Union («Вестерн Юніон»).

Western Union – це велика американська компанія з майже віковим досвідом роботи, що спеціалізується сьогодні на фінансовому посередництві.

Стандарти Western Union застосовуються практично всіма банками світу. Тому використання універсального латинського алфавіту, який використовує «Вестерн Юніон», актуально і в російських банках-одержувачах, включаючи Ощадбанк. Але, як вже говорилося, трапляються помилки в написанні англійських імен і прізвищ. Тут слід відзначити ті російські літери, які найчастіше неправильно виражаються в латинському алфавіті при написанні банківських документів. Нижче представлена таблиця правильного вираження російських букв через латиницю:

Е

YE

Ж

ZH

Ц

TS

Щ

SCH

И

Y

Ю

YU, IU

Я

JA, JA

Треба пам’ятати, що якщо у Ф. В. О. хоч одна латинська літера буде невірною, тобто невідповідність паспортного Ф. В. О. одержувача, останній не зможе отримати свої гроші з банку-акцептора. Доведеться зв’язуватися з американським відправником, щоб той підтвердив особу одержувача та скорегувала його особисті дані заявки на відправлення. Взагалі, щонайменша помилка при передачі даних для грошового переказу може призвести до втрати грошей. Іноді непоправної. Трапляється, що клієнт, який мав якісь заощадження в Америці, оформляє їх переклад в Росію. І допускає якусь начебто крихітну помилку. Одну цифру переплутав. Або замість «Е» вказав «Е». А по приїзді назад в РФ виявляє, що його рахунок у банку-отримувача порожній. Щоб такого не сталося, необхідно дотримуватися крайню ступінь уважності. Для прикладу, ось стандартна ланцюжок, за якою гроші з Америки потраплять в Росії:

  • американський банк-відправник;
  • проміжна ланка (банк-кореспондент);
  • центральне відділення Ощадбанку в Москві;
  • регіональне відділення Ощадбанку;
  • конкретний філія Ощадбанку в населеному пункті, де проживає кінцевий одержувач.

Як видно, банківський переказ хоч і володіє певною наЕкшн ністю, але зручний далеко не завжди. До санкцій деякі російські банки мали свої філії на території Штатів. Це був би чудовий варіант, оскільки гроші перераховувалися б без комісій і досить швидко. Адже переклади б вважалися операціями усередині однієї банківської мережі. Проте сьогодні про американських представництвах російських банків достеменно нічого не відомо. Існує безліч платіжних організацій та електронних систем, через які поки ще можна відправити гроші. Однак, зрозуміло, і тут є «підводні камені».

PayPal

Ця велика дебетова платіжна система дуже популярна у американців, але для росіян толку від неї небагато. Через PayPal мешканці РФ можуть тільки розплачуватися за зарубіжні послуги, але перекидати гроші з-за кордону в Росію не можна. Будь-який подібний платіж «замерзне» у статусі pending на тижні або навіть місяці, після чого платіж буде скасовано. Без жодних коментарів.

WebMoney

До недавнього часу це був Екшн сно непоганий спосіб перераховувати гроші зі США в Росію. Вагомим плюсом була дуже низька комісія в 0,8%. Однак ще кілька років тому облікові записи на «Вебмані» перестали підтримувати американські банківські карти. Тобто з них можна було поповнити свій гаманець в цій системі. Залишилися тільки Європа і Канада. А з початку 2016 року на «Вебмані» взагалі коїться катастрофічний бардак і хаос, пов’язаний з фінансовою політикою уряду РФ. Не те що якісь закордонні переклади – стало неможливо перераховувати гроші на більшість російських обмінників або банківським переказом. Наприклад, досі є проблеми з відправкою грошей на російський QIWI-гаманець.

Western Union

Про неї вже заводився розмова вище. В принципі, цей варіант відправки найшвидший (в рамках даної системи транснаціональні перекази можуть зЕкшн снюватися максимум за 10 хвилин) і дуже наЕкшн ний. Але платою за швидкість і наЕкшн ність є без перебільшення грабіжницькі комісійні. Для кращого розуміння варто навести таблицю з прейскурантом «Вестерн Юніон»:

Відправляється з США сума, $

Комісія при миттєвому перекладі, $

Комісія для стандартного переказу Western Union, $

Комісія у відсотках

50

5

5

10

100

14

11

14

150

18

12

12

200

18

12

9

250

32

23

12,8

300

32

23

10,6

400

40

24

10

500

50

25

10

750

76

33

10,13

1000

96

35

9,6

Якщо є така таблиця, стає зрозуміло, що в рамках Western Union більш менш вигідно пересилати суми до 200 доларів. Великі суми призводять до дуже високих комісійних витрат. У заяві на переказ у рамках Western Union також треба вказувати, що платіж є матеріальною допомогою. А відправник повинен знати, як точно пишеться Ф. В. О. одержувача в транслітерації. Найкраще передати відправникові особисту інформацію таким способом:

  • first name: Alexander (ім’я – Олександр);
  • middle name: Alexandrovich (по батькові – Олександрович);
  • last name: Sidorov (прізвище – Сидоров).

Необхідно пам’ятати, що не всі банки РФ працюють у системі Western Union. Послуги «Вестерн Юніон» підтримують: Альфа-Банк, Газпромбанк, Банк Москви, КМБ-БАНК, Абсолют Банк, Банк «Відродження», МДМ-Банк, «Східний Експрес», Балтійський Банк, Промінвестбанк, ВТБ 24, ВБРР, Банк 24.ру, Балтинвестбанк. До речі, обмін доларів на рублі буде проводитися за внутрішнім курсом Western Union (додаткове джерело доходу компанії). Фізичні особи можуть скористатися ще однією платіжною системою, схожою за типом з «Вестерн Юніон» – це MoneyGram («Маниграм»). У неї є один плюс перед конкурентом. «Маниграм» співпрацює з Ощадбанком, клієнтура якого обчислюється мільйонами росіян.

Банківські картки VISA/MasterCard

«Вебмані» і «Яндекс.Гроші» не обслуговують банківські картки, випущені у Штатах. Однак можна зробити хитріше. Відправник просто оформляє американську банківську карту. Після чого поштою відправляє її російському одержувачу. І через банківську систему США поповнює картковий рахунок. А одержувач просто переводить ці гроші з картки у себе в Росії. Комісії тут мінімальні, і гроші навряд чи де загубляться.

Оскільки транснаціональні перекази стають все більш актуальними в наші дні, статті, на кшталт цієї, будуть затребувані. У них перераховуються залишилися варіанти перекидання микрофинансов між країнами і йде пошук вирішення нових проблем у сфері грошових переказів.