Фалеристика

2-2-2021

 

Фалеристика-молода наукова дисципліна про старовинні нагороди

Фалеристика має багато спільного з іншою дисципліною-медальєрикою, яка охоплює тільки сферу вивчення медалей та історії медального мистецтва. Протягом тривалого часу обидві ці науки були частиною нумізматики і лише зовсім недавно відокремилися від неї.

Історія фалеристики

Фалеристика-молода дисципліна, яка має досить коротку історію, хоча вік багатьох предметів досліджень фалеристів становить сотні років. Аж до середини хх століття окремого терміна для позначення цієї науки не існувало. Вперше назву “фалеристика” придумав чеський колекціонер нагородних і пам’ятних знаків Jлдржих Gільц в 1937 році, а через 28 років цей термін з’явився в СРСР завдяки бакинському досліднику роману штейну.

Історія нагородних знаків-об’єктів досліджень фалеристів-бере свій початок з античної епохи. У стародавньому римі була поширена практика нагородження відзначилися на війні воїнів спеціальними відзнаками-медалями. Для їх виготовлення використовувалися сплави кольорових і дорогоцінних металів. Такі медалі мали значну художню цінність, але не використовувалися в якості грошей.

Після падіння римської імперії медальєрне мистецтво в Європі швидко занепало. Тільки в кінці xiv століття італійськими майстрами після тривалої перерви були виготовлені пам’ятні медалі в ознаменування захоплення Gадуї. З Італії ця практика поширилася по всій Європі, а в xvii столітті з’явилися перші нагородні медалі за військові подвиги.

У наступні століття практично у всіх державах європи сформувалися власні нагородні системи. А в 1802 році наполеон придумав нову відзнаку — орден почесного легіону. Його дизайн пізніше ліг в основу двох інших престижних відзнак: ордена британської імперії і бельгійського ордена Леопольда.

До кінця xix століття не тільки в армії, але і в цивільній сфері діяльності з’явилися нові предмети відмінності-об’єкти вивчення сучасних фалеристів:

  • посадові знаки;
  • сувенірні значки;
  • пам’ятні жетони;
  • формена фурнітура (кокарди, стрічки на головні убори, емблеми).

Відзнаки були і залишаються важливою частиною форменого одягу і в усі часи позначали приналежність людини до певної структури (службі на залізниці, в установах системи освіти, в поліції, на пошті).

Історія нагородних знаків і предметів відзнаки триває і в наші дні. Щорічно з’являються нові медалі, ордени і формена фурнітура, які через деякий час обов’язково стануть предметом пильного вивчення наступних поколінь вчених-фалеристів.

Особливості фалеристики

На відміну від медальєрики, яка розглядає медалі, в першу чергу, як витвір мистецтва, для фалеристики нагородні знаки є предметами, що представляють особливу історичну цінність.

Фалеристи в процесі вивчення того чи іншого нагородного знака намагаються досконально визначити його унікальну історію:

  • точну дату і подробиці розробки установчих документів ордена, медалі або пам’ятного знака;
  • обставини, час і місце нагородження людини;
  • детальні біографічні відомості про нагородженого;
  • історію володіння предметом (провенанс).

Ретельне вивчення старовинної нагороди фалеристом з подальшим підтвердженням її справжності може значно підвищити цінність (вартість) такого предмета. Детальний аналіз фахівець проводить за різними зовнішніми і внутрішніми ознаками, аж до відповідності хімічного складу досліджуваного предмета еталонному зразку.