Чи можна перевести в готівку материнський капітал?

595

Материнський капітал – це цінні папери, які держава видає за народження дітей у якості матеріальної допомоги. У 2017 році сума дорівнює 453 000 рублів. Ці кошти можна використовувати лише на ті цілі, які закріплені законодавством. Тому просто зняти гроші з рахунку, на жаль, не вийде. У цій статті розкриємо всі легальні методи, як отримати материнський капітал. А також розповімо, як не стати жертвою шахраїв.

Чи можна отримати гроші за материнський капітал

Материнський капітал надається у вигляді сертифіката. Це цінний папір, що дає право використовувати грошові кошти її власникові. Сертифікат присвоюється персонально, і гроші може використовувати тільки та людина, на чиє ім’я він оформлений.

Законодавством регламентований порядок, при якому можна використовувати сертифікат. Розроблено перелік цілей для застосування материнського капіталу. Будь-які інші спроби перевести в готівку грошові кошти розглядаються як шахрайство і є протизаконними згідно з Кримінальним кодексом Російської Федерації.

При незаконному використанні коштів під відповідальність потрапляють як власник сертифіката, так і співучасники злочину. Тому важливо знати, як законно отримати готівку материнський капітал. Цілі, які регламентовані законом:

 • купівля квартири. Таким чином можна придбати нову квартиру, так і вторинне житло;
 • будівництво будинку або реконструкція наявного. Під реконструкцією розуміють зміну конструктивних елементів на користь розширення нерухомості. Споруда нового поверху та інше;
 • іпотека. Можна перевести в готівку мат. капітал в якості першого внеску або на користь погашення боргу;
 • освіту. Підходить для осіб, які не досягли 23 років;
 • перерахування в Пенсійний фонд. Можна перерахувати гроші в недержавні пенсійні організації під відсотки.

На федеральному рівні розробляються і інші законопроекти, що дозволяють перевести свій материнський капітал. Також регіональні програми передбачають інші схеми переведення в готівку. Але про все більш детальніше.

Одноразові виплати

Раніше держава не передбачало одноразові виплати власникам сертифіката. Ситуація змінилася в 2015 році у зв’язку з настанням економічної кризи. В силу вступило рішення не індексувати суму мат. капіталу. Що означало, що номінальна вартість сертифіката почне зменшуватися через інфляції.

Таким чином, до 2015 року, щоб компенсувати втрати, держава вирішила робити одноразові доплати в розмірі 20 000 рублів. Можна було одержати готівку під свідоцтво материнського капіталу. Для цього слід звернутися в ПФР і оформити відповідну заяву.

У 2016 році такий спосіб переведення зберігся. При цьому виплати були збільшені до 25 000 рублів. Гроші можна було отримати до листопада того ж року. У 2017 році ситуація тільки погіршилася. Індексація раніше не проводилася, крім того, рішення про одноразові перекази грошей було скасовано. Переведення материнського капіталу у вигляді разових виплат стало не доступно. Таким чином, мат. капітал з 2008 року зріс з 250 000 до 453 000 рублів і на даному етапі зростання ціни заморожений.

Законні схеми, як отримати гроші

Чи можна перевести в готівку материнський капітал в поточній ситуації? Отримати материнський капітал готівкою не представляється можливим. Програма мат. капіталу була розроблена як цільовий проект. Це допомога сім’ям для поліпшення житлової ситуації або для освіти дитини, що стимулює народжуваність.

Але якщо діяти в рамках закону, то переведення свого мат. капіталу цілком можливо. В основному схеми передбачають безготівкові перекази, які в будь-якому випадку поліпшать матеріальне становище сім’ї. Давайте розглянемо всі правомірні методи.

Кредити

Один із способів, де готівку материнський капітал, – це звернутися в банки. Банківські організації кредитують фізичних осіб під свідоцтво про материнському капіталі. Цінний папір перетворюється в актив, яким можна погасити заборгованість.

Мета кредитування повинна відповідати букві закону. Використовувати сертифікат можливо тільки для поліпшення житлової ситуації. Погасити споживчий кредит таким чином не вийде. Мета кредитування:

 • придбання квартири або приватного будинку;
 • будівництво власного житлового будинку своїми силами або через комерційні фірми;
 • договір пайової участі при покупці нерухомості;
 • реконструкція житла.

До реконструкції не відноситься ремонт. Вважається, що це реальне збільшення житлової площі за домовленістю і з дозволу компетентних органів. Не кожна банківська компанія готова надавати такі послуги, але в деяких банках така схема переведення в готівку свого материнського капіталу працює.

Іпотека

Ще один спосіб перевести в готівку материнський капітал через банк – це оформити іпотеку. Грошові кошти можна застосовувати як перший внесок, так і в якості погашення основного боргу. При цьому це можна зробити, навіть якщо дитина не досягла трьох років. Відразу після народження другої дитини можна швидко оформити іпотеку і вивести гроші на банківський рахунок для погашення боргу, не порушуючи законодавство. Банківські організації висувають наступні вимоги до позичальників:

 • офіційне працевлаштування з підтвердженням доходів;
 • немає непогашених кредитів і кредитна історія знаходиться в хорошому стані;
 • заставна квартира повинна бути оформлена у власність на всіх учасників родини, включаючи дітей.

Будівництво власного будинку

Зведення власного будинку – це дієвий метод, як отримати свій мат. капітал. Отримати гроші можна не тільки через позику, а й з допомогою будівництва. Раніше була передбачена оплата послуг будівельних компаній, тепер реалізувати материнський капітал можна і на спорудження будинку власними руками.

Отримати готівкою можливо гроші на придбання будівельних матеріалів або оренду обладнання. Нелегально використовувати грошові кошти на інші цілі, тому всі витрати необхідно буде підтвердити чеками або платіжними дорученнями. При цьому для материнського капіталу можливе переведення в готівку представлено в двох варіантах:

 • безготівковий переказ на покупку і оренду необхідних матеріалів;
 • надати чеки і забрати гроші постфактум.

Реконструкція

Ще один спосіб використання материнського капіталу (як перевести в готівку) – через реконструкцію будинку. Таким чином можливо розширити свою житлову площу за рахунок державних грошей. Як і у випадку з будівництвом, залучати професійних будівельників не обов’язково. Виведення грошей можливий і при будівництві власними силами.

Скільки грошей можна отримати таким способом? З ПФР можливо витягнути 50% від загальної вартості робіт відразу. На готівкові гроші закупити весь необхідний матеріал та розпочати реконструкцію. Потім, коли можна вважати, що головний етап будівництва завершено, можна перевести в готівку материнський капітал через пенсійний фонд на частину робіт.

Варто звернути увагу, що державні службовці будуть зобов’язані перевіряти, на що саме йде реалізація засобів. Тому правильно буде мати всю необхідну документацію. Також додатковою вимогою для конвертаційних гроші таким чином є те, щоб реконструйований будинок знаходився у власності всіх учасників родини, включаючи дітей.

В пенсійний фонд

Цей метод мало приживається в Росії, так як у більшості випадків люди терміново хочуть перевести в готівку материнський капітал. Переказом грошей у недержавні пенсійні фонди займаються не більше 3% від загальної кількості власників сертифікатів. Хоча це можна назвати прямим методом, як можна перевести в готівку материнський капітал і як можна отримати гроші на будь-які цілі.

У недержавних пенсійних фондах грошові кошти зберігаються до досягнення пенсійного віку. При цьому на залишок коштів нараховуються відсотки, схожі з методом звичайного вкладу. Це можливо у зв’язку з тим, що такі структури інвестують гроші і отримують прибуток. Свій приумноженный капітал учасники таких фондів заберуть при досягненні пенсійного віку. Отриманий прибуток можна використовувати за своїм розсудом.

Регіональні програми

У регіонах методи того, як отримати материнський капітал, можуть відрізнятися від федеральних програм. Крайові програми мають більш повний і широкий перелік тих цілей, для яких можна перевести в готівку материнський капітал. При цьому обміняти сертифікат безпосередньо на готівку неможливо. Але передбачені додаткові умови. Отже, як можна перевести в готівку мат. капітал у регіонах:

 • автокредитування;
 • лікування дітей;
 • придбання земельних ділянок;
 • ремонт квартири;
 • погашення споживчих кредитів.

У деяких регіонах передбачені виплати до 100 000 рублів у вигляді одноразового перекладу.

Банки, які працюють з мат. капіталом

Більшість банків розробляють спеціальні програми іпотеки для молодих сімей. Такі компанії співпрацюють з державою і крім низьких процентних ставок готові приймати материнський капітал для погашення боргу.

Також ті, хто не мають грошей на початковий внесок, можуть використовувати сертифікат. Поточні пропозиції банків з участю мат. капіталу наведені в таблиці.

Банк Процентна ставка
Ощадбанк 8,9%
ВТБ 24 9,5%
Альфа-Банк 10,24%
Россельхозбанк 6%
ДельтаКредит 8,75%

Кожен банк пропонує ряд умов, які необхідно уточнити безпосередньо у банківських фахівців. Найбільш вигідні пропозиції розроблені під нове житло спільно із забудовниками.

Шахрайські операції з сертифікатом

В мережі Інтернет можна постійно зустріти пропозиції про те, як отримати мат. капітал «сірими» методами. Як правило, за свої послуги компанії пропонують оплату комісії перед зЕкшн сненням операції. Це справжні пропозиції шахраїв, на які не варто звертати уваги.

Витягування грошей будь-якими методами, які не регламентовані законом, тягнуть за собою кримінальну відповідальність. І, скоріше всього, такі організації навіть і не спробують перевести в готівку сертифікат, а просто привласнять собі заплачену вами комісію. Більш того, в 2015 році погашати заборгованість через мікрофінансування також стало не можливо.

Один із способів, який був поширений серед населення, – це оформлення фіктивної угоди між родичами. Власник продавав квартиру покупцеві, який використовував сертифікат як частина угоди. Таким чином шахраї могли перевести в готівку гроші і поділити їх між собою.

Такі угоди перебувають під державним контролем, а дане діяння підпадає під статтю кримінального кодексу про шахрайство. Тому переводити гроші таким способом не рекомендуємо.

Як не стати жертвою шахраїв

Щоб не стати жертвою шахраїв, досить використовувати мат. капітал на ті цілі, які зазначені в цій статті. Також слід дотримуватися наступних правил:

 • не використовувати сертифікат без участі Пенсійного фонду;
 • не приймати пропозиції від різних сторонніх організацій у мережі Інтернет;
 • використовувати наЕкшн них і перевірених партнерів, таких як Ощадбанк, ВТБ і інші.

Також не слід зазначати неправдиві відомості і намагатися обдурити державу, щоб заволодіти материнським капіталом. Мінімальне покарання за такі дії – це повернення грошей назад у скарбницю, але також передбачена і кримінальна відповідальність.