На що варто звертати увагу при укладенні кредитного договору

774

Договір про надання позикових коштів, який укладають між собою банк і його клієнт, вважається головним документом для кожного з них. Адже в цій угоді прописуються всі умови кредитної програми, а також все, що стосується отримання і виплати відповідного боргу. Чи можна розірвати кредитний договір? З чого складається цей документ і на які пункти звернути увагу? Про все це в даній статті.

Зміст кредитної угоди

 • Вступна частина. Цей розділ головного документа називається «преамбула» і в ньому завжди мають зазначатися дані основних учасників угоди. Зокрема, тут пишуться Ф. В. О. одержувача позикових коштів і повна назва фінансової організації, яка їх видає.
 • Другим зазвичай йде розділ, що стосується зобов’язань усіх сторін угоди. Міститься інформація про те, що банк повинен надати свій кредитний продукт на встановлених умовах. А також зазначено, що позичальник зобов’язаний повернути всю суму отриманих грошових коштів згідно з умовами програми кредитування.
 • Права банку і кредитоотримувача. В цьому розділі прописується все, що стосується прав кожного учасника угоди грошового запозичення. Зокрема, вказано, в яких випадках боржник може розірвати діючий договір позики, а фінансова організація – зажадати достроково погасити борг. На цю частину варто звернути особливу увагу.
 • Інформація про заставі. Цей пункт є в кредитній угоді тільки в тих випадках, коли грошові кошти видаються під заставу. Тут прописується, яке майно позичальник надає в якості головного, а також другорядного забезпечення. Якщо крім заставного майна, є ще й гарант виплати позики, то обов’язково вказуються необхідні дані поручителя.
 • Повний опис кредиту. У цьому розділі можна дізнатися точну назву програми, у якій бере участь позичальник, певний вид кредитного продукту, а також для чого він призначений.
 • Порядок надання позикових коштів. Тут міститься інформація про терміни видачі грошового позики і всіх можливих способи його отримання. Зокрема, банк може перерахувати гроші на рахунок позичальника або просто видати їх готівкою.
 • Список всіх документів. В останній частині угоди, як правило, перераховуються документи, які позичальник надає в процесі оформлення кредиту.
 • Як розірвати договір?

  Припинити дію головного документа кредитної угоди може кожен з її учасників, тобто як позичальник, так і банк. Але на це повинні бути вагомі підстави, а саме – досить серйозне порушення умов угоди.

  Увага! Кредитополучатель, наприклад, має право вимагати розірвання чинної угоди у випадку, коли банк:

  • збільшує тариф за позикою – підвищує поточну ставку, якщо це не передбачено договором;
  • змінює якісь положення головного документа;
  • без підстав застосовує штрафні санкції;
  • видає грошові кошти не в повному розмірі.

  У свою чергу банк може припинити дію кредитного договору в наступних випадках:

  • борг значно прострочений;
  • позичальник використовує отримані кошти на цілі, не відповідають умовам програми;
  • реалізація заставного майна, зокрема, продаж;
  • істотне зниження платоспроможності боржника;
  • постійні порушення строків внесення платежу за кредитом.

  Це найбільш поширені причини, за якими фінансова організація має право вимагати дострокового повернення позикових коштів і, відповідно, розірвання договору. Варто зазначити, що у випадку, коли позичальник погашає кредит раніше закінчення встановленого терміну, головний документ теж припиняє свою дію. Крім того, угода втрачає свою силу, коли грошовий позику рефінансується, оскільки при цьому також відбувається виплата боргу в достроковому порядку.

  Як припинити дію головного документа

  Якщо позичальник хоче розірвати договір про надання грошової позики і у нього на це є серйозні причини, то йому потрібно подати заяву з відповідним проханням до банку, з яким підписано цей документ. У разі, коли кредитор погоджується виконати вимогу клієнта, вся процедура щодо припинення дії угоди відбувається без будь-яких складнощів. Однак більшість банків негативно реагують на подібні заяви і намагаються утримати позичальника, щоб отримати всю прибуток від виданого йому продукту. У такій ситуації для вирішення проблеми потрібно звертатися в суд, який визначить, хто прав – банк або позичальник. Слід звернути увагу, що другий варіант більш тривалий і складний, але часто розірвати угоду можна тільки таким чином.

  Найбільш важливі пункти угоди

  Перш ніж узяти кредит і підписати головний документ такої угоди, слід уважно ознайомитися з його змістом. В угоді немає зайвих пунктів – все має значення, але при цьому є розділи, які вважаються найбільш важливими.

  До них відносяться:

 • Схема, за якою повинен виплачувати борг. Є всього два види платежів – ануїтетні і диференційовані. Якщо в параметрах грошової позики вказані типи платежів, наприклад, що він може виплачуватися тільки за ануїтетною схемою, то змінити його після укладення договору вже не вийде. Банки погоджуються на реструктуризацію кредиту тільки в крайніх випадках, коли боржник перебуває у скрутному фінансовому становищі.
 • Все, що стосується вартості кредитного продукту. Сума переплати за позикою залежить головним чином від тарифу, за яким він видається. Але при цьому значення має і певний вид процентної ставки – постійна або плаваюча. Коли грошові кошти позичальник отримує по змінному тарифом, то його може чекати значне підвищення вартості кредиту, оскільки банк має право збільшити розмір ставки під час дії договору.
 • За що банк може застосовувати штрафні санкції. Цю частину договору багато позичальники часто пропускають, і величезні штрафи за невелике порушення стають для них повною несподіванкою. Боржник повинен знати, в яких випадках фінансова організація має право застосовувати ті чи інші заходи впливу, щоб погашати кредит правильно.