Що таке поручительство по кредиту: тонкощі кредитної кабали

543

Фінансові організації завжди намагаються максимально підстрахувати себе від ризиків неповернення кредитних коштів, тому вносять у головні умови їх отримання пункт про обов’язкову наявність забезпечення.
У якості останньої найчастіше виступають нерухоме майно позичальника і поручительство по кредиту інших платоспроможних осіб. Другий вид являє собою відповідальність за забезпечення зобов’язань позичальника, яку бере на себе другорядне учасник банківської операції. Що таке поручительство і чи варто брати на себе відповідальність позичальника, розглянемо в цій статті.

Стаття в тему: Хто виплачує кредит у випадку смерті позичальника

Багато банків схвалюють заявку на оформлення кредиту тільки в тому випадку, якщо заявник надає поручителя. Це більшою мірою стосується отримання досить великих позик. Зокрема, взяти кредит на житло або позику на покупку дорогого автомобіля без оформлення договору поруки, як правило, просто неможливо.

Хто може стати поручителем?

Особа, яка виступає в якості додаткового забезпечення за чужим кредитом, повинно відповідати всім основним вимогам кредитора. Тому на цю роль підходить далеко не кожен, хто погоджується взяти на себе відповідні зобов’язання. При цьому список певних вимог зазвичай загальний і для того, хто оформляє позику, і для поручителів.

Особливу увагу банки приділяють рівню поточного фінансового стану особи, який планує підписати договір поруки. Крім того, досить велике значення має і стан його кредитного досьє. Адже в разі порушення позичальником однієї з умов договору для вирішення проблемної ситуації банк звертається до особи, яка відповідає за погашення кредитного боргу. Тому кредитори завжди ретельно перевіряють усіх учасників угоди, в тому числі і поручителів, уникнути перевірки не вийде. Якщо якість кредитної історії і рівень доходів останніх не влаштовує фінансову організацію, то заявка позичальника може бути відхилена. Тим самим банк позбавиться від можливої несплати кредиту.

Стаття в тему: Які банки не перевіряють кредитну історію

Стаття в тему: Причини відмови у видачі кредиту

Поручителі при оформленні позики надають цілком стандартний перелік документів. Між тим до переліку вимог, що пред’являються до даних особам, часто входить відсутність судимостей та інших, менш серйозних проблем із законом.

Що слід зробити, перш ніж підписати договір: як уникнути відповідальності


Позбутися від поручительства краще відразу, якщо позичальник з поганою кредитною історією.

Кожен, хто планує взяти на себе зобов’язання за виплату чужого кредиту, повинен знати не тільки свої майбутні обов’язки, але і права. Адже виплачувати позикові кошти буде одна людина, а нести відповідальність за дані дії будуть всі учасники кредитної угоди.

Стаття в тему: На що варто звертати увагу при укладенні кредитного договору

Перед тим як підписати договір на поручительство по кредиту, необхідно уточнити у позичальника, його фінансовий стан на поточний момент. Крім того, слід дізнатися стан кредитування історії заявника, щоб позбавиться від можливих проблем. Поручитель має повне право вимагати надання документа, що підтверджує розмір заробітної плати позичальника.

Якщо сума щомісячного доходу останнього явно не відповідає розміру регулярного платежу оформлюється за позикою, то це перша ознака того, що кредит буде погашатися з порушеннями. Репутація позичальника говорить в першу чергу про його наЕкшн ності та відповідальності. Коли історія кредитування одержувача позикових коштів містить чимало відомостей про факти його несумлінного поведінки, то це теж привід задуматися, як відмовитися від поручительства за кредитом.

Не зайвим також буде поцікавитися, на реалізацію якої мети позичальник хоче взяти кредит, а також уточнити умови кредитного договору.

Певна відповідальність гаранта виплати кредиту

В договорі поруки завжди вказується, за яких обставин, а також за що саме головна сторона цієї угоди відповідає перед кредитором.

На даний момент існує два ступені поруки відповідальності – повна, або солідарна, і обмежена, тобто субсидіарна. У першому випадку той, хто хоче взяти кредит, і той, хто поручається за нього, беруть рівні зобов’язання по погашенню позики.

Оформлення кредиту та його виплата зЕкшн снюється, зрозуміло, тільки одним з них – позичальником, але відповідають за виконання умов договору обидва. Якщо одержувач позикових коштів допускає утворення заборгованості, то кредитор нагадує про необхідність її погашення і йому, і поручителя. Коли укладається договір поруки про часткової відповідальності, то його учасник бере на себе певні зобов’язання. І банк має право звертатися до нього тільки у випадках, передбачених цією угодою.

Потрібно зазначити, що незалежно від ступеня відповідальності поручителя, вимагати від нього погашення боргу банк може лише в тому випадку, якщо позичальник документально підтверджує неможливість виплачувати кредит.

Розірвання договору поруки, або Як вийти сухим з води

За чинним законам РФ особа, що підписала поручительское угода, має повне право розірвати його в певних ситуаціях.

По-перше, всі зобов’язання втрачають свою силу після повної виплати кредиту головним учасником угоди. Крім того, відповідальність з поручителя знімається, якщо банк змінює умови кредитного договору, що стосуються зобов’язань гаранта повернення позики, без його попередження. У подібних випадках договір поруки розривається в автоматичному порядку, оскільки нові умови головного угоди вже не відповідають змісту першого документа. До обставин, при яких поручитель може зняти взяті ним зобов’язання, відноситься також оформлення кредиту на іншу особу. Додатково до цього дана угода анулюється, коли банк не виконує свої зобов’язання перед будь-яким учасником кредитної угоди.

Якщо фінансова організація порушує умови договору, укладеного з поручителем, але при цьому вимагає виконання взятих ним зобов’язань, то він може звернутися в суд для вирішення питання. При наявності достовірних фактів зміни умов договору судовий розгляд закінчується на користь того, хто подає позов.