Дефолт – що це таке, простими словами?

791

Дефолт – це наукове поняття, яке характеризує стан економіки окремої компанії і держави в цілому. Дефолт безпосередньо пов’язують з кризовим явищем, яке неминуче призводить до негативних наслідків. З іншого боку – це міра боротьби з утворилася заборгованістю. Розглянемо, що таке дефолт простою мовою, які є наслідки цього явища, можливо воно в Росії в майбутньому і так страшно це поняття?

Дефолт – це…

Розглянемо одне з визначень цього поняття. Дефолт – це неможливість виплачувати борги кредиторам у зв’язку з тим, що у компанії просто немає грошей на це. Таке може бути пов’язано з різними причинами, такими як: втрата прибутковості у зв’язку з погіршенням ситуації на ринку, зростання конкуренції, економічна криза.

Якщо брати державний дефолт – це неможливість виплачувати внутрішній або зовнішній борг, який пов’язаний з погіршенням економічної ситуації в країні. Перший, хто страждає в цій ситуації, – це народ. Так як дефолт супроводжується гіперінфляцією, девальвацією і втратою купівельної спроможності. Простіше кажучи, за ті ж гроші можна купити менше, внаслідок чого все населення біднішає. Але про все детальніше.

Види дефолту

Виділяють два головних поняття – це простий і технічний дефолт. До визначення простого дефолту відносять неможливість виплати боргів кредиторам. У цій ситуації компанія повинна оголосити дефолт. Призначається антикризове керівництво, яке повинно збалансувати баланс компанії і погасити наявні борги. Як правило, це досягається за рахунок розпродажу активів і більш жорсткої економічної політики.

Подібна дефолтна ситуація може статися і з державою. На допомогу приходить Міжнародний валютний фонд. Призначається також антикризова політика, як правило, з новим керівництвом, стимулювати внутрішнє виробництво. Відбувається зростання зовнішнього та внутрішнього боргу за рахунок оформлення кредитування на користь погашення поточних боргів.

Простий дефолт поділяється на суверенний і перехресний. Визначення суверенного дефолту пов’язано з тим, що об’єкт не може виплачувати грошові кошти ні за зовнішніми, ні за внутрішніми боргами.

Перехресний виникає в певній галузі чи напрямку. Це менш небезпечне явище. Але перехресний дефолт може призвести до суверенного згодом, якщо не прийняти якісних антикризових заходів грамотними фахівцями.

Технічний дефолт – це тимчасове явище, яке короткострокове наслідок. Що означає, що така ситуація поправна. Така ситуація виникає із-за технічного збою з контрагентами, постачальниками, некоректної або неправомірної документації та інших помилок.

Причини

Причини дефолту можуть бути як зовнішні, так і внутрішні. У більшості випадків дефолти в економіці в цілому або усередині окремої компанії виникають у зв’язку з некомпетентним керівництвом. У цьому полягає основна роль народу або засновників компанії – у виборі якісного управління, еластичного в швидко мінливому середовищі. Виділимо головні причини:

  • дисбаланс бюджету;
  • втрата доходів;
  • економічна криза;
  • зміна влади;
  • інші обставини.

Дисбаланс бюджету, який призводить до оголошення дефолту, пов’язаний з помилковою маркетинговою політикою і неправильним плануванням доходів і витрат. Це означає, що компанія розраховувала на певні доходи, які не виправдали себе в зв’язку з зростанням конкуренції або втрати частки ринку через відставання в технічному, рекламному просуванні продукту, виходу на альтернативні ринки або канали збуту.

Також можуть бути некоректно розраховані витрати, у зв’язку з чим витрати можуть почати перевищувати заплановані доходи, що призведе до дисбалансу запланованого бюджету і нездатність компанії розплачуватися з кредиторами.

Дефолти банків або окремих організацій не можуть справляти суттєвого впливу на економіку в цілому. Якщо мова не йде про ключовий компанії у своїй галузі. Але впливати на фінансове становище компаній або держави можуть не тільки внутрішні фактори.

Втрата доходів може бути пов’язана і з зовнішніми обставинами. Наприклад, зміна курсу валюти або зниження загального попиту на ресурси та продукцію на світовому ринку. Також зростання дебіторської заборгованості третіх країн у зв’язку з їх економічною кризою.

Світова економіка та діяльність російських компаній тісно пов’язані. Якщо стабільність одного з партнерів – експортерів, інвесторів або імпортерів починає пошатываться, то це по ланцюжку починає впливати і на інші країни. Розглянемо на прикладі, чому таке можливо.

Наприклад, криза в Китаї призведе до того, що контракти на постачання нафти і газу будуть не виконані, що в свою чергу призведе до перевищення пропозиції над попитом. В таких умовах ціна на нафту почне повзти вниз, утворюючи дірки в бюджеті інших експортерів, провокуючи дефолтну ситуацію.

Зміна політичної влади не завжди означає бурхливий економічний ріст. Звичайно, застій в органах виконавчої і законодавчої влади неминуче призводить до зростання корупції і втраченим економічним можливостям. З іншого боку – це чіткий політичний і економічний курс, з яким вважається світове співтовариство.

Зміна влади може призвести до розриву одних торгових відносин на користь інших. Така ситуація може спровокувати кризу, що економіка не зможе пережити і відреагує дефолту, оголошення якого буде єдиним рішенням на шляху зміни обставин.

Наслідки дефолту

Є це настільки згубним і критичним явищем? Що, якщо держава визнала дефолт? І на державному рівні та на рівні комерційних організацій це буде складною ситуацією, в якій в першу чергу постраждає простий народ. Але в такому економічному рішенні є і свої плюси.

Отже, дефолт – що ж це таке, простими словами. Це неможливість виплатити борг. Коли держава або приватні організації оголошують, що вони не можуть виплатити заборгованість, потребують допомоги з боку кредиторів, інвесторів, починають жорстке управління економікою, скорочення штату, застосування антикризових заходів.

На державному рівні починається зростання внутрішнього боргу, тобто держава не здатна виплачувати гроші бюджетним працівникам, виплачувати пенсії, допомоги, зЕкшн снювати соціально значущі проекти.

Починається зростання зовнішнього боргу. Відбувається загальний відтік капіталу, зарубіжні інвестори вважають таку країну економічно непривабливою і виводять гроші. Курс валюти неминуче починає падати. Така подія називається девальвацією, тобто поступове знецінення грошей.

Це призводить до народних хвилювань, і ситуація сильно загострюється. Держава продовжує підтримувати армію і поліцію, так як це важливий аспект, що дозволяє придушити майбутні заворушення.

Крайнім заходом є деномінація. Це зміни цінності валюти. Наприклад, 1 рубль починає прирівнюватись до 1 000 рублів. І те, що ще вчора можна було купити за 20 рублів, тепер коштує 20 000. Але це не означає, що стає неможливим нічого купити, зарплати також зазнають процедуру деномінації.

Також наслідком всіх цих процедур є гіперінфляція. Це сильний ріст цін на товари. Продукти харчування, бензин та товари, що входять в споживчу корзину, можуть зрости в кілька разів за короткий проміжок часу.

Що ж може бути позитивного в дефолт? Імпортний товар стає практично неможливо купити, як і валюту у зв’язку з її дорожнечею. Починається бурхливе зростання обігу внутрішньої валюти. Місцеві компанії виходять на лідируючі місця на ринку. Стимулюється вітчизняне виробництво, що з часом призводить до зростання числа робочих місць і підйому економіки в цілому.

Що стосується компаній, то дефолт на цьому рівні – єдиний спосіб уникнути банкрутства. Організація продовжує функціонувати, але з борговими зобов’язаннями і кредитуючись у посиленому режимі. Проводиться продаж активів, що згодом може врятувати підприємство і спровокувати економічне зростання.

Події 1998 року

У Росії дефолт – це пройдений етап історії. Датою цих поЕкшн прийнято вважати серпень 1998 року. Аналітики вже в той момент могли помітити один з факторів, що передвіщає економічний крах, – це було пов’язане з девальвацією рубля. Долар за короткий проміжок часу з 7 рублів зріс до 21.

Складна економічна ситуація в азіатських країнах призвела до падіння ціни на нафту, що створило серйозні діри в бюджеті. Змінивши уряд, влада оголосила дефолт. В той момент державний борг перевищив 300 мільйонів доларів.

Зростання внутрішнього боргу також сильно виріс, були затримки у виплатах зарплат, скасування плати за облігації. Звалилася банківська система, багато вкладники залишилися без грошей, зростання безробіття, деномінація та інші всім відомі наслідки.

Але це дозволило сформувати вітчизняне виробництво на більш високому рівні. Що в підсумку призвело до відносно стабільній економіці згодом аж до 2008 року. Уряд прийняв рішення про формування резервного фонду, здатного захистити економіку надалі.

Подібна ситуація була в Америці 2011 року. Але їх економічна ситуація, швидше, описується перехресним дефолтом. У той час було прийнято рішення про збільшення держ. боргу з 2 до 16 млрд доларів. Але поки це світовий експортер з найсильнішим виробництвом та економікою, мало кого цікавить їх заборгованість перед кредиторами.

Чи буде дефолт в майбутньому

Здавалося б, можна відстежити аналогію в сучасних реаліях. Девальвація валюти. Долар підскакував до 70 рублів, а євро перевищувало котирування в 100 рублів за одну одиницю. Нафта впала в ціні, зовнішні санкції у торговому відношенні з боку світового співтовариства повинні були похитнути економічну ситуацію Росії.

Але варто розуміти, що такий стан речей не буде вигідно жодній країні. На даному етапі Росія продовжує нарощувати торговельні відносини з провідними азіатськими країнами. В державі добре розвинені продажу корисних копалин і ресурсів, які мають суттєві запаси.

Також уроки минулого дозволили більш збалансовано піЕкшн ти до нинішньої ситуації, і формування резервного фонду, золотовалютний запас дозволяють з упевненістю заявляти, що в осяжному майбутньому дефолту в Росії не буде.