Що таке ставка рефінансування простими словами

735

Знання економічних законів і впливу різних показників на фактичну ситуацію в державі потрібно кожному свідомому громадянину. Ставка рефінансування – визначення, часто згадується у новинах, економічних зведеннях, прогнози про перспективи розвитку, проте її динаміка надає безпосереднє вплив на розвиток ринку кредитування і всього банківського сектора в цілому. Тому так важливо розібратися, що означає ставка рефінансування простими словами.

Що означає «ставка рефінансування»

Щоб розібратися, що входить в поняття ставки рефінансування, необхідно знати основи економічних взаємозв’язків. Призначувана ЦБ РФ ставка рефінансування являє собою параметр, за яким російські комерційні фінансові структури залучають ззовні грошові позики. Кошти виділяються Центральним банком у вигляді кредиту під певний відсоток, який і означає ставку рефінансування.

Проста трактування поняття

Фактично цей термін являє собою встановлений Центробанком відсоток для оформлення грошових кредитів на адресу комерційного банку. Саме ЦБ формує ставку, виходячи з економічних міркувань і загальної ситуації у країні. Будь-яка зміна цього показника означає зміну умов кредитування для російських банків, що потребують фінансування ззовні. Більш високе значення тягне за собою автоматичне подорожчання кредитів, що видаються російським громадянам різними фінансовими організаціями, т. к. комерційна структура, кредитуючи населення країни, що має не тільки повернути позичені кошти в ЦБ, але і отримати при цьому прибуток.

Наочно показати, що таке ставка рефінансування ЦБ РФ і яке її вплив на життя звичайного позичальника, дозволить наступний приклад: якщо банк залучає позикові кошти під 10% річних, в подальшому ці гроші будуть використані для видачі позик громадянам Федерації зі ставкою близько 18% річних. Повернення ЦБ Росії, якщо визначити це простими словами, підлягає основна сума боргу плюс 10-відсоткова переплата за рік, а решта 8%, отримані за використання позичальником кредиту, залишаються у банку у вигляді комерційного прибутку.

Значення показника в економічному житті країни

Величина даного показника є прямим відображенням економічного стану в країні, включаючи інфляцію. При активному зростанні інфляції ставка рефінансування буде збільшуватися, про що ЦБ попередньо сповіщає всіх. Таким чином, якщо з’являється інформація про те, що параметр підвищується, слід бути готовим до зростання інфляції. Наслідком зростання ставки рефінансування ЦБ РФ стає підвищення переплати за банківськими кредитами, які стають менш вигідні населенню. В результаті падає попит на кредитні пропозиції банків, падає попит на послуги і товари в країні, інвестиції скорочуються, виробничі обсяги стають низькими.

Цілеспрямоване зменшення відсотка по рефінансуванню свідчить про зростання економіки, активному розвитку бізнесу, більш охотному вкладанні інвестицій у виробництво з подальшим збільшенням показників економічного розвитку.

Всім бажаючим мати точне уявлення про події, що відбуваються в державі економічних процесах, про перспективи на майбутнє важливо знати і відстежувати динаміку показника по рефінансуванню, особливо, якщо планується залучення позикових коштів в банку на оптимальних умовах. Володіння інформацією про поточною ставкою дозволить відмовитися від пропозиції, яка значно вище встановленого ЦБ показника, уникнути невиправдано дорогих кредитів від деяких фінансових структур, адже надмірний розрив у встановленому показнику і поточною ставкою банківського пропозиції означає спробу банку нажитися на позичальника.

Відомості про ставку можна зустріти в щоденних новинах, спеціалізованих фінансових сайтах, газетах, телебаченні, інтернет-просторі.

Становище Росії в порівнянні з іншими країнами

На підставі відомостей про ставки рефінансування в інших державах можна судити про стабільність і перспективи розвитку Росії:

  • Японія – 0,1%.
  • Держави, що входять в Єврозону, і Сполучені Штати Америки – 0,25%.
  • Великобританія – 0,5%.
  • Росія – 8,25%.
  • Значення відсотка рефінансування в інших країнах аналогічно – це вартість залучення грошової маси на адресу комерційних банків, яка регулює і забезпечує ліквідність банківської системи в країні. Отримання позик центрального банку дозволить контролювати ситуацію, виконуючи функції кредитування звичайних громадян та виконання фінансових зобов’язань навіть при відсутності достатніх власних ресурсів.

    Ставка рефінансування дозволяє мати уявлення про поточної вартості грошей, і про те, наскільки доступні кредитні програми банків. Крім розміру ставки за кредитами, від рівня цього показника також залежить відсоток по депозитних пропозицій. Збільшення відсотка спричиняє зростання інфляції та уповільнення темпів розвитку економіки. У ситуації, коли важливо прискорити економічне зростання, показник встановлюють нижче попереднього.

    Сфера впливу ставки рефінансування

    Крім визначення банківського відсотка за кредитами і депозитами населення, від параметра залежать і багато інші процеси в державі:

  • Визначення прибутковості по депозитах, при якій допускається звільнення від оподаткування.
  • Розрахунок пені, штрафів при порушенні строків сплати податкових зобов’язань.
  • Регулювання відносин між кредитором і боржником, коли величина відсотка за надану фінансову послугу спочатку не була обговорена.
  • Фінансові наслідки для роботодавця, затримав виплату заробітку своїм найманим працівникам.
  • Визначення розміру різних виплат з боку держави з метою підтримки малого бізнесу, підприємців і т. д.
  • Важко переоцінити вплив ставки рефінансування на більшість значущих сфер в економіці, зачіпаючи питання оподаткування, кредитування, інвестування, регулювання діяльності підприємств і підприємців. Якщо спостерігається динаміка зниження аналізованого показника, можна зробити висновок, навіщо робиться дана міра, так як даний крок свідчить про зусилля держави щодо стимулювання розвитку економіки.

    Якщо порівнювати становище РФ з іншими економічно розвиненими державами, спостерігається сильне розбіжність у значенні показника. Однак оцінити Екшн сний стан і динаміку змін за минулий після введення ставки рефінансування з 1992 року період дозволить вивчення повної статистичної інформації. Після введення облікової ставки за ключовими кредитних ресурсів встановлений показник зазнав кардинальних змін. У період з 1992-98 роках показник був прирівняний до відсотку за ломбардною позикою з серйозними щорічними коливаннями в розмірі 100-210 відсотків. Останнім часом спостерігається загальна динаміка поступового зниження ставки, і на кінець 2017 року ставка становила 8,25% річних.

    Знання ставки рефінансування, що це таке, простими словами для звичайних громадян і як параметр вплине на економічну ситуацію в найближче майбутнє, дозволить прийняти правильне рішення, що стосується того, наскільки виправдано на поточний момент оформлення в банку позики. Тим, хто вже скористався кредитною пропозицією та має намір звернутися за перекредитуванням, інформація про розмір даного параметра дозволить визначити найкращий варіант рефінансування наявних фінансових зобов’язань.