Як купити автомобіль за материнський капітал

671

Про можливості використовувати материнський капітал на купівлю автомобіля ведуться розмови майже 10 років. Неодноразово питання піднімалося законодавцями, однак на федеральному рівні, як і раніше змін не відбулося. У 2018 році, як і раніше, направити маткапитал можна лише на поліпшення житлових умов, освіту або майбутню пенсію матері. У результаті склалася ситуація, коли майже половина сімей, які володіють сертифікатом, не змогли використати капітал через відсутність потреби в поліпшенні житла та інших дозволених варіантів застосування.

Огляд нового законопроекту

Останній раз тема спрямування коштів з бюджету за сімейним сертифікату обговорювалася в березні 2017 року, коли депутатам Держдуми наЕкшн шов на розгляд законопроект, що передбачає використання материнського капіталу на покупку автомобіля з подальшим використанням транспорту на благо всіх членів сім’ї.

Законопроект № 125755-7 був розрахований на сім’ї, які не потребують розширення або реконструкції житла, не планують витрачати кошти на освіту або пенсійні накопичення. Мета законопроекту – надати можливість альтернативного застосування сертифіката на покупку авто для всієї родини.

З точки зору сім’ї, в якій виховується двоє і більше дітей, транспортний засіб не є розкішшю, а виконує цілком конкретні цілі – забезпечення комфортного пересування з дітьми в повсякденному житті.

Завдяки новим поправкам до ФЗ № 256 від 29.12.2006, планувалася фінансова допомога на придбання бюджетного вітчизняного авто, яке повністю відповідало б потребам більшості сімей з середнім достатком:

  • з місткістю до 8 пасажирів (особливо актуально для багатодітної родини);
  • російського виробництва (сприяючи стимулювання попиту на вітчизняні машини);
  • без пробігу, тобто випущене з російського конвеєра.

У проекті були продумані найдрібніші деталі того, як можна купити машину з використанням капіталу. Право на реалізацію дається:

  • при появі третього і далі дитини, народженої з 2007 року, за наявності сімейного сертифіката;
  • народження другого малюка, якщо у сім’ї виховується дитина з інвалідністю;
  • усиновлення другої дитини.

Основні параметри використання материнського капіталу на машину, відповідно до нового законопроекту, виглядали наступним чином:

  • Машина оформляється у спільну власність, з рівним розподілом часток між повнолітніми і неповнолітніми членами сім’ї.
  • Допускається придбання автотранспорту інших категорій, не тільки легкових автомобілів.
  • Протягом певного періоду часу діє заборона на перепродаж машини.
  • Виробництво авто має бути розміщене в межах РФ, тобто не тільки вітчизняні марки, але і моделі закордонних виробників, зібрані в Росії.
  • Незважаючи на великий інтерес з боку суспільства до цієї теми, тривале обговорення проекту ні до чого не призвело, і закон прийнятий не був. В результаті родини, які отримали сертифікат, як і раніше обмежені у варіантах використання державних грошей.

    Продуктивнішими були зміни на регіональному рівні. Так як кожен суб’єкт Федерації має право самостійно регулювати питання, що доповнюють федеральні закони, у кількох регіонах у сімей з дітьми з’явилися шанси на використання регіонального материнського капіталу в 2018 році на покупку авто.

    Хто може отримати право на придбання автомобіля

    Придбання машини на маткапитал – законне право багатьох сімей, які проживають в ряді регіонів Росії:

    • Ленінградська обл.;
    • Камчатка;
    • Калінінградська обл.;
    • Ненецький АТ;
    • Мордовія;
    • Новосибірська обл.;
    • Орловська обл.;
    • Смоленській обл.;
    • Ульяновська обл.;
    • Тульська обл.

    В даних суб’єктах Федерації місцеві законодавці пішли назустріч російським сім’ям, які мають потребу в придбанні авто, дозволивши направити регіональний материнський капітал на придбання автомобіля. Кошти для цього формуються з муніципального та обласного бюджетів.

    Основна відмінність регіонального капіталу – в меншому розмірі і обмеженості території дії. Кожен регіон самостійно визначає конкретні умови реалізації та вимоги до оформлення. Завдяки місцевої законодавчої влади, родини отримали шанс, нехай і з меншою сумою фінансової допомоги (як правило, не більше 150 тисяч рублів), обзавестися машиною для всієї родини.

    Перший досвід покупки авто з використанням коштів з бюджету було отримано в Смоленську і далі поширився на інші регіони. Так як законодавство місцевого рівня більш рухливе, слід уточнювати про актуальні пропозиції напрямки сертифіката на момент звернення.

    Регіональні закони враховують особливу специфіку своєї території, демографічної, соціальної та економічної ситуації, більш гнучко реагуючи на поточні потреби громадян. Наприклад, на Камчатці витратити 100-тисячний капітал можна вже при народженні первістка, а при народженні третьої виділяють 300 тисяч рублів, що дозволяє обійтися мінімальними вкладеннями при купівлі нового вітчизняного авто.

    Умови отримання

    Більшість територій практикує схожий порядок реалізації капіталу – з обов’язковим погодженням з безпосередньою участю ПФР. Регіональний материнський капітал в більшості суб’єктів РФ не перевищує ста тисяч рублів. Однак, для сім’ї, у якій зростають двоє і більше дітей, ця фінансова підтримка буде явно зайвою.

    Порядок погодження вимагає звернення батьків до Пенсійного фонду, який далі регулює дії з придбання автомобіля. Уточнювати конкретний перелік документів та послідовність кроків необхідно в місцевій адміністрації за адресою реєстрації сім’ї. Умови дії маткапитала в окремих регіонах Росії необхідно дізнаватися на місцевому рівні:

  • Камчатка. Умови надання – вік матері 19-24 роки, наявність зареєстрованого шлюбу. Витратити стотисячний капітал на купівлю авто можна вже через півтора року після народження первістка, а для багатодітної сім’ї сума допомоги збільшується до 300 тисяч. Можна купити автомобіль самостійно, за рахунок власних заощаджень, або із залученням позикових грошей. З бюджету гроші направляються або кредитору, або продавцю.
  • Калінінградська область. Передбачена додаткова підтримка сімей після народження третьої дитини. Сума капіталу безпосередньо пов’язана з кількістю дітей – на 3-го або 4-го дитини виділяють 100 тисяч рублів, якщо в сім’ї 5 і більше дітей – капітал складе 200 тисяч. Окремо надається підтримка при появі трійнят – місцевий бюджет виділяє 1 мільйон рублів. Існує деяке обмеження по душового доходу – не більше 3,5% від прожиткового мінімуму по регіону, терміни дії програми – з 1 року до 3-річного віку дитини.
  • Ульяновська область. Встановлена більш чітка градація за кількістю народжених дітей – на другого малюка виділяють з бюджету 50 тисяч, на 3-го сума подвоюється, на 4-го і далі по черзі додається по 50 тисяч додатково. Народження сьомого малюка дозволить отримати капітал на покупку машини в розмірі 700 тисяч рублів. Право на використання виникає по досягненні дитиною 1,5 років.
  • Орловська область. Залучити кошти з регіонального бюджету на автомобіль можуть подружжя, які народили 3-го дитини і далі. Діє обмеження по тривалості проживання, в області – не менше трьох років, з обов’язковим оформленням статусу «багатодітна сім’я». Допомога з бюджету підлягає індексації і перевищила 100 тисяч рублів. Звернутися за оформленням сертифіката потрібно до того, як дитині виповниться 1 рік, з подальшим спрямуванням коштів на покупку автомобіля.
  • Новосибірська область. При народженні третьої дитини сім’я отримує можливість використання регіонального капіталу розміром у 100 тисяч рублів. Для цього потрібно прожити в області не менше 3 років. Купівля машини з використанням коштів з бюджету стає доступна після того, як дитині виповниться півтора року.
  • Тульська область. Капітал у розмірі 50 тисяч рублів може бути спрямований на придбання транспортного засобу російської збірки. Тульським сім’ям доступний вибір між легковим автомобілем та автобусом з двигуном об’ємом не більше 200 к. с.
  • Ленінградська область. Дія регіонального акта обмежена народженням малюків до 2020 року включно. Умова отримання капіталу – наявність трьох дітей, які не досягли повноліття, за умови, якщо вони проживають разом. Однак на покупку авто з бюджету компенсують 100 тисяч рублів тільки, якщо в сім’ях зростає не менше 5 дітей або дитина з інвалідністю. Право покупки діє після того, як дитина досягає 1,5 років.
  • Якутія. Згідно з місцевим законом 952-З N 803-IV, ухваленого в 2011 році, сім’ї можуть використовувати 100 тисяч рублів сімейного капіталу для придбання авто.
  • Пермський край. Регіональний закон про підтримку сімей з трьома і більше дітьми діє до середини 2018 року. Обмежені терміни народження малюків – по 2015 рік включно. Право на регіональний сертифікат мають сім’ї, які прожили від 5 років в даному суб’єкті Федерації. Закон передбачає можливість направлення коштів в розмірі 100 тисяч рублів на покупку авто.
  • Ростовська область. Особливістю реалізації капіталу на купівлю авто є обов’язкове оформлення машини на матір. Сім’я повинна отримати статус незаможної. Розмір сімейного капіталу – 100 тисяч рублів.
  • Як видно з представленої інформації, незважаючи на вперте небажання брати до уваги реальні потреби багатьох сімей на федеральному рівні, сім’ї можуть частково вирішити фінансові питання, пов’язані з купівлею авто, керуючись місцевим законодавством. Залишається сподіватися, що успішний багаторічний досвід регіонів дозволить розробити ряд заходів щодо підтримки сімей з дітьми на загальнодержавному рівні. Поки закон не прийнятий, більше переваг надається сім’ям, які мають статус багатодітних чи малозабезпечених, а розмір фінансової допомоги в окремих випадках можна порівняти з вартістю бюджетного автомобіля.

    Покрокова процедура покупки авто за материнський капітал

    Програма, яка отримала підтримку на місцевому рівні, реалізується на подібних принципах, однак має свої особливості і відмінності:

  • Відсутність єдиних норм і обмежуючих параметрів – материнський капітал на купівлю авто починається з 50 тисяч рублів і може досягати 1 мільйона рублів. Однак більшість регіонів встановлюють субсидію в розмірі близько ста тисяч рублів.
  • В залежності від особливостей регіону законодавці на місцевому рівні висувають свої умови – кількість звернень може бути обмежено одноразовим перерахуванням або багаторазовими траншами.
  • Тривалість проживання дозволяє виокремити громадян, які постійно проживають в регіоні, з реєстрацією в області строком не менше 3-5 років.
  • Можливості спрямування коштів з бюджету більш широкі. Одним з популярних напрямів є материнський капітал на купівлю авто, що недоступно в рамках федерального капіталу.
  • Визначаючи правила, які дозволять спрямувати частину коштів з бюджету на купівлю сімейного авто, слід враховувати особливості програм у суб’єктах РФ. Істотна відмінність пов’язана з тим, що сімейний сертифікат з обласного або крайового бюджету представлений в якості програми соціальної підтримки сімей, які виховують неповнолітніх дітей. З цієї причини відповідальним органом, контролюючим і регламентує порядок виконання місцевого законодавства, є відділ соцзахисту, в той час як за належну реалізацію федеральної програми повну відповідальність несе Пенсійний фонд РФ.

    Регіональне законодавство відрізняється більшою гнучкістю, що дозволяє швидше приймати і реалізовувати місцеві нормативи і акти. Положення про материнському капіталі постійно видозмінюються, коригуються, анулюються або доповнюються. Перед тим як планувати покупку машини з частковим використанням коштів по сімейному сертифікату, необхідно звернутися в найближче відділення соцзахисту за адресою проживання всієї родини.

    Вибір автомобіля

    Для власників регіонального сімейного сертифіката першим кроком до придбання машини з використанням бюджетних коштів стане підбір автомобіля, що відповідає встановленим критеріям, а також пошук власника, готового до тривалого очікування, поки кошти з бюджету не наЕкшн дуть на розрахунковий рахунок.

    Так як з моменту виникнення домовленості до отримання оплати проходить тривалий період, протягом якого угода узгоджується з представниками органів соцзахисту, знайти людину, готового продати авто під материнський капітал, не просто.

    При підборі машини та обговоренні умов операції з продавцем важливо відразу попередити про те, що сім’я планує взяти машину із залученням бюджетних коштів, та повідомити можливі строки очікування – близько 2 місяців. Співробітникам соцзахисту буде потрібно час на перевірку документів і детальний розгляд заяви. Майбутня угода повинна пройти перевірку на юридичну чистоту, а всі представлені батьками документи вивчають на предмет достовірності та відповідності параметрами конкретної програми, що реалізується в конкретному суб’єкті Федерації.

    Складність також представляє пошук оптимального автомобіля, відповідного висунутим критеріям з боку органів соціального страхування. Як правило, авто, що купується з залученням регіонального капіталу, повинно відповідати параметрам сімейного автомобіля по місткості, функціональності, безпеки. Це повинна бути містка і недорога машина, що забезпечує комфорт і безпеку пасажирам.

    Збір документів

     

    Підставою для направлення грошей з бюджету на купівлю авто є заява, подана до державного органу з додатком пакету документів. Рішення про можливість використання коштів приймається після ретельного вивчення конкретної ситуації, тому так важливо підготувати вичерпний список, що свідчить про повну відповідність планованої угоди встановленим в регіоні критеріям.

    Громадяни, які володіють сертифікатом на маткапитал, разом із заявою мають подати наступний перелік паперів:

    • вітчизняний паспорт;
    • сімейний сертифікат;
    • договір про купівлю машини;
    • реєстраційні документи на транспортний засіб (ПТС має бути переоформлено);
    • якщо залучаються позикові кошти, докладають договір про цільове позику, в якому фіксуються деталі покупки автомашини;
    • документ з реквізитами для перерахування коштів з бюджету на погашення позики повністю або частково;
    • виписка про стан рахунку і величиною кредитного боргу;
    • якщо машина купується у фізичної особи, готують документ, що свідчить про боргові зобов’язання перед продавцем (в даному випадку купівля-продаж оформляється з розстрочкою платежу).

    На розгляд заяви про купівлю автомобіля на материнський капітал представникам державної структури відводиться не більше 30 днів.

    Важливо пам’ятати особливість оформлення власності на кого-небудь з офіційних подружжя – будь-яке придбання у шлюбі відноситься до спільно нажитого майна. З цієї причини реєстрація машини на дружину зовсім не означає, що машина стає її особистою власністю. Так як закон не передбачає можливості постановки транспорту на облік в ГИБДД відразу двома власниками, покупку авто прийнято вважати актом довіри матері, котра реалізувала право на капітал в інтересах усіх членів сім’ї.

    Оплата сертифікатом

     

    Як і у випадку з федеральним сертифікатом, з місцевого бюджету транш перераховують тільки після перевірки документів. Покупцеві і продавцю необхідно заздалегідь обговорити цю вимогу і в обов’язковому порядку зафіксувати неодмінна умова про розстрочення частині оплати.

    Після того як сім’я подала документацію на розпорядження сімейним капіталом, до фактичного зарахування коштів може пройти до 2 місяців. Крім перевірки документів, працівники органів соціального захисту можуть зЕкшн снювати перевірку відповідності умов проживання неповнолітніх встановленим нормам, так як купити машину за материнський капітал у деяких регіонах можна тільки після визнання житла відповідним.

    Перерахування решти суми на рахунок продавця або кредитора являє собою заключний етап операції з використанням засобів по сімейному капіталу. Після остаточного розрахунку батьки отримують повне право на рухоме майно.

    Останні новини

    У 2018 році, як і в попередні роки, не слабшає актуальність питання, чи можна за материнський капітал купити машину. Спроби відрегулювати федеральну програму про застосування сімейного сертифіката з правом спрямування бюджетних траншів на купівлю транспортного засобу не увінчалися успіхом ні в 2017 році, ні в більш ранній період.

    Законодавців змушують відмовитися від даного варіанта реалізації капіталу декілька серйозних обставин:

  • Специфіка оформлення машини на одного з батьків виключає можливість застосування головного принципу сертифіката – бути використаним на благо всієї родини, включаючи дорослих і дітей. Відсутність юридичної можливості оформлення рівного права власності на всіх членів сім’ї не дозволяє захистити інтереси неповнолітніх.
  • Після оформлення угоди неможливо з упевненістю сказати, що куплене авто буде експлуатуватися і в інтересах дітей. Проконтролювати дотримання прав дітей з боку наглядових органів не представляється можливим.
  • Відсутність можливості обмежити вартість купованого автотранспорту дозволяє зЕкшн снювати обмін за кошти материнського капіталу або вимагає додаткового використання грошей з боку батьків. Фактично відсутній спосіб контролювати процес отримання різниці між сумою федерального капіталу і реальною вартістю авто.
  • Так як відсутні інструменти, що дозволяють гарантувати дотримання інтересів дітей при оформленні автомобіля за материнський капітал, рішення уряду поки не прийнято, а представники законодавчої влади не готові вводити нові поправки на загальнодержавному рівні.

    Тим не менше з боку держави постійно вживаються заходи щодо виявлення та покарання недобросовісних батьків, які намагаються використовувати засоби маткапитала у власних інтересах, на шкоду для всієї сім’ї чи своїх неповнолітніх дітей.

    Багато сімей сподіваються на вирішення ситуації з купівлею автомашини за рахунок федерального маткапитала і чекають від законодавців внесення відповідних пропозицій на обговорення. Одночасно з цим і держава, і регіони вводять практику часткового зняття коштів з капіталів. Наприклад, в Красноярському краї зафіксовано право батьків перевести в готівку материнський капітал частково, не більше 14 000 на рік з максимальним лімітом в 135 000 рублів. Подібна практика поступово вводиться і в регіонах. В даний час покупка машини для всієї сім’ї за рахунок коштів по сімейному сертифікату раніше дозволена тільки в частині регіонів.