Що таке фонд соціального страхування

1023

В рамках вивчення соціальної політики неминуче питання «Що таке ФСС?» Повна назва – Фонд соціального страхування. Теоретично дана структура створювалася для підтримки соціальної сфери, тобто реалізації грошових виплат певним категоріям населення у певних ситуаціях.

До таких категорій належать:

  • працівники бюджетних сфер, але розподіл між різними сферами нерівномірне (в основному це стосується медицини, освіти та будівельно-добувної промисловості);
  • багатодітні сім’ї і батьки-одинаки, які мають дітей-інвалідів;
  • інваліди (забезпечення особливостей життя, реабілітація, санаторно-курортне лікування тощо);
  • загальні витрати, спрямовані на попередження травм і нещасних випадків на виробництві;
  • епізодичну допомога матерям (наприклад, оплата родового сертифіката);
  • але громадяни, зайняті у військовій сфері, які працюють в неофіційному, приватному порядку, або ведуть свій власний бізнес, не підпадають під сферу дії ФСС РФ.

Основна діяльність цієї державної організації позиціонується як базова допомога значної частини населення Росії у важких ситуаціях, пов’язаних з серйозними фінансовими, медичними та іншими проблемами. Або, якщо більш коротко, мається на увазі соціальне страхування, що проводиться державними органами.

Стаття в тему: що таке обов’язкове соціальне страхування

Область функціонування ФСС

Найчастішою і відомою формою реалізації такого страхування є соціальний пакет при влаштуванні на державну роботу. Наприклад, вчителем у загальноосвітній школі чи лікарем у районній поліклініці. Але державне страхування соціуму враховує не весь соцпакет, а деяку його частину. Згаданий фонд відповідальний за виплату компенсацій, соціальних допомог, інвалідних доплат:

  • мала місце виробнича травма – отже, оплачується лікування. Але травма повинна бути зафіксована в медичному закладі, саме як отримана на виробництві, що відбувається далеко не завжди, бо багато роботодавців воліють неофіційно заплатити готівкою куди меншу суму своєму працівнику, щоб той спростував факт отримання травми саме на виробництві;
  • в область дії згаданої організації входять і всі професійні захворювання;
  • співробітник просто захворів (застуда, грип та ін), і даний факт був зареєстрований лікарем – оплачуваний лікарняний;
  • якщо отримана на виробництві травма призвела до інвалідності, то ФСС зобов’язаний виплатити постраждалій стороні додаткові компенсації;
  • всі інваліди мають право на отримання грошової допомоги від ФСС для придбання ліків і засобів адаптації в соціумі (милиці, палиці, інвалідні коляски і собаки-поводирі);
  • при вагітності і наступному періоді (від року до 3 років) мається на увазі декретну відпустку, який фінансово забезпечує Фонд соціального страхування. Зрозуміло, що в декрет 95% всіх випадків йде жінка, проте, якщо в сім’ї головний дохід приносить жіноча половина, а чоловік більше часу проводить з дитиною, або це батько-одинак, то декретна відпустка може бути передбачений і для чоловіка;
  • можливе часткове відшкодування витрат при диспансеризації;
  • фонд оплачує похорон особи, яке було застраховане.

Історія розвитку ФСС

Дана адміністративно-фінансова організація була сформована 1 січня 1991 року і згодом регулювалася бюджетним кодексом і ФЗ «Про основи обов’язкового соціального страхування». На даний момент бюджет цього фонду 614,5 млрд рублів з дефіцитом у 33,5 млрд рублів. Безпосередньо сам ФСС РФ виник в результаті реорганізації ФСС РРФСР в 1994 році. З 1997 року функціонування фонду стало регулюватися не за галузями економіки, в яких задіяні відповідні категорії громадян, а за територій (області, АТ тощо), де проживають ці громадяни.

У 2000 році організація надала жителям РФ перші гарантії – отримання грошової компенсації при травмі на виробництві незалежно від фінансового становища роботодавця. З 2001 року запроваджується Єдиний соцподаток (ЄСП) (4% від зарплати), який до 2006 року регулярно знижувався, а в 2010 році був замінений страхових внесків до ПФР, ФСС і фонд ОМС. З 2005 року ФСС почав організовувати забезпечення інвалідів необхідними для соціального життя засобами. З 2006-2007 років вводиться пункт оплати декретної відпустки на строк до 1,5 року, а також починають видаватися родові сертифікати.

До теперішнього часу всі завдання по страхового забезпечення працівників і вирішення проблем, пов’язаних з цим питанням, вирішуються виключно фондом. Роботодавцю більше не доводиться цим займатися. Після 2012 року змінилася ситуація з лікарняними періодами. Нововведення полягало в тому, що роботодавець тепер зобов’язується оплачувати тільки перші три доби лікарняного періоду, а наступні дні, якщо вони мають місце, забезпечуються коштами ФСС. Економічний колапс, що розпочався в 2013 році, призвів до скорочення витратних пунктів.

Джерела поповнення бюджету фонду

Фонд соціального страхування тепер, наприклад, зберіг послугу з роздачі путівок в лікувальні санаторії та курорти тільки для пільговиків (інваліди другої та першої групи, ветерани атомної промисловості тощо), виключивши це засіб відпочинку та оздоровлення зі списку допомоги для багатьох інших категорій громадян. ФСС і це перешкода поки не подолав, оскільки дефіцит в бюджеті даної державної структури зберігається. Але при цьому фонд посідає друге місце за розміром фінансового ліміту (на першому – ПФР). На сьогоднішній день фінансовий ліміт, яким володіє цей фонд поповнюється за рахунок кількох джерел доходу:

  • Страхові внески населення. Це головний і основний джерело фінансування фондового бюджету. За працівників, які є найманими кадрами, які працюють за зарплату, внески виробляє їх роботодавець (2,9% від з/п). Тому будь-який роботодавець повинен пройти реєстрацію у найближчому філії цієї організації як страхувальник. А підприємці зобов’язані самостійно провадити ці виплати подібно регулярних відрахувань до ПФР.
  • Добровільні позапланові пожертвування фізичних і юридичних осіб.
  • Бюджетні асигнування, тобто фінансові перерозподілу державою бюджетних коштів з будь-яких інших фондів на рахунок ФСС.
  • Частина доходів, які держава отримує, інвестуючи гроші в акції та банківські операції, також направляються на поповнення бюджету Фонду соцстрахування.
  • Структура організації

    Все майно ФСС, і грошове і матеріальне, є федеральної власністю. Кожному страхувальнику в рамках соціального страхування ставиться в обов’язок внесення щомісячних страхових внесків до 15 числа кожного місяця. Розрахунок відсотків, які визначають розмір внесків, проводиться за допомогою актуарних методів, заснованих на теорії ймовірностей, статистичної оцінки і демографічних показниках. Зараз роботодавець-страхувальник вираховує з зарплати кожного співробітника в рахунок сплати внесків до ФСС наступні відсотки:

    • оплата лікарняних по хворобі або оплата декретної відпустки – 2,9%;
    • оплата лікування і реабілітації після виробничих травм – від 0,2% до 8,5%.

    За законом розмір внесків має змінюватись в залежності від сфери зайнятості та рівня заробітної плати. Різні сфери зайнятості мають різні професійні ризики. Наприклад, робота на атомному об’єкті вважається набагато небезпечнішою, ніж робота де-небудь в офісі. Тому на об’єкті і внески будуть більше. Роботодавцю невигідно приховувати внески, оскільки при виявленні недоплати йому доведеться заплатити штраф у 20% від тієї суми, яка була недоплачена. Фонд соціального страхування не монолітний. Він складається з:

    • територіальних філій (по регіонах);
    • галузевих філій (буває, що для такої-то сфери промисловості створюється свій окремий, додатковий філія, навіть при наявності територіального філії в області);
    • особливих відділень, які створюються поза територіально-галузевої схеми за указом голови фонду.

    Кожна філія має свій власний банківський рахунок, свою окрему гербову печатку і є самостійною, незалежною юридичною особою. Однак рішення головної структури поширюються на всі підрозділи. У структурі державного апарату ФСС вважається повністю автономним, але підтримує тісну співпрацю з Міністерством охорони здоров’я, Міністерством фінансів, Міністерством праці та поруч недержавних, приватних організацій, які займаються соціальною політикою.

    Обов’язки роботодавця як страхувальника

    Підприємець-роботодавець, який займається власним бізнесом і наймає працівників, відразу після реєстрації в ИФНС повинен подати в ФСС пакет документів, щоб офіційно стати страхувальником у цій системі. І зробити це треба максимум через 10 діб після того, як в бізнесі був укладений перший трудовий контракт. Краще вкластися в цей термін, інакше власнику бізнесу світить чималий штраф. Документи наступні:

    • заяву на реєстрацію;
    • паспорт та його повна копія;
    • ІПН та його повна копія;
    • копія свідоцтва реєстрації як ІП;
    • папір з ЕГРІП;
    • виписка з банку про наявність у ІП рахунку;
    • копія трудової книжки (книжок) працівника (працівників) або копії трудових договорів. У разі великого штату працівників ІП може надати бухгалтерську звітність.

    Реєстрація зазвичай оформляється за тиждень, після чого ІП повідомляють про її завершення поштою. Однак на цьому спілкування підприємця зі страховим фондом не закінчується. Потім потрібно буде регулярно здавати звітність в звичайному або електронному вигляді (якщо штат більше 50 осіб). Звітність проходить у вигляді форми 4-ФСС, яка відправляється в територіальну структуру фонду. Здавати її можна різними способами.

    Якщо до 15-ого числа, то ІП передає документи страхового інспектору особисто з рук у руки. Електронний варіант передачі зручний тим, що його допускається надіслати до 23:59 15-ого числа, але для електронної передачі потрібно додаткову угоду з філією. В окремих випадках документація надсилається поштою замовний листі. Дана стаття носить інформативний характер і покликана ознайомити читачів з основами соц. страхування в РФ.