Що таке грошова емісія?

1063

Гроші – невід’ємна складова господарського обороту будь-якого сучасного суспільства. Зростаючі потреби ринку вимагають постійного випуску банкнот, монет, безготівкового варіанту (кредити, акції, векселі тощо). Кожен свідомий громадянин зобов’язаний розбиратися, що таке емісія грошей і в яких формах вона буває.

Що входить в поняття

Під емісією грошових коштів розуміють випуск банкнот, кредитних продуктів, векселів, акцій. Право на додатковий випуск мають виключно некомерційні державні структури (державні банки, казначейства). Центробанк організовує випуск кредитної маси, в той час як казначейство емітує грошові знаки і монети.

У кожної конкретної держави діє свій порядок організації грошової емісії, регулюються обсяги продукції готівки, форми забезпечення і т. д. Процес випуску грошей в Росії у вітчизняній валюті являє собою емісійну систему. У більшості розвинених країн практикується зростання безготівкового обігу з одночасним зниженням обсягів готівки.

Говорячи про емісію грошей, визначення повинно включати не тільки буквальне позначення друкування паперових грошей і карбування монет. Пояснити простими словами термін «емісія» і що означає таке явище для економічного життя держави, дозволить наступна ситуація.

Оборот грошей складається з готівкових і безготівкових ресурсів і відбувається за рахунок випуску і використання паперових банкнот та монет або кошти на рахунках, депозитах без обмежень по термінах. Важливо зрозуміти, що обидва варіанти обороту коштів тісно взаємопов’язані в процесі виконання своїх функцій з переходом від одного виду грошей до іншого.

В рамках держави грошова емісія зЕкшн снюється у вигляді паперових банкнот і кредитних засобів, що дозволяє розрізняти бюджетну емісію грошей і випуск кредитних засобів.

Емісія грошей завжди зЕкшн снювалася під контролем держави, монопольно регулює випуск готівкових коштів. У міру розвитку сучасних банківських інструментів все більшу вагу має випуск кредитних грошей, векселів, чеків. З допомогою переобліку векселів ЦБ РФ випускає банкноти. Таким чином, поняття включає куди більш широке значення, ніж звичайний випуск готівки.

Випуск нової партії коштів не завжди стимулює зростання обороту, одночасно з’являється потреба в закритті рахунків, вилучення технічно і фізично застарілих банкнот, закриття боргових зобов’язань. Таким чином, при емісії грошей перерозподіляється структура маси грошей в обороті.

Емісійна політика в Росії

До числа характеристик емісійної політики РФ відносять:

  • Відсутність обов’язковості забезпечення золотом російського рубля.
  • У якості платіжного інструменту, що має ходіння по всій країні, виступає рубль.
  • Друк банкнот, регулювання їх введення в обіг знаходяться в монополії у ЦБ РФ, що гарантує забезпечення готівки активами.
  • Обмеження обмінних функцій заборонено, тривалість ходіння паперових купюр і монет – від року до п’яти з можливістю подальшої заміни.
  • Емісія готівки

    З допомогою випуску грошей в обіг збільшується обсяг використовуваної маси, невід’ємною частиною інфляційних процесів. Якщо в ходінні використовуються золоті гроші, обсяги регулюються поточними потребами, що означає акумулювання запасів в казні і новий запуск в обіг. На поточний момент використовується паперово-грошовий та кредитний обіг коштів з нездатністю емісії грошових коштів до саморегулювання. При розвитку виробничих процесів і зростання продажів отриманої продукції відбувається нарощування грошової маси. Якщо пропозиція перевищує попит, спостерігають підвищення цін, що називається інфляцією.

    Центральний банк, проводячи випуск готівки, вводить кошти в обіг за результатами попередніх прогнозів щодо обсягів і регіонам. Засоби входять в обіг у вигляді банкнот і монет з подальшим переходом між господарськими суб’єктами до фінансових структур і поверненням назад. Так звана грошова одиниця не має вартості, прирівняної до номіналу. У обігу використовуються тільки готівкові, а безготівкові кошти знаходять своє відображення в записах по рахунках.

    Емісія безготівкових грошей

    Випуск депозитів, чеків реалізується в рамках емісії безготівкових як з боку ЦБ, так і приватно. Депозитно-чекова форма являє собою основу безготівкових розрахунків, що перевищують розмір емісії готівки.

    Велика частина випуску у формі безготівкових грошових коштів представлена кредитами. Видача кредитних коштів збільшує банківський мультиплікатор, що веде в кінцевому рахунку до росту грошової маси.

    Банк-емітент гарантує купівельну спроможність випускаються кредитних грошей тільки власною репутацією. Захистом від можливих ризиків банку є адекватна оцінка платоспроможності клієнта. Позикові кошти видають для певних цілей, витрат, оплат.

    При емісії безготівковими відбувається поповнення маси кредитними ресурсами за наступною схемою.

    При наявності певного обсягу товару в країні його може врівноважити конкретна грошова сума. Видача кредиту відбувається з тих коштів, які лежать на інших рахунках. Хоча кошти видані з коштів інших вкладників, фактично зменшення маси не проводиться. В результаті одна і та ж сума може бути врахована і на розрахунковому рахунку вкладника, і в якості виданих позикових коштів. У результаті грошова маса збільшується на суму позики.

    Після цього загальна маса грошей буде перевищувати вартість товару на величину кредиту. Однак позичальник, позичивши суму в банку, виробляє певну продукцію, яка потім надходить у продаж, врівноважуючи надлишок маси.

    Емісія цінних паперів

    Однієї з різновидів процесу є випуск цінних паперів. Даний фінансовий інструмент передбачає вирішення конкретних поставлених завдань. Випуск цінних паперів (акцій, облігацій) мають право виконувати не тільки держава, але і комерційні організації.

    Процедура випуску паперів строго регламентована чинними законами Російської Федерації.

    ЗЕкшн снення випуску цінних паперів призначене переважно для того, щоб залучити капітал. Організація чи держава, що випускає партію акцій та інших цінних паперів, може зробити це в порядку формування статутного капіталу комерційної організації. Поповнення капіталу організації відбувається за допомогою незаемных або позикових інвестицій. У якості емітента можуть виступати як державні структури, так і звичайні російські компанії, що представляють собою акціонерні суспільства у різних сферах діяльності. Випущені акції спрямовуються на розвиток і модернізацію виробництва, вирішення важливих питань щодо зЕкшн снення комерційної діяльності з новими матеріальними засобами. Емісія зЕкшн снюється з введенням нової партії паперів на ринок, що означає можливість придбання їх за вільними цінами, виходячи з положення компанії. Акції не підлягають внутрішньому розподілу між керівним складом і ведуть до зменшення частки початкових акціонерів.

    Грошовий оборот представляє собою тісно взаємопов’язані процеси між суб’єктами господарювання з регулярною зміною грошових форм. Таким чином, якщо громадянин почує про емісію грошей, це означає, що планується випуск грошей в обіг або з’явиться нова партія цінних паперів або активізується кредитне напрямок.