Що таке код субєкта кредитної історії і як його дізнатися

533

При оформленні заявки на кредит у клієнта іноді запитують номер коду суб’єкта кредитної історії. Він був введений законодавчо ще в 2005 році для потреб Національного бюро кредитних історій, але банки активно почали використовувати цей зручний ідентифікатор тільки нещодавно. Він потрібен для того, щоб служба безпеки могла швидко відшукати, в якому БКІ знаходяться відомості про фінансове становище клієнта.

Що таке код суб’єкта кредитної історії і для чого він служить

Це якийсь ідентифікатор, що складається з довільного числа цифр і букв, який дозволяє швидко розшукати, в якому саме з численних БКІ знаходиться фінансова історія клієнта. Вже потім служба безпеки адресно запитує відомості, і на їх основі менеджер вирішує, видавати кредит чи ні.

Для громадянина користь в знанні свого коду кредитної історії теж є, і чимала. Так, він може:

 • змінювати або видаляти код в режимі реального часу прямо на сайті Центробанку;
 • формувати додаткові ідентифікатори, які допоможуть захистити кредитну історію від несанкціонованого доступу з боку певних людей чи організацій;
 • запитувати у режимі онлайн відомості про себе на сайті Національного бюро КИ.

Найчастіше дізнатися код суб’єкта кредитної історії потрібно саме для цього – переглянути відомості про себе очима банку і визначити, хоча б приблизно, схвалять вам новий позику чи ні. Буває, що історія зберігається в декількох бюро одночасно. Однак для всіх відомостей буде один ідентифікатор, що в результаті допомагає зібрати про позичальника більш повну і правдиву інформацію.

У перший раз код формується при укладенні договору позики або кредитування у банку. Якщо ви раніше ніколи не брали кредит або не вказували в документах якусь «секретну комбінацію» або «кодове слово», то цього ідентифікатора у вас, швидше за все, немає. Довільно фінансова організація не має права присвоювати код до договору, але вона могла це зробити з вашої згоди.

Те, як виглядає код, регламентовано Вказівкою Центрального Банку від 31 серпня 2005 року №1610-У. Зазвичай це шифр з декількох букв і цифр. Приклади:

 • 2015ИВАНОВА;
 • АЛЕКСАНДР21051985;
 • UFO123.

Експерти радять використовувати цифри і букви латинського алфавіту, хоча можливі і кириличні символи. Однак з-за некоректної роботи сайту ЦБ можуть виникнути проблеми зі слов’янськими літерами. Так що краще убезпечитися.

5 способів дізнатися свій код

Є кілька варіантів:

 • Найпростіший – подивитися на договорі кредитування або в додатку до нього. Для цього треба знайти самий останній документ, в якому фігурує цей код. Увага: ви могли на прохання менеджера банку вказати довільну «кодову» комбінацію, яка замінила колишній ідентифікатор. Це означає, що попередній код вже неЕкшн сний, і по ньому інформацію вам не нададуть. Не турбуйтеся – це нормально. При оформленні нового позики ви маєте повне право змінити код суб’єкта кредитної історії, та на поточному КИ це ніяк не відіб’ється.
 • Якщо на договорі код не вказано, то потрібно звернутися в банк, де ви оформляли кредит. Можливо, доведеться оформляти заяву на запит, але зазвичай ці відомості не становить праці.
 • Якщо з якоїсь причини ви не хочете звертатися в цей банк, або якщо кредитів не брали давно, то можна піЕкшн ти в будь-досить великий банк і запитати потрібну інформацію. Ця операція платна – доведеться викласти від 180 до 300 рублів за запит. Але зате ви зможете отримати свій код в максимально короткі терміни.
 • За запитом ідентифікатора можна звернутися в Національне бюро КИ. Для цього треба заповнити заяву, завірити його справжність у нотаріуса, сплатити в будь-якому банку квитанцію (300 рублів, реквізити НБКІ є на офіційному сайті установи) і відправити її поштою за адресою НБКІ: 121069, Москва, Скатертный провулок, будинок 20/1.
 • Дізнатися шукану комбінацію можна і в будь-якому Бюро кредитних історій. Вам потрібно піЕкшн ти з паспортом і залишити заяву на відновлення або заміну посвідчення. Вартість послуги 300 рублів.
 • Як сформувати код?

  В ході пошуків може з’ясуватися, що у вас немає ніякого коду. Це можливо, якщо ви жодного разу не брали кредит, або він був отриманий і закритий ще до 2006 року. В такому разі вам потрібно оформити код, щоб надалі без проблем отримувати відомості про свою КИ і сміливо вказувати ідентифікатор на всіх договорах без побоювання, що вашу КИ переплутають з історією однофамільця.

  Для цього потрібно:

  • скачати з сайту НБКІ зразок заяви;
  • заповнити його від руки або роздрукувати на принтері;
  • запевнити справжність підпису у нотаріуса;
  • оплатити квитанцію (300 рублів) в будь-якому відділенні банку із зазначенням реквізитів НБКІ;
  • відправити лист із заявою та квитанцією за адресою НБКИ.

  Але щоб заощадити гроші і час, можна поступити простіше. Якщо виникла необхідність у кредиті, просто потрібно попросити менеджера вказати в договорі новий код суб’єкта кредитної історії. Якщо він раніше не був сформований, то він з’явиться в НБКІ автоматично. Якщо раніше діяла інша комбінація – вона заміниться.

  Чи можна дізнатися код онлайн?

  Багатьох цікавить, чи можливо отримання цього ідентифікатора в інтернеті. Як такого сервісу, в якому можна було б написати прізвище та паспортні дані позичальника і дістати доступ до його кредитної історії, немає. Ця інформація є суто індивідуальною і охороняється законом. А оскільки паспортними даними можуть легко заволодіти шахраї, то дізнатися код суб’єкта допускається тільки при особистому зверненні або при формуванні офіційного запиту поштою.

  Варто побоюватися махінаторів у мережі, які пропонують:

  • «підчистити» кредитну історію – це фізично неможливо, змінити в кращу сторону її можете тільки ви самі, вчасно віддаючи борги;
  • отримати ідентифікатор кредитної історії – в кращому випадку вам вишлють випадкову комбінацію, в гіршому – просто втратите грошей;
  • замовити кредитну історію онлайн – ви можете розташовувати цими даними, лише оформивши офіційний запит до бюро.

  Максимум, що можна зробити в інтернеті, знаючи свій код, – оформити запит у конкретне бюро через інтерфейс особистого онлайн-кабінету в інтернет-банку, і то при умові, що ваш банк надає таку послугу. Один раз в рік це можна зробити абсолютно безкоштовно.

  На сайті НБКІ запитувати відомості, знаючи код суб’єкта, можна хоч кожен день в режимі онлайн, але платно, ціна питання – 300 рублів.

  Чи можна обійтися без коду?

  В принципі, так. Цей ідентифікатор більше потрібен для зручності, якщо ви хочете відразу відстежувати виникли зміни у вашій фінансовій історії. Для оформлення запиту на конкретне бюро можна обійтися і без нього.

  Для отримання КИ в більшості випадків достатньо вказати свої прізвище, ім’я та паспортні дані і пройти ідентифікацію. Дані будуть надіслані поштою або надані в режимі онлайн.

  Але так інформацію можна отримати тільки у великих БКІ і тільки якщо вам точно відомо, що ваша історія зберігається там. Якщо потрібно дізнатися, де ваші фінансові справи «засвітилися», то без коду суб’єкта КИ не обійтися.

  Ще один момент: іноді банки просять вказати ваш ідентифікатор при оформленні заявки. Можна послатися на те, що ви його не пам’ятаєте, і тоді служба безпеки самостійно зробить запити найбільші БКІ. Але не факт, що в конкретному бюро зберігається вся потрібна інформація, відомості про вас можуть бути перекручені. Якщо ви вкажете код, то дані наЕкшн дуть у банк у повному обсязі.

  До речі, якщо ви не вказали в заявці код, це не привід відмовити в кредиті. Якщо банк не видав позику тільки на цій підставі, можна сміливо йти в суд.

  Отже, код суб’єкта кредитної історії – це якийсь шифр, який дозволяє встановити, в яких бюро КИ зберігаються відомості про позичальника. Банкам цей код потрібен, щоб швидко зібрати всю інформацію про клієнта. Самим громадянам він необхідний для відстеження змін в КИ. Також, застосовуючи додаткові ідентифікатори, він може заборонити доступ до своєї КИ для певних організацій. Знаючи код, можна змінювати або видаляти його прямо на сайті Центробанку, а на сайті Національного БКІ в режимі реального часу отримувати інформацію про стан кредитної історії.