Чим відрізняється платіжний термінал від банкомату

1654

Пристрої для переказу грошових коштів дуже популярні в усьому світі. Зараз за допомогою них можна оплатити кредит, мобільний зв’язок, інтернет, комунальні послуги і навіть перевести гроші в іншу країну. Також багато користуються банкоматами для зняття зарплати. Погодьтеся, це дуже зручно. Але не всі повністю ознайомлені з функціями і призначеннями цих пристроїв.

Існує принципова різниця між банкоматом і звичайним терміналом. Де можна знімати гроші і оплачувати кредити без комісії, через одні системи гроші надходять на рахунок протягом 5 днів, через інші на наступний робочий день. Про всі тонкощі роботи з платіжними системами ми сьогодні і розповімо.

Що таке банкомат та його основні функції

Банкомат – ця система для зняття/переказу грошових коштів, а також отримання інформації про стан рахунку для клієнтів банку. При цьому може скористатися банкоматом і не клієнт даного банку, але за переказ грошових коштів можлива комісія, якщо немає домовленості між банками.

Доступ до функцій банкомату можливий тільки з допомогою банківської карти. Вставивши картку і ввівши вірний ПІН-код, клієнт банку запускає процес, за яким банкомат за допомогою GPRS-каналу зв’язується з програмним забезпеченням банку. Таким чином, клієнт одержує доступ до свого рахунку, відкритого в банку, до якого прив’язана пластикова карта, і може виконувати операції по зняттю, переказу грошових коштів, а також запросити рахунок-виписку. Давайте детальніше розглянемо функції банкомату:

1. Зняття грошових коштів. На відміну від POS-терміналів через банкомати можна знімати кошти з депозитних або кредитних рахунків. При цьому, якщо ви знімаєте гроші з банкомата свого банку з депозитного рахунку, додаткових комісій банк не нараховує. Якщо ж карта належить одному банку, наприклад Ощадбанку, а ви знімаєте гроші в ВТБ 24, то може бути додаткова комісія, яку встановлює ВТБ 24. У кожного комерційного банку ця комісія може бути різною, зазвичай це 0,5% від суми, яку плануєте зняти, але не менше 50 рублів. Також між банками можуть бути оформлені партнерські відносини, за яким за зняття грошей комісія не нараховується.

2. Переказ грошових коштів. З допомогою банкомату також можна оплачувати кредити, вносити грошові кошти на депозитні рахунки, наприклад на поповнювані вклади, а також переводити гроші на рахунки третіх осіб. Як і в попередньому варіанті, якщо операції виконуються в межах одного банку, то додаткових комісій не передбачається, але операції з іншими банками увазі під собою додаткові витрати.

3. Отримання виписки. У банкоматі ви можете запросити інформацію за станом свого рахунку, яку можна вивести на екран або ж отримати в паперовому варіанті. Таким чином можна перевірити баланс по рахунку і переконатися, що на рахунку знаходиться достатня кількість коштів. Операція безкоштовна для клієнтів банку, в сторонньому банкоматі може зніматися комісія за цю послугу.

4. Оформлення кредиту. Така функція стає все більш популярнішою в банкоматах. За допомогою неї можна оформити онлайн-заявку на кредит. Достатньо буде пройти у відповідний розділ і ввести необхідні дані, заповнивши анкету. Як правило, банки оброблять ваш запит і зв’яжуться з вами протягом 3 робочих днів.

Також варто звернути увагу, що банкомати бувають трьох типів: зняття, поповнення готівки і змішаний банкомат на зняття та поповнення. Місця, де розташовані банкомати, називають пунктом видачі готівки (або ПВН).

Ця інформація повинна бути на самому банкоматі, або де-небудь поруч працівники банків вивішують табличку про те, які операції може виконувати банкомат. Тому через ПВН, який розрахований тільки на зняття готівки, немає можливості для оплати кредитів. Оплачувати кредитні договори можна через ПВН, на яких зазначено, що вони призначені для внесення та поповнення. В цьому випадку можна буде вибрати відповідну функцію і оплатити кредитний договір за номером рахунку або номером договору.

Що таке термінал та його основні функції

Термінал – це система для оплати послуг. Це таке ж технічний пристрій, як і банкомат, але виконує інші функції. Платіжні термінали можуть належати як банкам, так і стороннім приватним організаціям.

За допомогою платіжних терміналів можна оплачувати широкий спектр послуг: інтернет, телефон, ЖКГ, кредити, штрафи та інше. Термінали часто розташовані в торгових центрах, а одними з найпоширеніших є термінали платіжної системи Qiwi. Для роботи з платіжним терміналом вам не знадобиться карта. Вони приймають готівку грошові кошти.

Деякі платіжні термінали належать безпосередньо банкам. Через такі пристрої можна без комісії поповнювати рахунок, відкритий у банку – як депозитний, так і кредитний, тобто можна оплачувати кредит без додаткових витрат. Також банківські термінали надають довідкову інформацію про банківські послуги, роботи терміналів або інших відділеннях банку.

Через платіжний термінал того ж банку, де оформлений кредит, грошові кошти зараховуються на рахунок у цей же робочий день. Все це завдяки моментальній еквайрингової системи в Ощадбанку. Якщо ви оформили кредит з Ощадбанку, і у вас піЕкшн шов термін оплати за графіком платежів, то, щоб не допустити простроченої заборгованості, можете знайти платіжний термінал Ощадбанку і внести гроші на рахунок. Якщо ви зробите операцію до 20:00 за московським часом, то гроші наЕкшн дуть на рахунок у цей же робочий день.
Існують і термінали, які не належать банкам. Грошові кошти через такі пристрою надходять на наступний робочий день, при цьому можлива комісія. Як правило, комісія становить 1% від суми платежу, але не менше 50 рублів.

Що таке POS-термінали?

 

Є окремий вид платіжних терміналів, які називаються «POS-термінали». Це кишенькове обладнання, яке є на торговій точці у касирів. У торгових точках, які оснащені POS-терміналом, можна оплачувати не тільки готівкою, але й банківської картою.

Для проведення такої операції, як правило, потрібно ввести PIN-код. Відповідно до вказівкою ЦБ, карти випускаються з чіпом і мають ПІН-код, для того щоб не було можливості зЕкшн снювати шахрайські дії. Але в обігу досі є магнітні картки, не мають чіпів. За допомогою такої карти можна оплачувати товари через POS-термінали, не вводячи PIN-код.

Тому якщо ви є власником магнітної карти і втратили її, то слід відразу звернутися в банк для того, щоб таку картку заблокували. Інакше шахраї можуть без проблем скористатися вашою картою і зробити покупки через POS-термінал. Списання грошей через такий вид оплати відбувається миттєво.

Основні відмінності банкомату від терміналу

Виходячи з опису банкоматів і терміналів, можна виділити деякі принципові відмінності:

  • Наявність карти. Банкомати – це пристрої, які працюють з банківськими картами, термінали ж – це кошти щодо внесення готівки. Винятком є POS-термінали, через які можна зЕкшн снювати покупки на торговій точці за допомогою карти.
  • Введення/виведення коштів. Банкомати, як правило, розраховані на видачу грошей, термінали ж, навпаки, на прийом грошових коштів.
  • Власники технічного засобу. Банкомати належать комерційним банкам, термінали можуть бути як банківськими, так і небанківськими.
  • Терміни переведення платежів. Якщо технічний засіб належить тому ж банку, то гроші надходять на рахунок у цей же день. Якщо зЕкшн снювати оплату через банкомат іншого банку, наприклад карта Ощадбанку, а банкомат ВТБ 24, то гроші надходять на рахунок до 5 робочих днів, через сторонні термінали гроші надходять на наступний робочий день.