Хто буде платити кредит після смерті позичальника?

681

Будь-хто, хто оформляє кредит, планує без нарікань виплатити його точно в строк. Але життя вносить свої корективи. Якщо позичальник пішов з життя, то постає питання про те, хто ж у підсумку буде виплачувати заборгованість померлого. Кредит після смерті в будь-якому випадку повинен погашатися. Але як саме, це вже залежить від ситуації.

Якщо позичальник оформляв страхування життя


Страхування життя рятує від боргових зобов’язань після загибелі позичальника

Як би громадяни не лаяли банки за нав’язування послуг страхування, роблять вони це не просто так. Якщо позичальник йде з життя, то тягар виплати може перейти страхової компанії, яка заплатить борг . Щорічно тисячі спадкоємців померлих громадян звертаються за страховими виплатами, і страхові компанії сплачують за них борги. Але є в цій справі нюанси.

Що не підпадає під страховий випадок?

Слід уважно прочитати договір страхування, сам факт відходу з життя повинен підходити під страхові випадки.

Наприклад, якщо позичальник покінчив життя самогубством, то це не потрапляє під страховий випадок, ніхто платити борги за даного громадянина не буде. Кредит після смерті позичальника кладеться на плечі його спадкоємців.

На момент оформлення кредиту і страхового поліса позичальник підписує заяву на страхування, в тексті якого зазначено, що клієнт підтверджує те, що він не є інвалідом, у нього немає серйозних захворювань тощо. Тільки от ніхто не читає підписуються паперів, тому не виключається, що позичальник взагалі не підходив під умови страхування. Якщо в результаті страхова компанія виявить ці факти, то у виплаті компенсації буде відмовлено.

Якщо страхова компанія не хоче платити

Якщо кредит оформлявся зі страховкою життя позичальника, його спадкоємці повинні знайти страховий поліс та кредитний договір. До них додати свідоцтво про смерть і звернутися до філії страхової компанії, назву якої можна знайти в полісі. В банк звертатися марно, вони цими речами не займаються.

Робити все потрібно як можна швидше, щоб банк не встиг нарахувати за кредитом штрафи за прострочений платіж. Страхова компанія прийме заяву, розгляне його і винесе рішення. Якщо смерть позичальника підпадає під страховий випадок, компанія сплачує банку борг.

Але всім відомо, що страхові компанії не поспішають розлучатися зі своїми грошима, відмовляючи клієнтам в належні їм виплати. Якщо ви вважаєте, що борги по кредитах після смерті вашого родича повинен виплатити саме страховик, а він не бажає цього робити, звертайтеся в суд. Перша ж інстанція винесе рішення в вашу користь та змусить страхову компанію закрити борги померлого позичальника.

Хто платить кредит після смерті позичальника при відсутності страховки?

Тут все аналогічно тому, що при отриманні спадщини. За законом спадкоємці отримують не тільки майно боржника, але і обов’язки по виплаті його боргів. Тому і тягар виплати ляже на близьких родичів померлого відповідно до встановленої законом черговості спадкування.

Якщо залишився кредит після смерті чоловіка, а угода не була застрахована, то дружина, як першочерговий спадкоємець, буде зобов’язана заплатити кредит чоловіка. Якщо позичальник не перебувала в офіційному шлюбі, борг переходить дітям, батькам і так далі. Хто буде визнаний спадкоємцем, той і повинен буде заплатити банку.

Діалог спадкоємців з банком

У цій справі важливо якомога раніше повідомити банк про те, що трапилося. Якщо за графіком платежів перестануть надходити виплати, то банк почне нараховувати до суми боргу пені і штрафи, що тільки збільшить суму полагаемого до виплати боргу. Це точно не в інтересах спадкоємця.

Закон ніяк не регулює цю ситуацію, тому про продовження виплат слід тільки домовлятися з банком. Відвідайте офіс, поясніть ситуацію, вас направлять в потрібний відділ. Там фахівці вислухають вас і візьмуть певне рішення. Наприклад, можуть дати повні кредитні канікули до законного вступу спадкоємців в права спадкування, тобто на півроку. Все вирішується тільки в індивідуальному порядку.

Зрозуміло, що після смерті близької людини мало думаєш про його борги і випливають з них проблеми, але у ваших же інтересах якомога раніше звернутися в банк.

Якщо спадкоємців немає

Спадкоємців може і не бути, а може, вони просто не захочуть вступати в права спадкування. Якщо виникає така ситуація, то тягар виплати ні на кого за законом впасти не може. Немає спадкоємців, ніхто і не повинен платити банку. Хоча він, звичайно, спробує переконати родичів померлого у зворотному.

Стаття в тему: Способи вийти з боргової ями

Зараз багато громадян так і надходять. Якщо борг зобов’язання з одержуваним у разі спадкування майном, то вони просто відмовляються від своїх прав. Тоді банк може ініціювати продаж майна боржника з метою покриття кредитного боргу. Робиться це тільки через суд.

Судові розгляди з спадкоємцями

Виплати за кредитом діляться на кожного спадкоємця у відповідності з отриманою ним часткою майна померлого. Якщо виплати в підсумку не надходять банку, він буде змушений звернутися до суду. Якщо після смерті залишився кредит, а спадкоємців декілька, то тільки суд зможе розділити обов’язки з виплат. Якщо ж спадкоємець один, саме він буде винен банку.

Якщо спадкоємці не виплачують кредит, то в справу вступають пристави, які можуть заарештовувати рахунки громадян, стягувати до 50% від їх заробітної плати і забирати майно боржників для реалізації і погашення кредитного боргу.