Як повернути страховку по автокредиту?

645

Автомобіль є дуже зручним засобом для транспортування в сучасному світі. Практично в кожній сім’ї є хоча б один автомобіль. Багато людей прагнуть не просто придбати автомобіль, а купити дорогу і комфортну модель, яка не завжди по кишені автолюбителям. У цій ситуації доводиться вдаватися до позики в банку. Але крім кредиту, банки часто пропонують своїм клієнтам страхові продукти, одним з яких є страхування життя за автокредитом. Як повернути гроші, якщо ви не потребуєте в цій страховці, і чи це можливо? Про це розповімо в цій статті.

Види страхування

Для початку давайте розберемося, які види страхування пропонують банки. Перший вид – це майнове страхування. Згідно із законодавством, що воно обов’язково. До такого виду страхового продукту відноситься каско. Купуючи автомобіль в кредит, не є його повноправним власником до моменту погашення зобов’язань за кредитним договором. Автомобіль знаходиться в заставі в банківській організації, і важливо, щоб з предметом страхування нічого не сталося.

Тому банки, користуючись законами, обов’язково додають такий страховий продукт, як каско. При цьому всі питання щодо оформлення, пролонгації поліса покладають на клієнта банку, приписуючи в договорі можливі штрафні наслідки, якщо договір буде розірвано або не пролонгований.

Другим видом страхування є страхування життя і здоров’я. Це необов’язкова послуга. Вона є добровільною, і оформлюється у випадку, якщо позичальник на добровільній основі виявив бажання бути застрахованим. Тобто на момент оформлення договору у клієнта банку є повне право відмовитися від страхування життя і здоров’я. Але після підписання документа набувають чинності ті правила і обов’язки, які прописані в договорі або в загальних правилах страхування обраної вами страхової компанії.

Багато, підписуючи цілий ряд документів при оформленні договору, забувають ознайомитися в повній мірі, що саме оформляють. І часто, вже після підписання всіх документів, через деякий час виявляють, що додатково були оформлені договори страхування. А сума премії безпосередньо залежить від вартості кредиту і деколи може становити від 10 000 до 100 000 рублів. Чи можна в цьому випадку відмовитися від страхування і як повернути страховку по автокредиту?

Можливо повернути премію?

Спочатку необхідно визначити, який тип страхування у вас оформлений. Існують два типи страхування: колективний і індивідуальний. В чому різниця? Колективний – це договір страхування, який оформляється між банком і страховою компанією, а позичальник кредиту, що виступає у вигляді застрахованої особи. За такими договорами не видають поліса страхування, а оформляється лише заяву на участь у колективному договорі страхування. Вигодонабувачем є банк.

Особисте страхування – це вид договору, який оформлений безпосередньо між клієнтом і страховою компанією. За таким договором є поліс страхування, а також вказано вигодонабувач, зазвичай це сам позичальник. Вигодонабувач – це та людина чи юридична особа, яке отримає грошову компенсацію у разі настання страхового події.

Так чи можливе повернення страховки по автокредиту? Все залежить від тих умов, на яких оформлений договір. Якщо оформлений груповий договір страхування, то необхідно буде ознайомитися з правилами страхування, попрямувавши в страхову компанію. Там обов’язково прописані пункти про повернення премії, якщо таке передбачено. Якщо оформлено особисте страхування, то інформація про повернення є в самому полісі, а також додатково в правилах страхування страховика.

По суті, законного підстави для повернення грошей немає, так як відповідно до статті 958 ГК РФ повернення премії в разі дострокового припинення договору не передбачений, якщо в договорі або правилах не прописано інше.

Як повернути гроші?

Так чи можна повернути страховку життя по автокредиту? Так, це можливо, якщо прописано в правилах або полісі страхування. Після того, як ви ознайомилися з правилами страхування чи полісом і виявили, що страхова компанія повертає частину премії при достроковому погашенні кредиту, необхідно дотримуватися наступної інструкції:

  • Погасити кредит та отримати довідку про те, що всі зобов’язання перед банківською компанією виконані.
  • Звернутися в страхову компанію і написати заяву про повернення частини премії, вказавши реквізити, куди будуть переведені кошти.
  • Зазвичай протягом 10-15 днів грошові кошти надходять на зазначений рахунок. Часто після виплати кредиту повертається лише частина премії за невикористані місяці. Що це означає? Це означає, що треба погасити кредит достроково. Наприклад, якщо договір оформлено до 2019 року, а ви закриваєте його в 2016, то страхова поверне частину премії за 3 роки.

    Період охолодження

    Згідно із законодавством від 29 травня 2016 року, при оформленні кредитних договорів у позичальника є 5 робочих днів на те, щоб ознайомитися з усіма додатковими послугами в спокійній обстановці у себе вдома і прийняти рішення про доцільність свого рішення. Так як страхуватися чи ні – це добровільний вибір кожного, то протягом 5 днів ви можете звернутися у відділення банку або страхової компанії і написати заяву про відмову бути застрахованим.

    При цьому повертається сума премії в повному обсязі. Повернуті кошти можна використати на користь часткового погашення кредиту або розпорядитися ними на свій розсуд.

    Що робити, якщо страхова компанія відмовляє у поверненні премії?

    Якщо правилами страхування повернення премії передбачений, але страхова компанія не приймає і не розглядає вашої заяви, то слід написати лист у вільній формі і вимагати письмову відповідь, у зв’язку з чим фінансова установа відмовляє вам у виплаті премії.

    Часто для того, щоб не вирішувати такі питання в суді, страхові зЕкшн снюють повернення частини премії, і цього листа буде достатньо. Але також можливий варіант поЕкшн полягає в тому, що вам прийде мотивовану відмову. І якщо ви вважаєте його неправомірним, то можна скласти позовну заяву, до якої необхідно буде прикріпити лист від страхової компанії, а також довідку про дострокове погашення кредиту.