Можуть судові пристави накласти арешт на зарплатну картку

2537

Одним з ефективних і популярних методів впливу на боржника є арешт рахунків і карток. Крім звичайних розрахункових рахунків і дебетового пластику, з неприємною подією зіштовхуються працівники підприємств, що одержують заробітну плату безготівковим шляхом. Зіткнувшись з неможливістю отримати зароблене, власник картки залишається без засобів до існування і задається питанням, чи можуть судові пристави накласти арешт на зарплатну картку.

Найбільш часто арештом користуються судові пристави, які отримали судове рішення про примусове стягнення накопиченого боргу, однак дане право мають і інші офіційні служби. Обмеження права користування карткою відбувається без попередження, не дозволяючи знімати кошти з зарплатного рахунку аж до повного погашення боргу та зняття арешту тією службою, яка його ініціювала.

Що потрібно знати

У зв’язку з випадками блокування карток, на які громадяни отримують відрахування заробітної плати, необхідно розібратися, наскільки правомочна дана міра і які дії необхідно вжити для врегулювання проблеми.

Щоб зрозуміти, чи мають представники державних органів право заарештовувати карти, слід уважно вивчити законодавство:

  • Основні положення щодо арешту та примусового списання з картки працівника підприємства регламентуються ФЗ № 229-ФЗ, згідно з яким, пристав має право проводити списання боргу з усіх коштів, що зберігаються на банківських рахунках, сховищах, сейфах, депозитах.
  • Ст. 99 вищевказаного закону обмежує розмір утримання половинної сумою від вступників відрахувань протягом усього періоду, поки борг не буде виплачено в повному обсязі.
  • Арешт карти судовими приставами є першою мірою, до якої вдаються перед тим, як заарештовувати майно неплатника і погашати борги за рахунок його реалізації з торгів.
  • Ст. 101 обмежує право стягнення, вводячи заборону на гасіння боргу за рахунок материнського капіталу, різних дитячих посібників, аліментних відрахувань, соціальних допомог по втраті годувальника. Закон захищає від примусового стягнення допомоги, одержувані жертвами радіаційних, техногенних катастроф, і компенсації державних службовців, які втратили працездатність під час виконання своїх обов’язків.
  • У разі неможливості забезпечити сім’ї гідне існування в період погашення заборгованості, сума утримання із заробітку може бути знижена з 50 до 30% за умови подання відповідної заяви від боржника, виховує неповнолітніх дітей. Коли платником є батько, поодинці виховує дитину, стягнення знижується до ¼ від одержуваного доходу.

    В яких випадках пристави мають право накласти арешт

    Зіткнувшись з примусовими діями щодо власних витрат, необхідно уточнити, чи можуть пристави заарештувати зарплатну картку. В процесі виконання своїх обов’язків пристав стягує заборгованість з коштів, що зберігаються на депозитних і карткових рахунках.

    Приводом для арешту банківської картки може стати несплачений борг:

    • по адміністративного штрафу;
    • простроченні платежів перед кредитором;
    • рахунки від комунальних служб;
    • аліментах.

    Такі служби мають право на виконання блокування:

    • ФНС;
    • митниця;
    • судовий орган;
    • працівники служби з фінансового моніторингу.

    Вищезазначені органи мають право не тільки заблокувати зарплатну картку за борги, але і виробляти списання з мінусовим балансом. Для цього співробітники служб направляють запити у фінансові установи з вимогою надання реквізитів неплатника.

    Незважаючи на відсутність права блокувати без попередження зарплатну картку, виникають ситуації з арештом рахунків, включаючи ті, які прив’язані до пластику для отримання зарплати. Отримавши запит від офіційного органу, банк повинен представити всю наявну інформацію з рахунків боржника, проте у відомостях, переданих виконавцям, не вказується призначення відкритого рахунку. В результаті можуть виявитися заблокованими:

    • кредитні;
    • поточні;
    • зарплатні рахунки.

    Внаслідок цього невідповідності виникають ситуації блокування рахунку, до якого прив’язаний пластик для зарплати.

    Що робити якщо наклали арешт

    Якщо виникла ситуація, коли пристави наклали арешт на картку для відрахувань роботодавця, необхідно виконати наступні дії:

  • У банку оформляють довідку, яка свідчить про заблокованому статус пластикової картки, і уточнюють причину блокування.
  • У відділ ФССП направляють заяву з проханням припинити примусове списання коштів, коли баланс йде в мінус. Надалі стягнення буде обмежено 50% від отримуваного доходу до повного погашення.
  • Альтернативним варіантом для отримання заробітку стане повна відмова від картки, якщо роботодавець готовий видавати зароблені кошти готівкою.
  • Якщо борг виник за простроченими кредитними зобов’язаннями, можна спробувати домовитися з банком про відкликання позову. Однак для цього доведеться довести кредитору свою готовність виплачувати борг, що накопичився, внісши істотну суму в рахунок погашення.
  • Існує ще один варіант Екшн , призначений для боржників, що мають інші джерела доходу. Можна написати скаргу на судових приставів, грунтуючись на тому, що є інші канали проведення списання крім зарплатного пластику, а також оскаржити позов в судовому порядку.
  • Так як найбільш популярним серед російських громадян залишається Ощадний банк, більшість з них має картки, депозити, рахунки в даній установі. Ризик зіткнутися з ситуацією, коли пристави заарештували зарплатну картку Ощадбанку, набагато вище.

    Як можна зняти арешт

    Щоб зняти обмеження з зарплатної картки, необов’язково погашати борг повністю. Однак доведеться організувати взаємодію між банком-емітентом і представником ФССП.

    Підставою для зняття блокування стане документальне підтвердження, що зазначений рахунок призначений для перерахування коштів від роботодавця на картку співробітника.

    У банку, що випустило картку, запитують інформацію про накладений арешт, інших стягнення. Слід проконтролювати, щоб у виданому документі містилися такі відомості:

    • посада, Ф. В. О. відповідального співробітника органу-виконавця;
    • дата виникнення обмежень;
    • документ, яким керувався банк і виконавець стягнення.

    Другим етапом необхідно отримати підтвердження від роботодавця. В бухгалтерії беруть довідку з реквізитами картки, на яку йшло перерахування.

    Дані документи дозволять встановити, що був заарештований рахунок, призначений для зарплатних відрахувань.

    Далі підготовлені документи передають представнику ФССП, відповідальної за арешт. Після розгляду документів пристави зобов’язані знімати обмеження, скасувавши попередню постанову. Прискорити процес розблокування зарплатного пластику дозволить особиста передача в банк отриманого в ФССП нової постанови.

    Всі вищезгадані дії є лише проміжним етапом на шляху повної виплати простроченого боргу, адже фінансові зобов’язання доведеться виконати в будь-якому випадку. Самим ефективним способом зняття блокування є зняття всіх претензій з держателя картки після того, як борг буде ліквідовано. У цьому випадку представники ФССП самостійно сповіщають фінансові установи щодо необхідності зняти подальші обмеження.