Що таке система міжнародних переказів SWIFT?

850

Щодня відбувається маса грошових переказів між різними країнами, забезпечуючи стабільність бізнес-процесів і взаємодія між організаціями. Розвиток технологій зробив SWIFT-переказ максимально простим і зручним, дозволяючи доставляти гроші по всьому світу в найкоротші терміни. Щоб користуватися міжнародними переказами, необхідно розібратися в призначенні та особливості SWIFT-системи: що це таке і який порядок зЕкшн снення транзакцій.

Міжбанківська система SWIFT з високою точністю та мінімальною комісією зЕкшн снює перекази, оплату рахунків. Для відправки платежу потрібно точне зазначення реквізитів рахунку, на одержувача. Зважаючи на те, що в кожної транзакції може бути задіяно кілька посередницьких структур, некоректні реквізити можуть призвести до того, що гроші зависають в системі на рахунку якого-небудь банку-кореспондента.

Як розшифровується SWIFT?

За допомогою системи SWIFT організації та приватні особи можуть переказувати один одному гроші у будь-якій валюті на вигідних і комфортних умовах.

Створена у 1973 році, система СВІФТ об’єднала велику кількість провідних банків Америки і Європи. Число фінансових організацій, задіяних у системі СВІФТ на етапі створення, відразу перевищила дві сотні банків. Метою об’єднання в єдину платіжну систему послужило бажання швидко і безпечно передавати кошти від одного банку іншому незалежно від кордонів між країнами і інших перешкод.

Головна організація розміщена в Бельгії, а число входять організацій вже більше 10 тисяч. Система дозволяє обслуговувати клієнтів у 220 країнах світу, тобто практично без обмежень. Щодня відбуваються мільйони транзакцій – переказів, платежів. Послуги системи затребувані серед брокерів, депозитаріїв, бірж.

Абревіатура SWIFT розшифровується як «Спільнота фінансових всесвітніх міжбанківських телекомунікацій». СВІФТ передбачає можливість швидкої доставки засобів та обмін фінансовою інформацією між різними країнами та організаціями.

Для роботи з СВІФТ-системою важливо знати код банку згідно з прийнятою міжнародною класифікацією. Аналогом значення в РФ служить БИК банку. Робота в системі передбачає масу можливостей для клієнтів, гарантуючи фінансову захист і високий рівень безпеки.

Особливості роботи SWIFT-системи

 

СВІФТ передбачає можливість переказу коштів між усіма банківськими структурами, які входять у співтовариство.

Будь-яка категорія осіб може скористатися послугами системи:

  • організації;
  • приватні особи;
  • індивідуальні підприємці.

Головна умова для успішної транзакції – правильно вказати СВІФТ-код банку, в якому будуть отримані кошти, а також входження банків відправників і одержувачів у даний міжнародне співтовариство.

Не обов’язково відкривати рахунки для виконання переказу грошей, операція проводиться через транзитні рахунки учасників системи.

До особливостей послуги відноситься більш тривалий строк виконання переказу і менша плата порівняно з миттєвими переказами Western Union або Contact. На виконання однієї операції може піти до 1 тижня. Мінімальний термін виконання – 1 добу або в той же день, якщо транзакція проходить через кореспондентський рахунок провідних фінансових організацій світового значення.

До основних умов грошового переказу в СВІФТ-системі відносять:

  • Низький тариф. Послуга зЕкшн снюється із справлянням певної комісії. В різних обставинах сума, що віднімається з переказаних коштів, складає 10-20 доларів за 1 операцію. До одержувачу кошти приходять вже з вирахуванням фіксованої суми.
  • Грошова одиниця розрахунку. Найбільш затребувані платежі найпоширенішою валютою – USD або EUR.
  • Обмеження за операціями. Кожна держава встановлює власні ліміти по перерахуваннях, фіксуючи їх на законодавчому рівні. При використанні рахунку ліміт на відправку, як правило, вище, ніж при операції без відкритого рахунку.
  • Загальні правила роботи зі СВІФТ

    Робота з системою вимагає дотримання певних правил:

  • Міжнародна система вимагає заповнення реквізитів англійською мовою. Отримати їх можна в одержувача. Рекомендується відправка сканкопіі з реквізитами СВІФТ-платежу, щоб виключити некоректне введення даних.
  • Передбачена відправка з власного рахунку або просте перерахування за реквізитами без використання рахунку. Тариф за переказ без рахунку найчастіше вище звичайного. Якщо перерахування відбуваються часто і на регулярній основі, рекомендується відкрити рахунок, заощаджуючи на оплаті тарифу.
  • Для зЕкшн снення операцій потрібно володіння точною інформацією про реквізити в СВІФТ-системі:

    • найменування банку і його СВІФТ-код;
    • найменування банку-кореспондента (якщо є) і СВІФТ-код;
    • рахунок, на який має бути вступ, а також транзитний рахунок (при відсутності рахунку в одержувача);
    • точні відомості про особу, одержуючому кошти (без використання рахунку вказують не тільки Ф. В. О., але і дані основного документа, що ідентифікує особу одержувача).

    Тарифи та терміни

    Не існує єдиних тарифних сіток з обслуговування в системі SWIFT через різні банківські структури. Кожна організація, що входить у міжнародне співтовариство, встановлює індивідуальні розцінки на послуги.

    Найбільш частим варіантом є двостороння оплата послуги – при відправці та отриманні грошей. Однак навіть підсумкова цифра оплати істотно нижче, ніж комісія з миттєвим перекладам інших платіжних систем. Низькі тарифи, більші суми, потреба оформлення операції в банку, наявність мінімального фіксованого збору (не менше 10 доларів) є причинами того, що СВІФТ-система найчастіше застосовується для великих перерахувань (не менше тисячі доларів США). В інших ситуаціях оцінити переваги перекладу СВІФТ буде складно – миттєві грошові перекази більш зручні для невеликих сум.

    При відправленні коштів через російські банки комісію сплачує відправник:

    • ВТБ 24 передбачає оплату в розмірі 1,5% від загальної суми переказу, але не менше 15. е. (тип валюти залежить від основного перекладу) і не більше 350 у. е.;
    • Ощадбанк знімає до 1% за послугу переказу в доларах (не менше 15 та не більше 200 доларів США);
    • гривневі перекази Ощадбанку відбуваються з справлянням до 2% (у діапазоні від 50 до 1 500 рублів за операцію);
    • у Відкритті стягується до 1% від суми, але не менше 30. е. в іноземній валюті. Максимальний збір банку становить не більше 200 доларів США або євро.

    На доставку грошових коштів до одержувача з використанням СВІФТ-системи йде близько доби. Мінімальний термін виконання заявки – протягом одного дня. Максимальний термін – 3-7 днів. Швидкість виконання переказу залежить від обставин – із застосуванням розрахункового рахунку або без нього.

    Алгоритм відправлення

    Якщо виникла потреба у перерахуванні через міжнародну платіжну систему, відправнику слід дотримуватися певної схеми, як переказати гроші:

  • З’явитися у відділення банку, що входить у число учасників SWIFT. Переважна більшість російських кредитних установ включені до списку учасників.
  • Повідомити операціоніста деталі переказу (залежать від того, чи зЕкшн снюється платіж із поточного рахунка або транзакція зЕкшн снюється без нього).
  • Пред’явити працівнику банку свій паспорт, а також передати реквізити СВІФТ-перекладу.
  • Оформити заяву на виконання переказу на бланку встановленої форми організації.
  • Необхідна сума вноситься через касу банку із стягненням комісії за обслуговування.
  • Зважаючи на відсутність обмежень більш часто громадяни користуються варіантами SWIFT-переказу з рахунку відправника: по них стягується менший тариф, а обмежень за сумами практично немає.

    Отримання коштів

    Не варто поспішати за отриманням грошей одразу після відправки. Для початку необхідно перевірити, чи прийшли кошти на рахунок отримувача або на транзитний рахунок. Цю інформацію одержують за телефоном у фахівця відділення банку. При підключенні інтернет-банку відомості можна знайти у особистому кабінеті віддалено, без додаткового відвідування відділення.

    Отримання коштів відбувається в наступній послідовності:

  • Відвідати відділення фінансової установи, в якому повинен прийти переклад. Якщо гроші відправлені без використання конкретного рахунку, можна вибрати будь-яке відділення банку.
  • Операціоністу пред’являють паспорт і знімають кошти з рахунку або отримують їх без використання рахунку.
  • Якщо комісія не була списана автоматично до отримання, вона підлягає сплаті в офіційній валюті, що діє в країні отримання.
  • Перекладені отримують кошти в тій валюті, в якій вони були відправлені, але за бажанням їх можна обміняти за поточним курсом, встановленим у банку на момент звернення.
  • Якщо сума переказу достатньо велика, потрібно заздалегідь замовити її отримання, щоб в касі було достатньо коштів.

    Переваги і недоліки

    Використання міжнародної SWIFT-системи має свої позитивні і негативні сторони. До достоїнств SWIFT-переказів відносять:

  • Забезпечення високого рівня безпеки при переказі грошових коштів між державами.
  • Висока швидкість обробки доручення клієнта.
  • Широкий діапазон сум, які можуть бути переведені між країнами.
  • Доступність розрахунків в будь-якому вигляді валют.
  • Мінімальна вартість послуги.
  • Отримання переказів практично в будь-якому куточку планети – скрізь, де є банки.
  • Фінансова захист передбачає повну компенсацію збитків, якщо при зЕкшн сненні операції виникне збій системи.
  • При використанні СВІФТ-системи можуть виникнути й негативні моменти. В окремих випадках переклад виконується досить довго, до 5-7 днів. Крім того, через залучення в процес декількох банків-учасників може виникнути якась помилка.

    Переклади СВІФТ є оптимальним варіантом перерахування коштів за кордон з мінімальними витратами на послуги банку. Якщо планується регулярне надсилання й отримання грошей між іноземними державами, рекомендується мати відкритий рахунок. Це знизить витрати на комісію і збільшить швидкість обробки перекладу.