Що відбувається з іпотекою при звільненні з військової служби?

656

Військова служба дає захисникам нашої Батьківщини чимало привілеїв, однією з яких є іпотека з дуже і дуже вигідними умовами кредитування. Справа в тому, що для виплат за такою іпотеці залучаються державні перерахування безпосередньо від уряду. Військовослужбовець реєструється в НІС, вже через 3 повних року може одержати державні субсидії, щоб купити житло, не чекаючи вислуги. Головний момент НІК – військова іпотека при звільненні, особливості та нюанси якій розглянемо в цій статті, так як умови при перериванні служби протягом 10 або 20 років можуть суттєво відрізнятися.

Військова іпотека часто використовується після звільнення (це найбільш розумний варіант при адекватному терміні служби), так як за час служби на особистий рахунок кожного захисника Батьківщини перераховуються певні кошти, цільове призначення яких – саме покупка житла. Однак скористатися привілеєм можна, тільки якщо дотримуються визначені умови, які чітко регламентовані законом. Все залежить від строку служби і конкретної причини звільнення до закінчення терміну контракту, наприклад: за станом здоров’я, через кадрових перестановок або ж просто так, за власним бажанням.

Хто з військовослужбовців може скористатися пільгою

Згідно із законом № 117-ФЗ (з 2004 р.) використовувати накопичувальний капітал після закінчення служби можуть наступні категорії:

  • відслужили більше 20 років, тобто після повної вислуги;
  • звільнені по закінченні 10 років контракту на пільгових підставах.

Підстави для пільг при терміні до 20 років:

  • звільнення за станом здоров’я;
  • максимально допустимий вік для несення служби;
  • складні сімейні обставини;
  • штатні заходи (основні: скорочення одиниці або заміна іншим складом, неможливість збереження наявного поста військовослужбовцям, визнання непридатним для конкретної посади, незгоду на прийняття іншого, більш низької посади з меншим розміром окладу);
  • смерть;
  • зникнення без вісті.

У разі трагічних останніх двох пунктів накопиченнями можуть в майбутньому користуватися родичі військовослужбовця.

Як же можна отримати гроші

Якщо військовослужбовець, згідно перерахованим умовам, має право на одержання виплат від «Росвоенипотеки», він після появи наказу про його звільнення повинен написати рапорт на ім’я командира частини про перерахування грошей з його накопичувального рахунку.

Командир надає інформацію про заявника до органів управління, які потім передають її в «Росвоенипотеку».

Там вона розглядається за 30 днів, після цього військовослужбовець вже може отримати кошти зі свого рахунку. Також він повинен отримати ще й додаткові кошти для придбання свого житла, але тільки в тому випадку, якщо вже не є власником будь-якого іншого житла, не бере участь в договорі соц. найму.

Важливо: якщо стаж служби перевищує 20 років, можна використовувати засоби НІК на будь-які потреби, а не лише для житла. Те ж відноситься і до відслужили 10 років, у яких звільнення на пільгових підставах.

Якщо військовослужбовець звільнився зі служби після закінчення 10 років, наприклад, за станом здоров’я, він може використовувати наявні на рахунку накопичення, але при цьому залишилася суму кредиту по іпотеці доведеться виплачувати вже самостійно. Правда, він може скористатися грошовими компенсаціями і зберігає вигідну процентну ставку.

Для допомоги в придбанні житла призначені наступні засоби:

  • цільовий житловий позику, нагромаджений на індивідуальному рахунку службовця і перераховується банку при купівлі;
  • щомісячні платежі на розрахунковий рахунок банку, що видав іпотеку, в сумі одна дванадцята від накопичувальних внесків;
  • додаткові кошти, що виплачуються одноразово, сума розраховується з урахуванням накопичувального внеску та кількості днів, недослуженных до досягнення двадцятирічного терміну.

Звільнення з інших причин. Як же бути з іпотекою?

Якщо ж військовий з якоїсь причини вирішив звільнитися, не відслуживши 20 років, після 10, не маючи ніяких пільгових підстав, або ще раніше, він буде винен державі пристойну суму, якщо встиг придбати власну квартиру. Доведеться повернути всі витрачені гроші з накопичувального рахунку і суму субсидії, яка застосовувалася для погашення іпотеки, причому термін виплат цільового житлового позики йому дається десять років, встановлюється конкретний графік платежів. Пільгові умови кредиту також скасовуються, так що далі доведеться виплачувати за стандартною ставкою рефінансування ЦБ. При цьому нерухомість виявляється у подвійному заставі: у держави і у кредитної організації.

Якщо колишній військовий не може виплатити всі кошти, настане суд, і квартира підлягатиме реалізації. Отримані від продажу кошти підуть на оплату заборгованості за кредитом, виплати «Росвоенипотеке» і судові витрати. Якщо в результаті всіх виплат залишаться гроші, вони наЕкшн дуть на рахунок звільнився. Якщо коштів не вистачило, людина залишається боржником.

Погодьтеся, в цьому випадку ситуація виникає вкрай неприємна, саме тому фахівці рекомендують брати військову іпотеку лише після вислуги, правда, враховуючи постійне зростання цін на нерухомість, скористатися цією порадою хочуть не всі.

Підводні камені військової іпотеки

Через описаних вище серйозних підводних каменів настільки вигідною на перший погляд військової іпотеки, не всі наші військовослужбовці вирішуються скористатися привілеєм до вислуги, адже важко передбачити, що може трапитися за багато років, можливо, послідує непередбачене звільнення, наприклад, за станом здоров’я, і виплачувати все доведеться самостійно, ще й віддаючи борги державі. Раніше існувала система надання вже готових квартир, там схема була трохи прозоріше. Приймаючи рішення купити житло по військовій іпотеці, потрібно врахувати всі ризики, інакше ніякого здоров’я не вистачить виплачувати потім колосальні борги. Якщо ви не впевнені в своїх можливостях, краще скористатися даними умовами по закінченню контракту, тобто через 20 або 10 (з пільгами) років.

Можливо, в майбутньому законодавство передбачить як-то проблеми, що виникають із-за того, що зростання вартості житла сильно перевищує рівень інфляції, який враховується при індексації виплат НІК.

Висновок

Отже, опишемо коротко умови повернення витрачених коштів при різних строках проходження служби.

  • Понад 20, звільнення з будь-якої причини. Ніякі засоби, отримані від держави, не повертаються.
  • 10-20 з наявністю пільгових причин для звільнення, наприклад проблеми здоров’я. Кошти не повертаються, додаткові кошти покладені.
  • Менше 10. Абсолютно всі отримані кошти повертаються державі у повному обсязі у досить стислі терміни, що може призвести до численних проблем, аж до втрати настільки довгоочікуваної квартири.
  • Таким чином, вигідна військова іпотека для відслужили 20 повних років або 10 при наявності пільгових умов, в іншому випадку військовослужбовець на багато років стане боржником не тільки банку, але і державі.