Як зробити бізнес-план для отримання кредиту в банку?

1257

На розвиток або старт бізнесу, найчастіше, доводиться залучати позикові кошти. Найбільш популярний варіант – це звернення в банк. Банківська організація може профінансувати цікавий і рентабельний проект, який, на думку банкірів, повинен принести прибуток, а, відповідно, і погашення позичальником боргових зобов’язань. У цій статті розглянемо, як складається бізнес-план для отримання банківського кредиту, на що звертають увагу фахівці банківської організації і який бізнес-план буде найбільш ефективним.

Що таке бізнес-план

Бізнес-план – це опис діяльності, яка принесе прибуток у перспективі. Такий документ повністю характеризує структуру компанії, її склад, діяльність, а також описує безпосередньо продукт, який випускається на ринок.

Потрібно фінансовий та аналітичний аналіз ринку. Організація повинна визначити всі можливі ризики, а також розрахувати рентабельність діяльності. Бізнес-план включає в себе різні аспекти, від плану маркетингу до плану виробництва.

Для кредиту в банку важлива не стільки структура безпосередньо бізнес-плану, скільки сам зміст і основна ідея, яка повинна принести прибуток. Тим не менш, він повинен бути дуже докладним, так як фахівці будуть оцінювати ризики фінансування, і, можливо, захищати угоду на кредитному комітеті.

Тут і стануть в нагоді докладні зведення та цифри, так як банківська компанія, видаючи позики, покладається саме на статистику і розрахунки. Корисним перед складанням заявки буде з «методичними рекомендаціями з оцінки ефективності інвестиційних проектів», розробленими Міністерством фінансів.

Як скласти бізнес-план для отримання кредиту

До складання такого документа варто піЕкшн ти з усією відповідальністю. Один з варіантів – розробити його самостійно, в інтернеті є шаблони опису бізнес-плану, по якому складали документ інші користувачі.

Альтернативою є звернення в спеціалізовану компанію, яка детально проконсультує, як скласти власний бізнес-план або візьметься за його оформлення самостійно.

Роботи з розробки документа повністю за рахунок консалтингової організації обійдуться від 100 000 рублів. Але орієнтовна сума, так як вона залежить від типу організації і регіону. Можливо, в локальних конторах можна знайти варіанти і дешевше.

Якщо ж становить націлений на те, щоб зекономити кошти, або не довіряє стороннім компаніям, то необхідно буде повністю вивчити це питання, а ми складемо певні рекомендації в цій статті.

Зміст бізнес-плану

Бізнес-план може носити індивідуальний характер, крім того, в залежності від специфіки підприємства, деякі положення із загальних вимог можуть не включатися в необхідний документ. В загальних рисах, бізнес-плани для отримання кредитів повинні містити наступні положення:

  • Титульний аркуш. Створюються за загальноприйнятими стандартами.
  • Меморандум про конфіденційність. Інформація, яка розкриває багато аспектів діяльності підприємства, тому банк повинен зберігати дані в таємниці від третіх осіб.
  • Резюме. Це перше, на що звертають увагу співробітники банківської компанії при видачі позики. 50% успіху залежатиме від резюме. Тут необхідно короткий зміст основної ідеї, яка і повинна принести прибуток.
  • Опис підприємства і галузі. Банківська організація повинна мати чітке уявлення про те з ким має справу. При цьому варто ознайомити фахівців з галуззю в принципі, і про те, як йдуть справи у конкурентів, і наскільки рентабельний продукт.
  • Опис продукції. Ще 25% успіху залежить від цього пункту. Тут важливо довести, наскільки важливий цей продукт для цільової аудиторії.
  • Маркетинг і збут. Варто охарактеризувати ринок. Провести Swot-аналіз, визначити цільову нішу, описати конкурентів, розкрити переваги, а також ланцюжок постачальник – кінцевий споживач.
  • Виробничий план. Процес виробництва, капітал у вигляді обладнання та людських ресурсів. Розповісти про те, що і як робиться.
  • Організаційний план. Структура компанії, її керівний склад та відділи. Хто за що відповідає.
  • Фінансовий план. Розписати бюджет компанії і проекту. Кількість необхідних грошових коштів з урахуванням витрат і оборотів, і підсумкова прибуток.
  • Спрямованість і ефективність. Про те, наскільки це корисно і затребуване.
  • Ризики і гарантії. Е то теж важливий пункт. Тут необхідно розглянути всі можливі ризики, пов’язані з пониженням купівельною спроможністю, зниженням попиту, проблемами з постачальниками і т. д. при цьому запропонувати шляхи їх вирішення. А також надати можливість застави.
  • Додаток. Додаткова інформація або необхідні документи, що відносяться до попередніх розділів.
  • Зразок бізнес-плану для отримання кредиту

    Бізнес-план починається з титульного аркуша, в якості прикладу можна використовувати цей екземпляр:

  • Зразок надання послуг;
  • Зразок на будівництво;
  • Зразок з виробництва;
  • Зразок для сільськогосподарського бізнесу;
  • Зразок з продажу товарів.
  • Далі можна надати інформацію, що документ є власністю компанії і не підлягає публічному розголосу. Після чого написати коротке резюме. Резюме повинно бути не більше двох – трьох сторінок. Потім можна поетапно розкривати інші положення бізнес-плану.

    На що звертає увагу банк

    Банкіри в першу чергу ознайомляться з резюме, і відмова може наЕкшн ти вже на цьому етапі, якщо подібного роду пропозиції вже надходили, і банківська компанія вважає їх не вигідними.

    Потім багато чого буде залежати від самого продукту. Варто розуміти, що фахівці банку не є підприємцями, а працюють в вузьконаправленої сфері. Тому слід докладно надати інформацію про продукт, його затребуваності, підкріпивши інформацію наочними цифрами.

    Також особлива увага приділяється ризикам і розрахунків при плануванні. Важливо показати всі доходи і витрати протягом всього проекту, а також описати потенційну прибуток в декількох сценаріях.