У чому відмінність вкладу від депозиту в банку

672

Щоб зрозуміти, чим депозит відрізняється від вкладу, розглянемо юридичні та мовні особливості обох понять. Було б неприємно зробити стилістичну помилку в мовленні, але ще неприємніше допустити неточність у юридичних і фінансових документах. Основна відмінність розміщення грошових коштів в банку від депозиту полягає в матеріальності суттєвості і вкладень. Гроші можуть бути переведені на вклад або переміщатися між вкладами нематеріальне, тільки у вигляді символів і цифр.

Банківський депозит – це розміщення цінності на зберігання. Дана послуга була широко поширена ще кілька тисячоліть тому. Безпечне зберігання цінностей було вкрай актуальним у всі часи. Це відноситься не тільки до загальноприйнятих грошей, золота, але і до борговими розписками, документами на володіння нерухомістю і так далі. Послуги зберігання могли бути платними, враховуючи витрати на охорону. У ряді випадків при загибелі вкладника його майно діставалося банківській структурі або поручителів. В певний момент з’явилися гарантії збереження вкладів, позитивні відсотки і можливість передачі цінностей спадкоємцям.

Сучасні ставки за депозитом можуть бути позитивними, негативними або включати в себе додаткові послуги залежно від умов договору.

Розміщення цінностей на депозит може включати додаткові послуги:

 • Оцінку цінностей, у тому числі культурних, визначення справжності, експертну оцінку. При продажу культурних цінностей експертні оцінки стають підтвердженням банківських гарантій справжності предметів мистецтва.
 • Переклад одних цінностей на інші, тобто обмін.
 • Страхування цінностей і пристрій додаткового захисту. На культурні та особливо великі цінності банк дає особливі гарантії і зобов’язується організувати необхідні температурні умови для зберігання.
 • Можливість приміщення на депозит золота, дорогоцінних металів, культурних цінностей. Наприклад, музейну колекцію можна покласти на банківський депозит, але не можна на вклад.
 • Оформлення депозиту в якості золотого вкладу, який успішно котирується в більшості країн світу. Власне, всілякі «золоті картки» імітують традиції цілком реальних золотих вкладів.
 • Умовно кажучи, картину Пікассо з спальні можна помістити на зберігання в банк, і це буде депозит. Якщо продати картину і принести гроші в банк – це буде внесок. Відмінність істотна.

  Поміщати гроші і цінності в банк абсолютно нормально і для фізичних, і для юридичних осіб, Оскільки можливості друге за фактом ширше, прийнято говорити про вклади для фізичних осіб і про депозиті для юридичних.

  Як користуватися банківськими вкладеннями

  Вклад – це приміщення грошових коштів на строкове або безстрокове заощадження з виплатою позитивних відсотків. Банківські вклади відрізняються за ставками, що пропонуються досить вигідні умови за зберігання і збереження грошової частини капіталу. При значущою інфляції та зниження реальної вартості грошей розміщення з максимальними відсотками, вище інфляційної ставки, забезпечує схоронність коштів на відміну від інших способів без виплати відсотків.

  Ризиковані способи розміщення та ігри

  Грошові кошти можуть бути розміщені на біржах для самостійної гри або в якості внеску до певного великого гравця. Таке вкладення забезпечує максимальне примноження капіталів і прибуток при успішній стратегії і повний програш при невдачі. Саме завдяки грамотному управлінню акціями і капіталами були сформовані сучасні стану.

  Власне, розвиток вкладів стало можливим з відходом провідних економік від золотого забезпечення валют і віртуалізацією грошової маси. Для переказу грошей не потрібно перевозити мішки з золотом або навіть коробки з купюрами. Достатньо можливості управління віртуальним грошовим рахунком.

  Чому банки виплачують відсотки

  Який сенс для банку приймати депозити і вклади, забезпечувати безпеку, зарплату співробітників і керівників та ще й платити відсотки за вкладами? Маючи в своєму розпорядженні великими коштами, банк заробляє гроші, виступаючи інвестором у великих і вигідних проектах і на кредиторської діяльності. Банк дає гроші в борг під відсотки, значно перевищують найбільш вигідні відсотки за вкладами.

  Можна покласти внесок на депозит?

  Здавалося б, тавтологія, але така словоформа цілком може зустрічатися в російській мові і навіть у юридичної документації. У цьому випадку депозит розглядається у своєму першому значенні – «зберігання». Покласти внесок на депозит означає помістити гроші на відповідальне зберігання в банк. Звучить солідніше, ніж просто «зробити внесок».

  Наявність депозиту передбачає можливість розміщення інших цінностей, крім грошей. Так, на депозиті можуть бути акції, сертифікати та ін. через більш широкого поняття для юридичних осіб зазвичай застосовують слово «депозит», маючи на увазі можливість зберігання частини акцій компанії, цільових і строкових вкладів, різної інвестиційної діяльності.

  Може грошовий внесок стати депозитними

  Грошовий внесок, оформлений в золотому еквіваленті, автоматично стає депозитом і розраховується в грамах золота, навіть якщо цього золота на зберігання надано не було. Традиція золотого вкладу бере початок з періоду золотоискательства, коли старатель міг кинути на банківську стійку мішечок з золотом і попросити оцінити, зважити і розмістити на рахунок.

  При цьому держава оцінювало свою платоспроможність в рамках золотого запасу, який забезпечує банкноти і казначейські квитки. Таким чином, старатель виступав у ролі маленького і незалежної держави з власним золотим запасом. Оскільки при цьому виникали неминучі юридичні та правові казуси, приватна золотовидобування і право розплачуватися безпосередньо золотом для громадян були заборонені.

  Сьогодні золоті злитки для прямого золотого вкладу можна купити в банківських структурах. Крім того, є можливість розмістити віртуальне золото – гроші, перераховані у вартість золота як у валюту і покладені на особливий золотий рахунок.

  Грошовий вклад може стати депозитними при оренді банківської комірки і зберіганні грошей саме у форматі речі, зданої на зберігання. Оренда комірки широко використовується при необхідності безпечної передачі великих сум грошей, оскільки за безпеку і збереження в даному випадку відповідає банк.

  Висновок

  Грошовий вклад може бути частиною депозитного вкладу і мати певні умови розміщення.

  Якщо зовсім просто і коротко, депозит – це максимально широке трактування зберігання будь-яких цінностей в спеціалізованих банківських структурах і з особливим юридичним врегулюванням.

  Точну відповідь на запитання: «Чим відрізняється депозит від вкладу?» наступний. Внесок – це зберігання грошових коштів на певних умовах. У свою чергу, документи про вкладення можуть бути поміщені на депозит. Наприклад, можна вкласти гроші в нерухомість і передати управління правами на неї банку (для забезпечення певних банківських послуг, отримання прибутку, кредиту і так далі).

  Технічно, в рамках сучасного законодавства, послуги депозиту в повній мірі можуть надавати лише банки з ліцензією. Приймати гроші можуть різні організації та фонди. Про захищеність і прибутковості вкладень слід дбати самостійно, уважно оцінюючи можливі ризики і вигоду. Вкладати гроші у високоприбуткові облігації або розміщувати за низькими ставками в банк – залежить виключно від рішення вкладника.