Історія фальшивомонетництва в сучасному світі

670


скільки фальшивих купюр в обігу?

Фальшивомонетництво – це злочин з багатовіковою історією. Воно було і буде до тих пір, поки у світі існують гроші. Світовий і російський досвід боротьби з даним видом злочинної діяльності показує, що фальшивомонетництво залишається незмінним компонентом економічної злочинності незалежно від суспільного, політичного та економічного устрою держави. Сьогодні ж, коли в Росії перемогли ринкові відносини, і гроші перетворилися в мірило всього і вся, виготовлення фальшивих грошей переживає щось на кшталт нової епохи Ренесансу.

Проблема фальшивомонетництва в РФ

Зростання фальшивок сприяє і те, що обсяги готівки в світі неухильно зростають. У РФ зростання цей найбільш вибуховий, і захист банкнот і за візуальними, і за машиночитаних ознаками, яка постійно вдосконалюється, не гарантує, що в готівковий грошовий обіг не проникнуть підробки. Тому кількість підробок зростає випереджаючими темпами порівняно із загальною кількістю зростання банкнот. Поряд з кількістю підробок зростає їх якість. І за деякими відомостями, до третини підробок вилучаються. Дві третини продовжують ходити, перетворюючись на частину грошового обігу.

Все це говорить про те, що обстановка в сфері системи захисту грошових знаків від злочинних посягань залишається складною. Хоча спостерігається деякий спад активності фальшивомонетників у порівнянні з попереднім періодом – 2009-2010 рр.., коли число виявлених підробок швидко збільшувалася, досягнувши свого піку на позначці 160 тис. виявлених фальшивок. Вилучено також багато комплектів друкарського обладнання. Розкриття фальшивомонетництва йшло швидкими темпами.

Цікаво, що, як правило, це комп’ютерне обладнання, і в основному воно конфіскується у школярів і студентів. Молоді і початківці фальшивомонетники, відчуваючи з цілком зрозумілих причин брак готівки, найчастіше стають новими рекрутами загону досвідчених фальшивомонетників. У більшості подібних випадків виготовляються підробки невисокої якості. Обладнання, на якому друкують високоякісну продукцію, потрапляє в руки міліціонерів досить рідко, і покарання за статтею 186 КК РФ молоді злочинці не несуть.

Підробляють долар? І яке покарання чекає злочинців

Безперечними лідерами є долари США. На них припадає майже 95 відсотків підробок. Це й не дивно, якщо врахувати, що на території РФ і СНД обертається 140 мільярдів доларів або 41 відсоток від всієї доларової готівки за межами Штатів. Як каже голова конференції Banknote, член Організаційного комітету Міжнародної валютної асоціації Томас Фергюсон, в кожній країні підробляють власну валюту і у всіх країнах намагаються підробляти американську валюту. За статистикою американський долар подделается не частіше інших валют. Але оскільки їх в обігу дуже багато, то і підробок також дуже багато.

А от євро поки в цьому питанні далеко відстало від американської валюти, питома вага еврофальсификатов в РФ поки що не перевищує чотири з половиною відсотка. Згідно зі статистикою, із загальної кількості зареєстрованих злочинів, пов’язаних з підробкою грошових знаків, 13 ,8 відсотків порушені за фактами збуту доларів США. Це майже 10 тисяч злочинів. Вилучено підробок на суму майже два з половиною мільйони доларів. На євро припадає 15 відсотків зареєстрованих злочинів, що становить 118 злочинів. При цьому вилучено майже понад 100 тисяч євро. Тобто популярність євро поступово зростає, і кількість фальшивих банкрут європейської валюти збільшується.

Як не дивно, але дані про підробки наочно свідчать про успіхи російської економіки. Якщо раніше фальшивомонетники підробляли переважно іноземні гроші, то тепер спрямованість їх діяльності змінилася. Зараз в основному підробляються російські рублі.


Фальшивомонетництво в Росії та його наслідки

На жаль, на розвиток фальшивомонетного справи в Росії серйозний негативний вплив надає не тільки економічний, але й політичний фактор. Та в основному він пов’язаний з ситуацією на Північному Кавказі. Для діючого там терористичного підпілля потрібно багато грошей. А тому для них неабиякою мірою налагодження власного виробництва грошей є чинником виживання. Тому тамтешні умільці особливу увагу приділяють якості підробок. Проведені міліцією і Федеральною службою безпеки спільні операції підтверджують той факт, що на існуючих в регіоні підпільних фабриках грошей постійно поліпшується якість обладнання, удосконалюються навички виробництва купюр. За словами Сергія Скворцова, такий поворот стався починаючи з 2005 року і триває по даний час.

Гучний випадок в Дагестані

На підтвердження можна навести такий приклад. Майже півтора року компетентні органи намагалися виявити друкарські верстати на території Дагестану. Було задіяно велику кількість співробітників правоохоронних органів. Лише після тривалої і копіткої роботи вдалося знайти місцезнаходження двох друкарських машин, які виробляли тисячні рублі і долари США.

Ця майстерня по виготовленню грошей була ретельно законспірована. Розслідування показало, що до фальшивомонетничеству були причетні люди, які володіють великими знаннями в оперативно-розшуковій діяльності. Це колишні співробітники правоохоронних органів. В якості консультантів у них виступали діючі співробітники як МВС, так і Федеральної служби безпеки. Було вилучено не тільки 55 мільйонів рублів та 300 тисяч доларів США, але і чисто терористичний арсенал — пластиды, селітра, пудра, вогнепальна зброя, різні детонатори.

Оперативні дані показують, що на Північному Кавказі становище в сфері фальшивомонетчество продовжує погіршуватися, кількість друкарських верстатів там росте. Причому, за даними Експертно-криміналістичного центру, вдосконалюється саме обладнання.

Однак зусилля у боротьбі з цим злом можуть дати справжній ефект, якщо вони супроводжуються співпрацею з іншими країнами. Адже сьогодні цей промисел прийняв інтернаціональний характер. Більш того, наголошується експансія в РФ міжнародних злочинних груп.

Як спільне співробітництво країн впливає на курс справ

В якості протидії цьому наступу стало налагодження співпраці росіян з колегами з Европоло і Секретної служби США. У підсумку був прийнятий меморандум про взаєморозуміння між Департаментом економічної безпеки МВС РФ і Секретною службою США, який був підписаний керівництвом МВС та директором Секретної служби в жовтні 2006 року. Це документ. За тією ж схемою розвиваються відносини з Европоло.

Результатом цих зусиль стало спільний захід в Санкт-Петербурзі в серпні 2006 року. Були затримані громадянин РФ і громадянин Литви при збуті досить великої партії підроблених євро. Близько 27 тисяч євро було вилучено з гарячому. Покарання було пред’явлено їм за статтею КК РФ – від 5 до 8 років позбавлення волі. За відомостями Европоло, ці фальшиві гроші були виготовлені в Італії.