ОМС – обов’язкове медичне страхування. У Росії ОМС є аналогом американських систем надання медичних послуг населенню – Medicare і Medicaid, які діють ось вже півстоліття і є кістяком американського охорони здоров’я. У Штатах найголовнішим питанням щодо медичної страховки був і залишається питання переліку медичних послуг, які покриваються цією страховкою. В Росії до недавнього часу питання з переліком послуг в рамках ОМС як-то не вставав особливо гостро. Може бути, справа в укорінених традиціях самолікування. А може, в тому, що тільки в останні роки ОМС почали помітно урізати. Головним питанням був термін дії поліса ОМС. Тобто кожен поліс, незалежно від того, якою страховою компанією він був випущений, майже завжди мав дуже обмежений термін придатності.
Після чого його потрібно міняти на новий екземпляр, тобто продовжувати. Щоправда, певним категоріям громадян видавався безстроковий поліс, який був придатний до моменту його повного фізичного зносу. Дізнатися строк, на який поліс був розрахований, не складало труднощів. Інформація про ОМС і термін дії цього полісу вказувалася на самому документі.
До 2011 року термін дії поліса обов’язкового медичного страхування становив в середньому кілька років, але період актуальності документа в різних регіонах міг сильно варіюватися. У РФ по цю пору самим поширеним і відомим варіантом страхового поліса ОМС є папірець формату А5, яку, як правило, ще і складають вчетверо, щоб було зручніше носити в портмоне або прямо в паспорті. Власне, саме тому раніше поліс і доводилося так часто оновлювати.
Що дає ОМС і різні форми цього поліса
Папір далеко не найкращої якості швидко приходила в таку непридатність, що ставало проблематичним розібрати основну інформацію про власника поліса. В даний час поліс ОМС старого зразка зберігає свою юридичну силу. Однак поступово форма цього медичного документа оптимізується, а старі зразки поступаються місцем новим. Що дає описуваний документ? Наступне:
Зараз мають три форми цього документа:
- всім добре знайомий паперовий аркуш формату А5;
- пластикова карта з набором основний особистої та медичної інформації про пацієнта (Ф. В. О., домашня адреса, телефон, група крові, наявність інвалідності, позитивність на головні інфекції типу ВІЛ, туберкульоз, гепатити тощо). Весь набір інформації на карті також повинен дублюватися в електронній базі даних медустанов населеного пункту, де проживає власник картки;
- УЕК – універсальна електронна картка, яка існує виключно в електронному вигляді. По суті, це осередок в базі даних, що рятує клієнта страхової контори від необхідності носити з собою ще один документ. Однак у регіонах країни УЕК введена далеко не скрізь, процес переходу на такий електронний каталог продовжується і понині.
Старі зразки поліса ОМС і нові безстрокові
Але про скасування старого поліса ОМС мови поки не йде. Новонароджені діти і люди, які отримали новий паспорт (зміна прізвища, втрата або знищення посвідчення особи), зараз в обов’язковому порядку забезпечуються не тільки новим страховим полісом паперового формату, але і пластиковою картою. ОМС нового зразка йдуть безстроковими.
Причому все частіше на власників паперового поліса і картки заводять і УЕК. Тобто людина отримує всі три взаємно дублюючих документа. У майбутньому передбачається повна відміна фізичних страхових носіїв і повний перехід на УЕК. Гальмує цей процес повільна комп’ютеризація Росії і звичність для населення старих паперових полісів, не кажучи вже про бюрократичні перепони.
Медичний поліс незалежно від дати видачі і страхової контори завжди повинен відповідати єдиному стандарту. З 2011 року такий стандарт був введений. Як уже говорилося, його власниками стають народжені після 2011 року і змінили паспорт. Однак при бажанні поліс старого зразка (до 2011 року) можна змінити на новий. Заодно отримавши страхову пластикову картку. Особам, які отримали документ ОМС до 2007 року, необхідно терміново поновити його.
Оскільки певні клініки можуть відмовити в обслуговуванні клієнта, яка пред’явила прострочений поліс. Хоча насправді це незаконно, адже навіть старий поліс зберігає свою юридичну силу. Це означає, що чоловік перебував на обліку в загальнодержавній системі охорони здоров’я, виключати з якої його ніхто не вправі.
Може статися й таке, що установа запропонує клієнтові зі старим страховим полісом платні послуги. У такій ситуації можна сміливо йти в Роспотребнадзор і писати скаргу на ім’я головного лікаря.
Окремо варто сказати про осіб, офіційно тимчасово проживають на території країни:
- біженці;
- іноземці, які ведуть бізнес на території РФ;
- іноземці, що навчаються на території РФ;
- зарубіжні туристи;
- закордонні родичі, які приїхали погостювати.
Основні моменти, що стосуються обов’язкової медичної страховки
Всі ці категорії також мають право на медичну допомогу від російської системи охорони здоров’я, однак їх Екшн сний поліс завжди рівно стільки, скільки часу займе перебування на території країни. Причому навіть при збільшенні часу перебування страхової медполіс все одно підлягає оновленню. Отже, що слід підсумувати:
Що таке ДМС та його особливості
В особливому порядку слід згадати поліс ДМС. ДМС – це добровільне медичне страхування. Поліс даного виду страхування, як пізніший і сучасний, оформляється в електронно-картковому вигляді. Тобто клієнт отримує пластикову картку ДМС. Перевірити всю необхідну інформацію на неї можна шляхом зчитує терміналу, який все частіше можна зустріти у великих клініках країни. Також клієнт заноситься в електронну базу даних. Останнім часом дуже популярним є ДМС, яке пропонує Росгосстрах. Чинний поліс ДМС дає масу переваг, яких, на жаль, поки що немає в ОМС:
Придбаватися даний поліс може як фізичною особою (конкретна людина), так і юридичною особою. Це, до речі, головне якісна відмінність ДМС від ОМС. Наприклад, якась фірма зацікавлена в додатковому медичної захист своїх працівників. Тоді фірма організовує ДМС як частина соцпакета співробітника, і в договорі під страхувальником (клієнтом страхової контори) буде матися на увазі саме фірма, юрособа.
ДМС особливо важливий тим людям, які страждають складними хронічними захворюваннями, які погано піддаються лікуванню. І також тим, чия робота пов’язана з підвищеним ризиком для здоров’я. Щоправда, обидва ці фактори підвищують вартість додаткового медичного страхування. Але щоб потім не довелося розплачуватися найдорожчим своїм капіталом – здоров’ям, краще все-таки по можливості витратитися.
Вкладення у власне здоров’я, здоров’я своїх близьких і своїх працівників (для тих, хто веде бізнес і має штат) є кращим інвестуванням з усіх можливих. Як дізнатися, які саме клініки охоплює поліс ДМС? Ця інформація надається у страховому договорі, так і на сайті страхової компанії. Але взагалі-то, зараз майже всі ЛПЗ майже на всій території РФ включені в нову систему ДМС. Придбати даний поліс можна, заповнивши бланк в офісі страховика, або залишивши заявку в режимі онлайн. Дана стаття призначена для широкого кола, оскільки вона висвітлює один з найбільш нагальних питань вітчизняної охорони здоров’я.