Що вигідніше для індивідуального підприємця, лізинг чи кредит?

671

Кожен успішний бізнес вимагає постійного розширення, постійного збільшення оборотних і необоротних активів, до яких у тому числі належать обладнання та автотранспорт. Часто бізнесменам не вистачає власних коштів і вони звертаються в банк за кредитом. Але є і більш вигідний і зручний спосіб – це лізинг. Лізинг для ІП і для юридичних осіб – це відмінний спосіб розвинути свій бізнес і збільшити дохід.

Що таке лізинг?

Зростання популярності лізингу в Росії має позитивну тенденцію. На відміну від кредитів, які надають банки, оформити лізинг у спеціалізуються на цьому компаніях значно простіше. Є різні варіанти такого договору, наприклад, можна оформити лізинг без початкового внеску з мінімальної кількості документів. На лізинговому ринку найбільшою популярністю користуються договори на техніку і авто, особливо вантажного характеру, а ось легкові автомобілі, придбані таким способом, не настільки популярні.

Це відмінний спосіб купити обладнання в оренду з подальшим отриманням повноцінних прав на товар, розширити масштаби свого бізнесу і бути конкурентоспроможним на ринку.

Хто надає лізинг?

За своєю суттю лізинг – це поєднаний варіант оренди і кредиту. Він добре підходить тим компаніям, які вирішили розширити своє виробництво, але також лізинг вигідний і для підприємців-початківців, у яких недостатньо коштів на придбання техніки та обладнання. Існує окрема категорія автолізингу, за якою можна оформити договір на вантажну і легкову машину.

Компаніям, які надають послуги автолізингу та іншого виду договорів, немає особливої різниці, з ким працювати: з юридичними особами або індивідуальними підприємцями. Тому лізинг для індивідуальних підприємців – також відмінний спосіб купити обладнання, техніку і машини для виробництва та розширення сфери послуг.

Основне відміну від кредитного договору в тому, що право власності до погашення заборгованості належить лізингодавцю, а предмет договору знаходиться в оренді у клієнта. Після погашення позикової заборгованості усі права повністю переходять клієнтові, який оформив договір лізингу.

Такий вид послуг в першу чергу пропонують комерційні банки. Вони розробляють спеціальні лізингові продукти на авто, техніку, обладнання. Але є і великі лізингові компанії, які спеціалізуються на лізингу, в їх число входять: Европлан, Державна Транспортна Лізингова Компанія, ТрансФим–Му і багато інших.

Як отримати лізинг?

Процедура отримання лізингу схожа з процедурою оформлення кредитного договору в комерційному банку. Потрібно так само скласти заявку і надати пакет документів, про який поговоримо нижче. З умовами можна ознайомитися на сайтах лізингових компаній, так і на сайтах банків.

Варто відразу зазначити, що оформити лізинг для ІП буде дещо складніше, ніж той же договір для юридичних осіб. Як правило, лізингова компанія вимагатиме надати звітність про фінансову діяльність заявника. У будь-якому випадку лізинг буде більш вигідним варіантом фінансування свого бізнесу, ніж кредит у банку.

Лізинг для ІП: основні умови

Лізингові компанії висувають ряд умов до індивідуальним підприємцям, які необхідно виконати, щоб скористатися перевагами даного договору:

  • Бізнес повинен мати стаж – не менше трьох місяців успішної діяльності.
  • Загальний стаж функціонування бізнесу – не менше шести місяців.
  • Необхідно надати документи, що підтверджують статус індивідуального підприємця.
  • Вік лізингоодержувача повинен бути не менше 21 року.
  • Якщо предметом договору є авто, то необхідно буде внести початковий внесок – близько 20 відсотків від вартості самого авто.
  • Які потрібні документи?

    Документи для оформлення авто за договором автолізингу і для лізингу на обладнання можна розділити на дві категорії: ті, які знадобляться для прийняття рішення з боку лізингодавця, і ті, які необхідні безпосередньо для оформлення договору.
    У комплект документів для прийняття рішення входять:

    • заява на лізинг;
    • фінансова інформація по бізнесу на щомісячній основі (обороти по рахунку);
    • бухгалтерський звіт за чотири періоди;
    • лист в довільній формі про напрямок діяльності компанії.

    Після розгляду заяви і в разі прийняття позитивного рішення потрібно надати наступний пакет документів для оформлення угоди:

    • паспорт громадянина Російської Федерації;
    • свідоцтво про те, що індивідуальний підприємець перебуває на обліку в податковій службі ( можна надати ідентифікаційний код);
    • інформація щодо кредитної та дебіторської заборгованості;
    • довідка про реєстрацію ІП;
    • виписка з ЕГРІП.

    На додаток лізингодавець зберігає за собою право вимагати й інші документи, такі як укладення адиторской компанії, інформація про контрагентів, постачальників та інші. Як правило, достатньо надати копії документів, але може знадобитися і нотаріальне завірення всіх довідок.

    Є можливість оформити договір без початкового внеску?

    Більшість пропозицій від лізингодавців передбачають початковий внесок, так як це певна страховка для компаній, що надають такі послуги, що умови договору будуть повністю дотримані. Але є ряд пропозицій, за умовами яких можна оформити лізинг без першого внеску.
    Для цього буде потрібно ряд умов:

  • Успішність бізнесу в фінансовому плані, підтверджена документально.
  • Ліквідність предмета договору. Але авто з авто лізингу досить складно оформити без початкового внеску.
  • Надання застави чи поруки.
  • Варто зазначити, що існують пропозиції від лізингодавців на лізинг без початкового внеску і без поручителів і застави.
    Тобто придбання нового авто з авто лізингу без початкового внеску так само можна оформити, якщо бізнес має позитивну фінансову історію.

    Як проводяться виплати за договором?

    Всі умови по термінах оплати, суму платежу і наявність початкового внеску визначаються на момент підписання договору. Основними критеріями цих умов є:

    • при підписанні лізингу необхідно внести первинний внесок, який, як правило, становить від 20 до 30% від вартості обладнання або авто, у разі якщо оформляється автолізинг. Якщо початковий внесок не передбачений, то, відповідно, немає необхідності оплачувати;
    • далі одержувачу потрібно вносити платежі на рахунок лізингодавця на щомісячній або на щоквартальній основі, це обговорюється на момент підписання угоди;
    • також умовами договору встановлюється відсоток штрафу на випадок несвоєчасного внесення платежів. Зазвичай це 0,1% від суми простроченої заборгованості за кожен день прострочення.

    Після зЕкшн снення всіх виплат і погашення позикової заборгованості лізингоодержувач вступає у повноцінні права по предмету договору. По суті на цьому довгострокова оренда закінчується і авто або обладнання переходить у власність. Перевага такої угоди в тому, що можна взяти в оренду ряд нових авто з авто лізингу і по завершенні договору стати повноправним власником цих автомобілів, тим самим розширити свій бізнес.

    Деякі важливі деталі за договором лізингу

    Договір лізингу є договором фінансової оренди, згідно з Цивільним кодексом Російської Федерації. Але таке трактування не в повній мірі характеризує принцип угоди. Фінансова оренда в цьому випадку має на увазі під собою і елементи кредиту. Лізинг можна розділити на типи по терміну договору:

    • короткостроковий;
    • середньостроковий;
    • довгостроковий.

    А також за предметом фінансової оренди він може бути прямим або непрямим. Такий договір оформляється при письмовому угоді сторін: лізингодавця і лізингоодержувача. У договорі в обов’язковому порядку прописуються всі умови і вимоги, в які входять: об’єкт договору, позичкова сума, відсотки, строк та права і обов’язки сторін.

    Також умовами договору може бути обумовлений пільговий період, протягом якого лізингоотримувач залишає за собою право не зЕкшн снювати платежів, тобто лізингодавець надає йому відстрочку по виплатах, що теж можна віднести до переваг лізингу.
    Давайте резюмуємо всі «за» і «проти» лізингу.

    Основні переваги

  • Це оренда, по закінченню якої підприємець стає власником орендованого авто або обладнання.
  • Можна купувати нові авто і техніку, так і підтримані.
  • Розширення виробництва безпосередньо призведе до додаткового прибутку.
  • Процентна ставка суттєво нижче, ніж банківські пропозиції по бізнес-кредиту.
  • Можна оформити договір, за умовами якого сервісне обслуговування техніки буде залишатися за лізингодавцем на весь строк за договором.
  • Менша кількість документів і більший шанс отримати позитивне рішення, ніж при оформленні кредиту в банку.
  • Основні недоліки

  • Якщо лізингоодержувач не виплатить всій позичкової заборгованості, то права на авто або техніку залишаться у лізингодавця.
  • У разі авто, до кінця терміну договору користуватися ним можна тільки за довіреністю.
  • Це в першу чергу договір оренди, і всі права належать лізингодавцеві, на термін договору.
  • Також рекомендуємо уважно ознайомитися з самим договором до його підписання і задати всі пункти менеджера, з яким буде зЕкшн снюватись операція.