Як продати кредитний автомобіль, якщо ПТС на руках?

559

Кредитний автомобіль – часте явище, адже покупка обходиться недешево, і потрібної суми часто немає в наявності. Разом з автомобілем покупець набуває певні кредитні зобов’язання, а в силу необхідності виплатити велику позику протягом короткого проміжку часу, щомісячні внески можуть виявитися непосильними. Виникає ситуація, коли необхідно позбутися від автокредиту, продавши машину і погасивши борг перед банком, але реалізувати заставне майно не так вже просто. Слід вивчити питання, як продати кредитну машину, коли борг не виплачений і діють обмеження на право розпорядження.

Існує кілька варіантів вирішення проблеми. Вибір конкретного шляху визначається, виходячи з індивідуальних обставин.

Чи можна продати кредитну машину

Купуючи машину з залученням позикових коштів, покупець обмежується у праві розпорядження, залишаючи за собою право управляти та використовувати транспортний засіб на всьому протязі строку дії кредиту.

Заборона на продаж машини, що перебуває в заставі, інші форми відчуження вказують у підписаному договорі з банком, тому будь-який продаж без врегулювання юридичних моментів може привести до порушення закону з подальшою відповідальністю.

Ситуація, коли потрібно продати авто в кредиті може бути кілька:

 • Зниження заробітку, втрата роботи, інші випадки зниження доходу і неможливість подальшого обслуговування боргу перед фінансовою установою.
 • Намір взяти нову модель, марку.
 • Зміна регіону або країни проживання.
 • Незадоволеність характеристиками купленого ТЗ.
 • Незважаючи на наявність заборони, провести процедуру возмездного відчуження можливо, якщо дотримуватися певний порядок, встановлений законодавством, з урахуванням наступних параметрів:

 • Місце зберігання ПТС (у автомобіліста або у банку).
 • Сторона, залучена до продажу (банк, автосалон, самостійно).
 • Основні нюанси

  Слід розібратися в особливостях, як релізі кредитна машина, коли борг за неї ще не виплачено.

  Маючи намір продати кредитну машину, необхідно вивчити правові тонкощі, що стосуються розпорядження власністю. Знайти потрібну інформацію можна з договору з фінансовою установою.

  Слід пам’ятати, що банк в першу чергу піклується про збереження прибутку, тому що змінилося в негативну сторону параметри платоспроможності і доходу будуть враховані, якщо позичальник своєчасно сповістить про неможливість продовження виплат. В арсеналі банку є кілька вигідних інструментів, які показали свою ефективність на практиці в таких ситуаціях: реструктуризація, відстрочку в платежах, перегляд інших умов договору. Перше, що необхідно зробити при погіршенні фінансового положення, це сповістити банк. Спільно з кредитором виробляються прийнятні умови погашення боргу.

  Якщо причини не пов’язані з погіршенням достатку, фінансова установа запропонує переоформлення договору на іншого фізособа, з переходом прав на ТЗ і зобов’язань погасити залишок боргу.

  Як це зробити законними способами

  Якщо прийнято тверде рішення про продаж, є способи зробити це законно:

 • Отримання дозволу банку і самостійний пошук покупця. Після проведення розрахунків з покупцем, продавець погашає борг, що залишився перед банком.
 • Переоформлення об’єкта застави. Щоб зняти обмеження в правах на 1 транспортний засіб, позичальник пропонує інше забезпечення. Об’єктом нового застави може стати не тільки авто, але і будь-яка інша ліквідна власність (земля, квартира, котедж тощо)
 • Рефінансування автозайма в іншій організації. Найчастіше кредитори, залучаючи нових клієнтів, пропонують переоформити борг вже без застави. В результаті позичальник погашає позику в першому банку, знімає обтяження і продає засіб, звільнене з-під застави. Залишок боргу виплачується вже новому кредитору.
 • Можна продати автомобіль в кредит через салон, який співпрацює з банком. Довіряючи процес реалізації автосалону, надалі врегулювання процедури відбувається, минаючи позичальника, між салоном і банком.
 • В автосалоні

  Одним з найбільш зручних шляхів продажу кредитного транспорту служить звернення в автосалон. Не кожен продавець зможе взяти авто до реалізації, можна звернутися лише ті організації, які працюють з конкретним банком. Їх список уточнюють у відділенні фінансової організації.

  Подібний спосіб не завжди виявляється вигідним, так як частина коштів втрачається, однак звернення до дилера дає можливість передоручити процедуру іншому виконавцю, який буде самостійно регулювати порядок передачі прав на авто.

  В банку

  Якщо вирішено обійтися без допомоги автосалону, без погодження з банком не обійтися. Якщо немає коштів для повної дострокової ліквідації залишку боргу перед фінансовою установою, можна скористатися одним з наступних способів:

 • Змінити об’єкт застави, запропонувавши замість нього іншу власність (рухому або нерухому), що відповідає вимогам ліквідності.
 • Перегляд умов договору, якщо продаж пов’язана з погіршенням матеріального становища. Потрібно подати банку наявність вагомих причин, які призвели до втрати або зниження доходу (медична довідка, ліквідація підприємства, скорочення посади).
 • Проведення торгів та продаж через аукціон за заниженою ціною. Існує ризик того, що отриманих коштів не вистачить навіть на ліквідацію боргу.
 • Передача прав на машину з оформленням зобов’язань по автокредиту на нового власника. Схема також вимагає серйозної знижки, адже не кожен погодиться купувати автомобіль через додаткове погодження кредитного договору з банком.
 • У разі, якщо продаж пов’язана з відсутністю коштів на погашення кредиту, вирішувати питання з банком доведеться в будь-якому випадку.

  Як продати якщо ПТС на руках

  Будь-яка угода з передачею транспорту новому власнику вимагає наявності паспорта на ТЗ, основного документа, що підтверджує повноваження автовласника. Більшість програм кредитування передбачають зберігання ПТС в банку до моменту повного розрахунку за зобов’язаннями. Порядок Екшн , як продати машину, куплену в кредит, при наявності ПТС на руках, виглядає наступним чином:

 • Позичальник пише заяву з проханням погодження угоди, а фінансова установа, виносить рішення.
 • У разі схвалення, боржнику будуть надані прийнятні для банку шляхом: самостійна продаж, залучення до реалізації кредитора або автосалону, перегляд умов позики, аукціонні продажі.
 • Необхідно враховувати, що будь-який запропонований спосіб потребує узгодження з організацією кожного кроку позичальника.

  Як продати якщо ПТС в банку

  Як і у випадку з зберіганням ПТС будинки, продаж машини, основна документація на яку лежить у банку, відбувається в тій же послідовності.

  Підставою для реалізації машини в автокредитом на законних підставах стане згода банку після розгляду заяви позичальника.

  Якщо банк надає право зайнятися пошуком покупця самостійно, належить вирішити питання, яким чином забезпечити новому автовласникові гарантії переоформлення ПТС. Можна скористатися послугами нотаріуса і скласти договір, що передбачає весь процес переоформлення.

  Новий власник купує машину згідно з укладеним через нотаріуса договором у наступному порядку:

 • Ліквідація боргу по автокредиту за рахунок коштів покупця.
 • Звільнення машини з-під заставного обтяження.
 • Залишок суми передається продавцеві, а машина переоформлюється.
 • З урахуванням високого ризику для покупця, подібна схема більше підходить для передачі машину на користь родичів та найближчого оточення.

  Другий спосіб – заміна власника авто. Процедура проходить у банку. Покупець стає новим клієнтом банку і продовжує щомісяця виплачувати борг. Також він оплачує різницю продавцю. Тут ніхто нічого не втрачає, а ви залишаєтеся з чистою кредитною історією.

  Відповідальність за незаконні методи продажу

  Заставне майно продати складно. Важливо враховувати накладені обмеження і потреба в узгодженні.

  Не бажаючи займатися трудомісткою процедурою і тривалим врегулюванням, деякі громадяни розглядають сумнівні способи, як продати кредитний автомобіль:

  • отримати у відділенні Державтоінспекції дублікат паспорта, заявивши про втрату документа;
  • продати машину без оповіщення заставодержателя;
  • зайнятися розпродажем купленої машини запчастинами, пояснюючи причину відсутності авто викраденням.

  Всі перераховані вище схеми є незаконними і тягнуть за собою відповідальність, аж до позбавлення волі.

  Найбільш часто у відношенні порушників застосовуються:

  • ст. 159 КК РФ (шахрайство);
  • ст. 306 КК РФ (неправдивий донос);
  • ст. 1102 ЦК РФ (незаконне збагачення);
  • ст. 1107 ГК РФ (незаконне використання чужих коштів).

  Маючи безліч законних варіантів переоформлення кредитної машини, відповідальний автовласник навряд чи візьме на себе ризики продажів за «сірими» схемами. Ретельний аналіз конкретної ситуації і вивчення різних шляхів реалізації дозволить вигідно продати машину без будь-якого ризику для себе або нового власника.