Явні ознаки фінансової піраміди

635

На Уралі впала чергова фінансова піраміда. Катастрофа регіонального масштабу залишилася непоміченою в центральній пресі, але в межах окремо взятої сім’ї – це подія, що межує з апокаліпсисом. Вже скільки разів твердили світу: «Не варто довіряти гроші маловідомим організаціям, інакше заборгованість по кредиту перед банком буде тільки зростати».

Класична піраміда МММ, розвалена за рішенням уряду, нічому не навчила вкладників, але стала школою для низки шахраїв, наоткрывавших незліченні ТОВ-инвесты.

Фінансова піраміда: ознаки

Судячи з того, з якою активністю ведеться обговорення компанії «Про-Інвест», її послугами скористалися цілком грамотні люди. Принаймні, спілкуватися з інтернет-ресурсами вони вміють. Що ж стало причиною чергового контакту з граблями? «Про-Інвест» з’явився в ряді пунктів Уральського регіону з цілком привабливим наміром – заплатити проблемні борги за певну плату, і, що характерно, обіцянку виконав. Перші клієнти залишилися задоволені, правда, нікого не збентежило, що вартість послуг цілком порівнянна з відсотками за кредитами. Але не це головне.

 

Спокусившись на безкоштовний сир, багато стали брати кредити під послуги компанії плюс кредити на послуги. В результаті після лаві люди залишилися при своїх інтересах, а власники піраміди при чужих грошах. Заборгованість по кредитах перед банком не змінилася, як обіцяли шахраї, і порядок погашення залишився на колишньому рівні. Скам, від англійського skcum, – термін з жаргону інвестиційних шахраїв – організатори скаржаться на системний збій і злоЕкшн куватих менеджерів, які скористалися ситуацією. Дуже нагадує сценарій зливу в конкретній ситуації з «Про-Інвест». Пан директор на сайті компанії і через соціальні мережі звернувся до своїх клієнтів з роз’ясненням, на 100% ідентичним класичною схемою.

Що повинно насторожити клієнтів в першу чергу? Насамперед, необхідно запам’ятати раз і назавжди, що нікому немає діла до чужих проблем, і ніхто не стане виплачувати заборгованість по кредиту без особистої на те інтересу, якими б привабливими гаслами це не маскувалося.

Відсутність ліцензії на банківську діяльність – другий привід насторожитися, і різні свідоцтва про реєстрацію в податковій інспекції і в ЕГРЮЛ не повинні вводити в оману. Зареєструвати ТОВ може будь-який дієздатний громадянин РФ за цілком прийнятною ціною. А ось перевірити записи в реєстрі варто. Для цього є безкоштовний державний ресурс egrul.nalog.ru, де у форматі PDF викладається інформація про всіх зареєстрованих юридичних осіб і індивідуальних підприємців. Якщо є запис – також не привід віддавати гроші.

Необхідно ввести в спеціальне вікно номер ІПН або ОГРН або прізвище засновника. Проаналізувати інформацію нескладно, достатньо поглянути на величину статутного капіталу – якщо це мінімальна сума в 10 тисяч, то ну його, нехай шукає клієнтів в іншому місці.

Слід також поцікавитися, які механізми отримання доходів на виплати передбачаються. Горезвісна «Про-Інвест» запудривала громадянам мізки про ефективних вкладень і співробітництво з воротилами бізнесу (при 10 тис. статутного капіталу!). При цьому інформація про партнерських компаніях не надавалася, хоча для будь-якого бізнесмена така інформація – показник престижності. Неодмінно повинний виникнути питання: якщо компанія має можливість заробляти на інвестуванні величезні гроші, а для кредитної діяльності потрібні величезні гроші, якщо це не піраміда, то навіщо їй головний біль з виплатою чужих боргів? І головне – немає таких об’єктів, на яких можна отримувати доходи, що дозволяють виплачувати борги кількох тисяч вкладників!

Гарантії! Гусари в нас перевелися, і на чесне слово вірити не можна. Папірець під назвою «договір» може лише послужити доказом контактів з шахраями при зверненні до правоохоронних органів, і то досить сумнівним.

З втратою грошей доведеться змиритися. Можливо, доведеться відмовитися від покупок, придбаних на злощасні кредити, щоб максимально наблизитися до status quo. Навіть якщо шахраї і будуть спіймані і викриті, взяти з них крім статутних 10 тисяч буде нічого. Гроші люди несли добровільно, а невиплати за договорами можна пояснити збоєм системи (див. скам) – в загальному, тяганина ще та, але пробувати варто!

Що робити якщо утворився борг перед банком

Що зроблено, те зроблено, і це не привід для істерик і тим більше для відчайдушних кроків, врешті-решт, ми живемо у правовій державі. Жертвою обставин може стати не тільки клієнт піраміди, але й цілком тверезо мислячий позичальник державного банку. Але алгоритм Екшн приблизно однаковий у всіх ситуаціях, а якщо все-таки вийшла заборгованість за кредитом, як бути?

Жертвам шахрайства необхідно насамперед звернутися в правоохоронні органи з заявою. Не факт, що органи з ентузіазмом кинуться шукати зловмисників, але повинні прийняти заяву та видати квитанцію про прийом. Ця квитанція стане головним доказом неплатоспроможності банку. Ніяково, звичайно, але потрібно.

Для людини, що втратила роботу, стоїть завдання докази відсутності доходів – трудова книжка із записом, довідка про доходи другої половини, де дохід не досягає прожиткового мінімуму, свідоцтво про розлучення, пакет документів не регламентований. Головне – донести до банку думка про готовність до співпраці і твердому відсутності бажання ховатися.

Що буде з боржником

Банк, особливо в ситуації з натовпами ошуканих вкладників, можна тільки пошкодувати, тому що він також зазнає збитків. Але і з боку банків можна знайти порушення: коли пенсіонерці видається кредит на велику суму без застави та поручителів, немає сумніву, що банк недооцінив ризики і повинен нести відповідальність. У будь-якої кредитної організації закладені резерви на такий випадок і розроблені механізми вирішення проблеми, так що далі буде діяти він.

Що входить в компетенцію банку:

  • списати борг по кредиту (помріємо);
  • зробити реструктуризацію – строк виплат розтягується на якийсь час, відсотки збільшуються, але зменшаться щомісячні платежі;
  • рефінансування – видача нового кредиту для покриття проблемного. Зазвичай послуга надається іншими кредитними організаціями під конкретний кредит. Але скористатися нею можуть клієнти, чия платоспроможність не викликає сумніву;
  • дати банківські канікули – відстрочка неминучого;
  • подати в суд за ст. 811 ГК РФ – ідеальний варіант: суд може прийняти рішення про виплату тіла кредиту та відсотків основних, причому відрахування за законом не можуть перевищувати 50% від заробітку. Але спочатку доведеться розлучитися з надлишками майна, якщо такі є;
  • уступити права вимоги третім особам, зазвичай колекторським організаціям, – теж непоганий результат, так як колектори сильно обмежені у правах. Але для спілкування з подібного роду організаціями потрібно мати залізні нерви і знання деяких норм законодавства.