Повернення податку по іпотечному кредиту

567

Податки – це слово відомо практично всім. Як і його значення. Держава для власного забезпечення і забезпечення загальносоціальних потреб регулярно забирає з економічної системи солідні суми грошей. Одним з найпоширеніших і відомих податків є прибутковий податок. Або як його ще називають коротко – податок 13%.

Саме стільки держава вилучає у свою користь з доходів кожної людини в державі. 13% з зарплати, 13% з вартості проданої/купленої квартири, 13% сплачених іпотечних відсотків. Тобто людина сплачує банку за взяту іпотеку, а держава може забрати у скарбницю до 13% як з основних виплат (за вартість квартири), так і з відсотків. І забирає, але, правда, не завжди 13%. Іноді менше. Але повернення відсотків по іпотеці можливий. Реально повернути витрачені на це кошти. Точніше, тільки 13% з них (це максимум). Подібну дію має під собою законодавчу базу. А саме – 220-я стаття НК РФ. Які моменти тут варто підкреслити?

 

 • Повертається податок має свою межу. Якщо йдеться про відшкодування, коли податок стягувався з основної ринкової вартості взятої в кредит квартири або іншої житлової нерухомості, то тут при будь-якому розкладі можна буде отримати не більше 260 тис. рублів, що, втім, не так вже мало. Однак зверху до цієї суми додається повернення сплачених відсотків по іпотеці, збільшуючи суму загального повернення податкового відрахування до 390 тис. рублів. Тим не менш, лімітуючим критерієм є ринкова вартість житла. Тому з житла дорожче 2 млн рублів вирахування повернути вже неможливо (260 тис. – це 13% від 2 млн). Співвідношення «вартість житла – відсотки в плані повернутих грошей» може бути різний. Наприклад, повернення 100 тисяч з податку на основну вартість і 200 тис. з податку на іпотечні відсотки. Практика показує, що частіше і простіше проходить відшкодування тих грошей, які пішли на виплату відсотків.
 • Жодних термінів щодо повернення податкового вирахування не існує (але не плутати з терміном подачі самого заяви про повернення). Адже іпотека може тривати і 10 років, і 20 років. Отже, протягом усього цього періоду по мірі виплат можна отримувати назад частину грошей, яку вилучають як прибутковий податок.
 • Не слід плутатися в податкових вирахування. Візьмемо типовий приклад. Людина офіційно працює, отримує офіційну зарплату. І платить з неї за іпотеку. Відповідно, зарплати у нього вилучається 13%-вий податок. З плати за основну вартість іпотечного житла, що вилучається податок. І за відсотки вилучається податок. Тільки от за останні два пункти не завжди вираховується по 13% з кожного. Частіше податок в іпотечній сфері обмежується 10%.
 • Повернення відсотків за іпотечним кредитом визначається величиною державного податку. За законом позичальник має право повернути не більше 13% від кожної виплаченої суми. Але якщо податковий відрахування становив не 13%, а все ті ж 10%, тоді кредитодержатель і повернути собі зможе саме ці 10%. Тому тим, хто зацікавлений у таких повернень, треба уважно стежити за тим, скільки точно відсотків від кожної виплати йде на податок.
 • З 2016 року податковий повернення в принципі можуть отримати тільки ті особи, які мають офіційне працевлаштування та офіційно нараховується зарплату. Так що, наприклад, ті ж фрілансери-програмісти «пролітають», але можливість взяти іпотеку без офіційного працевлаштування все ж є.
 • Якщо позичальник не один, то повертається сума розподіляється між співвласниками відповідно до їх часток у володінні кредитної квартирою. Тоді вигідніше, коли податок становить не 10%, а 13%.
 • Наступний важливий перелік – це необхідні документи, які подають у податкову службу (філія за місцем реєстрації) для часткового відшкодування витрат при купівлі квартири/котеджу:

  • оригінал і ксерокопія документа, що підтверджує право власності на наявну нерухомість;
  • договір про купівлю квартири в кредит (потрібні оригінал і ксерокопія);
  • документи, що підтверджують щомісячні платежі в погашення основного боргу і відсотків;
  • роздруківка графіка платежів. Видається в банку-кредиторі;
  • довідка про офіційні доходи позичальника (потрібен оригінал). Даний документ береться в залежності від виду офіційного доходу. З приводу зарплати треба звертатися до бухгалтерії за місцем роботи. З приводу розміру пенсії – у Пенсійний фонд. Щодо пасивного доходу (наприклад, якщо людина інвестор або здає в оренду нерухомість) – у податкову службу. Але інвестиції та/або оренда повинні бути оформлені на офіційному рівні, з договором. Є ще безробітні та/або студенти, тоді потрібний папірець видадуть в центрі зайнятості або в деканаті. Однак останній випадок практично не має сенсу розглядати, адже безробітним студентам (або просто безробітним) іпотек не дають;
  • також в банку-кредиторі повинні видати договір про кредит (потрібен оригінал для підтвердження і копія);
  • документ про посвідчення особи (як правило, це паспорт) та його повна копія.

  Способи повернення податкового вирахування з іпотечних внесків

  Отже, відшкодування своїх грошей можна зЕкшн снити двома способами. В кінці року на пластикову банківську картку буде приходити n-ва сума, що складається з повернутих податкових вирахувань. Скільки там буде з відрахування на основний позику, скільки з відсотків – це треба з’ясовувати і вирішувати в індивідуальному порядку, очно, у податковій службі. Або можна домовитися з роботодавцем, щоб той на період часткового повернення грошей не утримував із зарплати прибутковий податок (або меншу суму, якщо податкове вирахування при купівлі квартири в іпотеку становить, наприклад, 10%).

  Отже, працівник буде просто щомісяця отримувати велику зарплату. І це триватиме до тих пір, поки позичальник платить щомісячні внески, і поки що повертаються гроші в сумі не досягнуто зазначеного вище порогу в 390 тис. рублів. Важливий момент для позичальників і для тих, хто оплачує іпотеку через банкомати. Справа в тому, що оформлення повернення податкового вирахування можна організувати лише на одну людину. Созаемщики тут не враховуються.

  Або необхідні документи, що підтверджують рівну або різне долевое володіння взятої в кредит квартирою, щоб вирахування відповідно розподілявся між учасниками. Що ж стосується банкоматів, то на їх квитанціях не зазначаються Ф. В. О. платника. З-за цього можуть виникнути складності при оформленні повернення коштів. Факт погашення іпотеки є, але хто її гасить? Ось де може утворитися проблема.

  Додаткові витрати, що обкладаються прибутковим податком

  Тому, щоб уникнути подібних труднощів рекомендується особисто відвідувати банк для 100%-вої фіксації особистості позичальника. Можливо, хтось не в курсі, але державний податок стягується не тільки з платежів за основну вартість і відсотки, але і з ремонтно-будівельних витрат. За умови, що позичальник оплачує їх зі своїх особистих коштів. Квартира потребує ремонту, будинок повністю не зданий, котедж не добудований. Які витрати тут очевидні?

  • будматеріали;
  • проектно-кошторисна документація, яку складають фахівці;
  • оплата послуг ремонтно-будівельних фірм і вантажників;
  • виклик спеціалістів для підключення квартири/будинку до системи комунальних благ, інженерних систем (електрика, водопостачання, газопостачання, інтернет, телефон).

  Грошові витрати на всі ці пункти можуть виявитися вельми великі. І їх часткове відшкодування зайвим не буде. Для цього всі подібні витрати повинні бути зафіксовані у документах (чеках і договорах). Тільки слід пам’ятати про одну дрібницю. Витрачені гроші повинні бути обов’язково особистими коштами позичальника. Якщо для оплати перерахованих вище речей був використаний материнський капітал, якісь державні субсидії тощо, то організувати повернення податкового вирахування не вийде.

  Можлива відмова і порядок Екшн

  Податкова служба може взагалі відмовити у поверненні вирахування, якщо позика була не цільовий. Тобто коли банк видає певну суму грошей на покупку квартири або приватного будинку, а позичальник, так і сам банк, ще не знають, що це за житло, де знаходиться і скільки точно коштує. Також причиною відмови послужить заборгованість по податках. Проте в разі її швидкої ліквідації НС, швидше за все, перегляне своє рішення. Дуже важливий момент: скористатися правом повернення податкового вирахування можна тільки один раз.

  Якщо людина вже колись брав іпотеку, виплатив її і повернув собі відсотки держ. податку, то повторити таке ще раз вже не можна. У сенсі, іпотеку, то взяти можна, а ось повернення прибуткового податку вже не буде. Не мають права на повернення вирахування також безробітні пенсіонери і жінки в декреті після пологів (до строку, поки дитині не виповниться півтора року або поки жінка офіційно не вийде на роботу). Отже, в якості фінального акорду варто впорядкувати весь процес поетапно. По пунктах:

  • збір всіх згаданих в статті документів та їх ксерокопіювання;
  • відвідування філії податкової служби за місцем реєстрації та подання письмової заяви (згідно з пунктом 6 статті 78 НК РФ) разом з документами;
  • визначення способу повернення відсотків, якщо НС дала «добро» (строки розгляду доходять до 3 календарних місяців);
  • рішення можливих дрібних організаційних питань з роботодавцем;
  • спеціаліст інспекції федеральної податкової служби (ИФНС) повинен отримати від позичальника номер його банківського рахунку, куди будуть перераховуватися повертаються гроші.

  Строки подання заяви

  Можуть виникнути якісь додаткові питання, які вирішуються в індивідуальному порядку. Так чи інакше, але в даному процесі зазвичай максимум чотири учасника: сам позичальник, співробітник податкової служби, фахівець банку і роботодавець позичальника. Останнє питання, навіть два питання. А коли саме можна подавати заяву на повернення відсоткового відрахування? І чи можна це зробити вже після того, як була погашена іпотека? Скажімо, через 10 років.

  Відповідь – позичальник має право подати заяву на податкове відшкодування протягом 3 років з моменту купівлі нерухомості в кредит. Власне, почекати з рік навіть бажано, щоб накопичилася значна сума з щомісячних податкових вирахувань. А от намагатися оформити повернення через 10 років після погашення іпотеки навряд чи має сенс. Даний матеріал в силу своєї актуальності призначений для широкого кола читачів.

  Питання юридичній площині – це вже майже буденність для цієї країни, тому матеріал, що повністю або частково відповідає на них, завжди корисний. В даному випадку максимально стисло і ємко було вивчено питання повернення податкового вирахування з іпотечних внесків. Оскільки у нас більше половини країни задіяно в іпотечній сфері, а гроші зайвими не бувають, потенційна корисність цього матеріалу не ставиться під сумнів.