Як отримати цільову позику під материнський капітал?

663

Реалізація материнського капіталу проводиться державою сім’ям з появою 2-го дитини протягом останнього десятиліття. Через 3 роки після появи права на сімейний сертифікат державні кошти спрямовуються на цільові потреби сім’ї: отримання освіти, пенсійні накопичення, поліпшення житла. Отримати позики під материнський капітал можна, не чекаючи встановленого державою періоду.

Що таке позика під материнський капітал?

Видача позики під маткапитал означає позичання грошей у кредитної організації батьком, які мають сімейний сертифікат. Незважаючи на формулювання, «цільову позику під материнський капітал» не передбачає реального отримання коштів, вони лише перенаправляються на погашення кредитних зобов’язань при дотриманні певних умов. Одним з основних обмежень, що стоять на сторожі інтересів дітей, є неможливість перевести в готівку материнський капітал.

Процедура надання маткапитала під позику складається з декількох етапів, тому швидко погасити борг не вийде, як правило, мова йде про 1-2 місяці. Якщо батьки вирішили придбати більш просторе житло, то належить пройти ґрунтовну підготовку відразу за трьома напрямками:

  • купівля власності;
  • підписання під мат. капітал договору позики;
  • узгодження спрямування державних коштів на погашення кредиту.

В рамках такої позики володіє сертифікатом батько може:

  • використовувати суму на виплату боргу кредитору;
  • провести залік грошей з бюджету в якості першого іпотечного внеску.

Позика під мат. капітал – процедура багатостороння і передбачає участь трьох сторін: ПФР, дає дозвіл на направлення коштів, батьків і кредитної організації.

Успіх виділення капіталу позичальнику банку залежить не тільки від активних Екшн батьків, але і, перш за все, ПФР, який вирішує питання обґрунтованості використання грошей на покупку або будівництво житла. Відсутність позитивної відповіді від ПФР робить неможливою подальшу процедуру кредитування. Важливо вчасно з’ясувати, що таке материнський капітал і яким чином можна його витрачати.

Слід досконально розібратися в кожному з етапів отримання коштів з бюджету, видачі позики під материнський капітал та оформлення документів, щоб у результаті успішно використовувати своє законне право.

Варіанти реалізації

Розраховувати на погашення частини боргу перед кредитором материнським капіталом можна в наступних ситуаціях:

  • купівля новобудови, квартири з вторинного фонду;
  • зведення будинку своїми силами або із залученням підрядників, якщо є всі необхідні дозволи на будівництво, а майбутній об’єкт має площу, що відповідає нормативам;
  • проведення робіт по реконструкції будинку, капітальний ремонт з метою розширення житла.

Способом реалізації капіталу може бути:

  • внесення першого внеску по іпотеці;
  • погашення основного кредитного боргу (без відсотків);
  • виплата за відсотками, якщо подібна міра зазначена в пунктах іпотечної угоди.

Важливо правильно вказати призначення бюджетного фінансування в тексті договору з банком, щоб виключити відмову в перерахуванні з боку ПФР. Якщо позика оформляється в якості споживчої позики реалізувати капітал, навіть якщо готівкові кошти йдуть на отримання житла, не вдасться.

Детальний розгляд кожної із ситуацій дозволить успішно подолати всі бар’єри при узгодженні виплати.

Позика на будинок або його будівництво

Позика на покупку будинку як варіант поліпшення житлових умов дуже популярний і затребуваний. Багато сімей проживають у сільській місцевості, і навіть городяни, в сім’ях яких підростають діти, прагнуть облаштуватися в просторих і упорядкованих приватних будинках.

Реалізувати капітал на придбання будинку можна у вигляді внесення маткапиталом першого внеску за будинок або погашення кредитного боргу за вже оформленим позикою.

Коли планується зведення будинку власними силами, потрібно проходження додаткового погодження та наявність дозвільних документів. Розглядаючи таку заявку, Пенсійний фонд буде перевіряти дотримання всіх норм, установлених державою для нормального проживання всіх членів сім’ї.

Покупка квартири

Найчастіший привід звернення до ПФР – заяву на погодження перерахування грошей з метою погасити позику, виданий на придбання міського житла в новобудовах або вторинного житлового фонду. Узгодження іпотеки з банком відбувається у рамках стандартної процедури, доповненої подальшим зверненням до ПФР.

Кредитування реконструкції нерухомості

Коли сім’я вже має власний будинок, кошти маткапитала можуть спрямовуватися на його модернізацію та поліпшення основних характеристик. Материнський капітал, позика під який оформляється в банку, може бути використаний на проведення відновлювальних робіт, розширення площі. Умовами узгодження з ПФР стануть дотримання житлових нормативів, Екшн сне поліпшення умов проживання, наявність всіх дозвільних документів на проведення відновлювально-ремонтних робіт.

Важливо розмежувати сфери застосовності маткапитала за даним напрямком: будівельні роботи повинні поліпшити технічні показники, підвищити експлуатаційну ефективність, а прості ремонтні роботи по виправленню фасаду, заміну обладнання, оновлення покриття стін компенсації не підлягають.

Зате, якщо цільова позика під материнський капітал передбачає збільшення габаритів кімнат, розширення корисної площі, пристраивание додаткового метражу, надстраивание поверхів, переобладнання горища в мансарду – подібне використання грошей узгоджується. Також допускається направлення коштів на виплати за пайовим будівництва.

Умови отримання

Готуючись до погодженням використання материнського капіталу, необхідно знати, як отримати позику під материнський капітал з мінімальним ризиком відмови:

  • Купівля житла з використанням маткапитала передбачає обов’язкове наділення рівними частками всієї родини.
  • Гроші маткапитала спрямовують не лише на отримання нового іпотечного позики, але і для погашення наявного кредитного боргу, отриманого на придбання житла до отримання сертифіката.
  • Далеко не всі кредитні структури можуть виступати в ролі кредитора, де можна взяти позику під материнський капітал.
  • Незважаючи на назву, материнський капітал дається також батькові або усиновителям дитини.
  • В даний час іпотечні програми з використанням сімейного сертифіката діють у багатьох великих фінансових організаціях. Позичальник-батько вправі вибрати найбільш вигідну пропозицію, за умови, що банк відповідає вимогам, встановленим на рівні законодавства.

    Хто може видати позику?

    Вибираючи кредитну організацію, у якої батьки мають намір взяти позику з подальшим частковим погашенням за рахунок материнського капіталу, важливо, щоб вона відповідала вимогам закону. Згідно федеральному законодавству, кредитором, дав позику під капітал, може стати:

  • Акредитований фінансове підприємство, діяльність якого пов’язана з видачею позичок населенню.
  • Фінансовий кооператив, який працює 3 і більше року, пройшов відповідну акредитацію.
  • Організація, що видає кредитні кошти в рамках іпотеки.
  • Якщо в якості кредитора планується використовувати мікрофінансову організацію, слід бути особливо обережним – починаючи з березня 2015 року, материнський капітал не може бути врахований при оформленні позики МФО. Дана міра пов’язана з високим ризиком для позичальників і непрозорістю роботи подібних кредиторів.

    Крім погодження, процедура обліку грошей маткапитала у погашенні позики включає інші додаткові дії.

    Опис процедури

    Дотримуючись такої послідовності, буде простіше зорієнтуватися, де можна оформляти позику, а також у діях, які потрібно зробити власникам сертифіката, що планують реалізувати державну допомогу:

  • Вибір банку, в якому можна взяти позику, з урахуванням наявних на даний момент пропозицій і процентних ставок. Крім банківської структури, кредитором може стати кооператив, будівельна компанія, інша організація, що має законні підстави на прийняття грошових коштів за маткапиталу.
  • Вибрати об’єкт, на який батьки збираються витратити кошти держави. Залежно від виду об’єкта, можуть знадобитися додаткові погодження та отримання дозвільних паперів. Якщо об’єктом купівлі є готове житло (квартира чи будинок), підшукуються покупці, які готові на іпотечну угоду.
  • Після узгодження попереднього договору на купівлю з продавцем клієнт надсилає в банк (іншу організацію) заявку з додатком документів на себе, свої платіжні здібності, об’єкт власності.
  • При отриманні позитивної відповіді кредитора оформляється іпотечна угода. Розрахунок з продавцем відбувається на умовах, зазначених в іпотечному договорі.
  • Житло реєструється в Росреестре, про що вноситься відповідний запис з позначкою про обтяження чинності іпотеки.
  • Батько, який отримав раніше сімейний сертифікат, звертається до ПФР після того, як угода завершена. У заяві вказують прохання направити гроші бюджету на погашення наявного кредитного боргу. До заявки додається пакет документів, що підтверджують факт придбання житла з використанням позички.
  • У встановлені терміни ПФР розглядає заявку, про результати сповіщає батьків. При позитивній відповіді встановлені на рік звернення громадянина суми перераховуються на кредитний рахунок.
  • Термін розгляду заявки з березня 2017 року був скорочений з 2 місяців до 1 місяця. Далі, протягом 10-денного терміну кошти з сімейного капіталу перераховують за зазначеним у заяві реквізитами.

    Документи для погодження виплати

    Документи для Пенсійного фонду при узгодженні перерахування коштів включають папери на батьків, дітей, об’єкт нерухомості і кредитні папери.

    Перелік додатків включає:

  • Сімейний сертифікат, що підтверджує право реалізації коштів бюджету.
  • Цивільні паспорти батьків.
  • Якщо в ПФР звертається чоловік батька, який оформив іпотеку, надають документ, що підтверджує сімейний статус.
  • Зареєстрований в Росреестре договір на купівлю житла.
  • Виписка з ЕГРП або завірена копія (якщо покупка відбулася без позикових коштів).
  • При іпотечній угоді нотаріальна зобов’язання про наділення всіх членів сім’ї рівними частинами у спільній власності.
  • Техпаспорт, інша документація, що підтверджує дотримання норм проживання.
  • Іпотечний договір позики під материнський капітал, документи про залишок боргу та виплат за відсотками.
  • Документи для отримання позики

    При оформленні позики під материнський капітал в перелік документації додатково включають:

  • СНІЛС;
  • ІПН;
  • Документи на дітей.
  • Документ з Пенсійного фонду про розмір суми, яка передбачається до перерахування в рамках реалізації маткапитала.
  • Довідки про зарплату, інші доходи батьків.
  • Небезпеки угоди з використанням мат. капіталу

    Купуючи житло з використанням позички банку, важливо пам’ятати, що нерухомість буде залишатися під обтяженням прав. Житло оформляється під заставу, що робить неможливим розпорядження нерухомістю аж до повної виплати кредитного боргу, який можна взяти з відсотками.

    Успіх операції з придбання покращеного житла залежить від Пенсійного фонду, а вірніше, від рішення після розгляду заявки батьків і термінів перерахування. Складно знайти продавця, готового оформити перехід права на сторонню особу, коли частина коштів буде залишатися невиплаченої в силу закону. Терміновий розгляд і перерахування дасть більше шансів на реалізацію маткапитала без залучення позики.

    На поточний момент період розгляду звернення за капіталом досить великий. Потрібно докласти багато зусиль не тільки на підбір покращеного житла, але і на пошук готового протягом тривалого часу чекати продавця. Якщо покупка оформляється з використанням кредитної позики під материнський капітал, кредитор може убезпечити себе, встановивши на період очікування перерахування особливі умови кредитування позичальника.

    Врахування особливостей процесу одержання позики під материнський капітал дозволить підвищити шанси на успіх, адже він багато в чому залежить від відповідності правочину встановленим законом вимогам. Якщо є термінова потреба в поліпшенні житла, у батьків є реальний шанс використовувати материнський капітал до 3 років. Однак його можна взяти лише безготівковим способом на конкретну узгоджену з ПФР покупку.