Як грамотно залучити гроші на стартап: етапи фінансування проектів

782

Стартапом можна назвати будь-яку компанію, яка перебуває на стадії зародження або тільки почала свою діяльність. Така організація часто привносить інноваційну ідею в середовищі інтернет-технологій, в медицині або у науковій області. Всім бізнесменам-початківцям потрібно фінансування стартапів.

Як правило, особа стартапу – це молода людина у віці від 25-30 років, має свій погляд на реалізацію тих чи інших бізнес-процесів. У нього є оригінальна ідея, яка завідомо буде приносити прибуток у майбутньому. І для зЕкшн снення такої схеми необхідні грошові кошти. Тому доцільно залучати інвесторів, які сприятимуть становленню бізнесу. А їх пошук – це ціла наука, про неї і поговоримо сьогодні.

Інноваційні технології і стартап

Під час стрімкого розвитку інтернету і науки в цілому багато бізнес-процеси беруть свій модернізований вид. До стартапу можна віднести не тільки розробку принципово нового виду послуг або товарів, але і доопрацювання вже наявних. Певні моделі, які були б корисні у сфері реалізації товарів або в управлінській діяльності.

На даний момент найбільшою мірою схильні до інновацій наступні напрямки в Росії:

  • Управління.
  • Наука.
  • Освіту.
  • Сфера послуг.
  • Інформаційні технології.
  • Розробка нових моделей в будь-якій часто має на увазі під собою не тільки прибуток, яку можуть отримати компанії, але і той прогрес, який вони можуть придбати, і зайняти лідируючі позиції в певній сфері.

    Розробка стартапу

    Кожен стартап має власний життєвий цикл і проходить ряд етапів.

    Перший етап – це сама ідея. Необхідно ретельно її опрацювати. Визначитися з цільовою аудиторією, розробити бізнес-план, вивчити конкурентів, зробити прогнози.

    Другий етап – створення початкового продукту або послуги, яка була б тестовій.
    Третій етап – розробка мінімального продукту, який став би індикатором для розуміння, успішною чи буде ідея чи ні.
    Четвертий етап – створення основного продукту і його реалізація. Захоплення ринку і збільшення впливу на суміжні сегменти ринку.

    Для того щоб зЕкшн снити весь цей процес, необхідно чітко розподілити обов’язки. Успішним буде лише той бізнес, де працює ціла команда. Тому важливо не просто знайти інвесторів, але і мати партнерів у різних сферах діяльності – від маркетингу до збуту товарів або послуг.

    Інвестиції в стартап

    Для кожного етапу може знадобитися певна кількість інвестицій. Якщо на перших порах ця сума може дорівнювати парі тисяч доларів, той потім вона збільшується в сотні разів. Для початку необхідно знайти інвестора, який характеризується як бізнес-ангел. Зазвичай, це інвестиції до 1 млн доларів. Також невеликі інвестиції пропонують банки, наприклад, Ощадбанк, про них ми поговоримо нижче.

    Далі на початкових стадіях реалізації та тестових продуктів потрібні венчурні і посівні фонди, їх інвестиції не перевищую 500 000 млн доларів. А потім вже залучаються стратегічні інвестори, які вкладають понад 0,5 млрд доларів.

    Схеми фінансування

    Найчастіше вливання грошових коштів в стартап має на увазі під собою купівлю частини прав з боку інвесторів. Така угода дуже вигідна в перспективі, якщо бізнес буде успішним. У Росії існують такі схеми фінансування:

  • Відкладене фінансування. Це схема, коли укладається договір: на який термін і до якої стадії буде зЕкшн снюватися вливання грошей. Далі інвестор без додаткових додавань отримує свій прибуток від частки компанії.
  • Віялове. Ця схема підходить для початківців стартаперів. Ідея в тому, що фінансування відбувається за хорошу ідею для тих, у кого ще не налаштований бізнес-процес. Інвестор готовий платити тільки в тому випадку, якщо сума вкладення буде як мінімум в 10 разів менше потенційного прибутку.
  • Багато критерії можуть вплинути на те, чи зможете ви знайти власного інвестора. Це унікальність ідеї, наявність конкурентів, гарантії повернення коштів, вартість компанії в разі продажу.

    Де шукати інвесторів?

    Головні інвестори для стартаперів – венчурні фонди. Але вони працюють лише з тими компаніями, які вже зарекомендували себе на ринку. З тими, хто вже приносить прибуток. Залучити такі компанії не так просто. Основним критерієм для них буде безризикове вкладення. Джерела фінансування венчурних фондів – страхові компанії, пенсійні фонди. Це ті організації, які не готові вкладати гроші в сумнівні і ризиковані проекти.

    Також існує вид інвесторів, відомий як бізнес-ангели. Це приватні особи, зацікавлені в тому, щоб отримати максимальний прибуток від вкладень. Тому вони вкладають у початківців стартаперів невелику суму грошей, не перевищує 1 млн доларів. Більшість таких приватних осіб інвестують не в один проект, а декілька, так як це досить ризикований захід. Перевага роботи з приватними особами в тому, що вони не очікують негайний прибуток і не втручаються в бізнес-процес.

    Для більшості бізнесменів-початківців інвесторами частіше всього бувають родичі. У Росії стартапи, реалізовані спочатку на гроші родичів, займають друге місце за чисельністю. Також в якості інвестицій в проект часто використовують банківські кредити, найпопулярнішим в цьому напрямку є Ощадбанк.

    Біржі стартапу та інтернет

    Існують спеціальні заходи і форуми, які проводяться в різних містах. На таких форумах початківці стартапери презентують свій проект, а інвестори оцінюють його, дають рекомендації з розвитку. Такі заходи часто об’єднують інвесторів, програмістів, науковців, політиків. Там же можна залучити інвесторів і укласти угоди на інвестиції свого проекту.

    Крім цього, потенційного інвестора можна знайти і в інтернеті. Є маса сайтів, бірж, форумів даної тематики. Одна з найпопулярніших в Росії https://startupnetwork.ru/. На таких ресурсах можна розміщувати інформацію про власному проекті, завдяки чому є можливість знайти інвестора.

    Гранти

    Один з найбільш привабливих способів отримати гроші на розвиток бізнесу – це гранти. Багато великі компанії та інвестори готові на безоплатній основі надати гроші тільки для того, щоб мати частину прибутку від реалізації вашої ідеї. Гранти в основному видають в області IT-технологій, медицини, науки, космічної промисловості.

    В Росії найпопулярнішим грантом є Фонд розвитку малого бізнесу. Тут можна отримати близько 1 млн рублів на старт свого проекту. А також близько 200 тис. рублів на щорічній основі до двох років.

    Найбільш авторитетним грантом для Росії вважається грант від фонду «Сколково». Інвестори виділяють до 150 млн рублів на розвиток проекту в області космічних, ядерних технологій, а також для сфери IT і медицини.

    Існують регіональні гранти та субсидії від уряду. В залежності від того, який напрямок розвивається в даному регіоні Росії, можна претендувати на отримання коштів на розвиток власного бізнесу. Часто спонсоруються різні сільськогосподарські та фермерські підприємства, які здатні залучити державу для організації субсиЕкшн .

    Кредит в Ощадбанку

    Для багатьох підприємців єдиним варіантом на отримання інвестицій залишається оформлення спеціальних кредитів у банках. Основним банком в цьому напрямку є Ощадбанк. Ця компанія пропонує продукт для стартаперів під назвою «Бізнес-старт». Ощадбанк є досить наЕкшн ним партнером для реалізації проектів підприємців-початківців.

    Кредит Ощадбанком надається терміном від 6 місяців до 3,5 років під процентну ставку в 17,5-18,5%. Можна отримати позику до 3 мільйонів рублів. Переваги цієї програми Ощадбанку, на відміну від багатьох інших програм в інших банках, у тому, що гроші може отримати підприємець, у якого немає досвіду роботи в цьому напрямку.

    Ощадбанк сам підготує бізнес-план і буде консультувати вас по ходу ведення справи. Вам же потрібно виконати тільки ряд умов, в які входить вивчення курсу підприємницького справи, розміщеного на сайті банку. Крім цього позичальник повинен:

  • Мати вік від 20 до 60 років.
  • Не мати досвіду в підприємництві або не займатися підприємництвом на протязі 3 місяців перед поданням заяви.
  • Мати частку власних коштів не менше 20%.
  • Також згідно з умовами програми Ощадбанку позичальнику надається відстрочка платежу до 6 місяців. Це одна з небагатьох програм, яка підтримує стартап, але також можна відкрити і франчайзингову фірму.

    Ощадбанк готовий надати типовий бізнес-план на ряд напрямів, до яких входять: перукарські, транспортні, клінінгові послуги, організація салонів краси і ряд інших проектів, з якими можна ознайомитися на сайті Ощадбанку.