Способи безкоштовної перевірки кредитної історії онлайн

820

У багатьох потенційних позичальників виникає необхідність дізнатися свій кредитний рейтинг перед взяттям грошей в борг, щоб точно бути впевненими, що банк не відмовить. Крім того, перевіряти кредитну історію рекомендується і сумлінним платникам, і навіть тим, хто кредит жодного разу не брав, – іноді ці відомості закрадаються помилки і виправляти їх потрібно своєчасно. Є кілька способів перевірити свою кредитну історію. Закон надає нам право зробити це раз в рік взагалі безкоштовно.

Читайте також: які банки не перевіряють кредитну історію

Де знайти потрібну інформацію?

Всі відомості про позичальників зберігаються у вигляді зашифрованої інформації в різних бюро кредитних історій. Всього їх в нашій країні більше 30. Різні банки працюють з окремими бюро або з декількома відразу, тому відомості про одному позичальнику можуть зберігатися відразу в декількох установах.

Кожному документу присвоюється спеціальний код – він називається «код суб’єкта». По ньому бюро може відшукати відомості у своїх архівах про будь-якому позичальнику. В кожному закладі є своя система кодификації, тому кредитна історія однієї людини може бути розбита на кілька частин і зберігатися в різних базах під різними номерами.

Але як можна отримати потрібні відомості? Невже доведеться відправляти запити відразу в кілька установ? Зазвичай так і роблять – посилають запити до найбільші бюро, але цього не завжди достатньо.

Відомості про коди, присвоєні конкретній людині, зберігаються в архівах Центрального банку. Для того щоб з’ясувати, в якому саме бюро зберігається історія про всіх кредитах позичальника, можна зробити відповідний запит на сайті Центробанку Росії. Для цього треба перейти за адресою https://www.cbr.ru/ckki/, потім заповнити електронну форму і вказати:

  • свої особисті дані;
  • відомості з паспорта;
  • будь відомий код суб’єкта КИ;
  • e-mail (важливо вказати реальний адресу, так як туди прийде офіційна відповідь).

Запит обробляється (зазвичай протягом 3 днів), після позичальнику надсилається список бюро, де зберігаються відомості про нього. Тепер вже можна адресно запитувати потрібні дані.

Як отримати номер суб’єкта КИ

Але цей спосіб працює, якщо позичальникові відомий код хоча б однієї його КИ. Але як можна отримати дані, якщо цей горезвісний код невідомий або загубився?

Зазвичай його можна знайти в договорі кредитування (або позики). Якщо цей документ зберігся, то проблем знайти потрібний цифро-буквена поєднання не виникає. Але якщо кредит узятий до 2004 року, то таких відомостей не буде – до цієї дати кодів не присвоювали. Буває, що з неуважності менеджер взагалі не вносить код в текст договору. Тоді можна діяти за таким алгоритмом:

  • Прийти в будь-який банк (не обов’язково той, де колись громадянин брав кредит) або бюро КИ.
  • Оформити запит на видачу списку бюро, де зберігаються фрагменти кредитної історії особи. Його можна зробити за паспортом. Список повинні надати безкоштовно – ці вимоги цілком законні, і закріплені у Федеральному законі № 218 «Про бюро КИ». Банки вільно можуть запитувати відомості про позичальника і без зазначення коду його історії, тому відмова на підставі того, що звернувся не знає коду, не законний.
  • Протягом 3 днів людині повинні надати список бюро, де зберігаються відомості про нього, разом з кодами.
  • Тепер, коли у позичальника на руках є список, він може зробити індивідуальні запити в бюро і отримати на руки роздрук з відомостями з своєї кредитної історії. Лише один раз на рік будь бюро має робити це безкоштовно. За другий і наступні рази доведеться заплатити від 300 до 500 рублів, так як БКІ є комерційними організаціями і заробляють саме на цьому.

    Як отримати відомості платно

    Якщо позичальник не хоче возитися з кодами і отримувати інформацію в індивідуальному порядку від кожного бюро, він може отримати КИ цілком на руки, оформивши один-єдиний запит. Але це буде платно. Також необхідно буде заплатити, якщо запит надсилається повторно. Розглянемо алгоритм отримання платних дані (для отримання треба виконувати ті ж дії, але без пунктів про оплату).

    Щоб перевірити, наскільки його кредитна історія відповідає реальності, позичальник може або особисто звернутися в будь-БКІ, або надіслати нотаріально завірений лист.

    У першому випадку потрібно:

    • піЕкшн ти до бюро з посвідченням особи і відомостями про прописку;
    • переговорити з менеджером про необхідному наборі послуг і отримати квитанцію;
    • оплатити квитанцію в будь-якому банку, отримати на руки підтверджують платіж документи (чек або доручення);
    • повернутися до бюро та оформити запит на ім’я керівника бюро (допускається оформлення заяви у вільній формі і навіть без зазначення прізвища директора);
    • очікувати протягом 10 днів відповідь на заяву.

    Якщо немає можливості ходити особисто або якщо потрібне бюро на території населеного пункту не має свого представництва, то можна надіслати письмовий запит. Для цього потрібно:

    • зателефонувати в організацію, запросити реквізити бюро і уточнити суму оплати;
    • оплатити квитанцію і отримати чек;
    • оформити заяву у вільній формі;
    • звернутися до нотаріуса, щоб він запевнив справжність підпису під запитом (ця послуга коштує 200-300 рублів);
    • відіслати заяву разом з чеком рекомендованим листом з описом;
    • чекати відповіді протягом 10 днів (увага: відлік почнеться не з часу фактичного відправлення листа, а з моменту її одержання адресатом – щоб відстежити цю дату, не забудьте взяти на пошті номер трекера, за яким можна відстежити переміщення конверта).

    Середня вартість запиту – від 300 до 500 рублів, якщо потрібна повна КИ, то ціна може доходити і до 1 000 рублів.

    А можна онлайн?

    Багатьох цікавить, чи можна перевірити свою КИ прямо з дому? Так, така можливість є, але для цього обов’язково потрібно знати код суб’єкта.
    Найпростіше це зробити через інтернет-банк. Більшість банківських установ вже надають таку послугу онлайн – у перший раз безкоштовно, другий – за плату. Для цього позичальнику потрібно:

    • авторизуватися в своєму особистому кабінеті;
    • відшукати посилання або кнопку на відправку запиту в БКІ;
    • заповнити форму і вказати електронну пошту;
    • чекати відповіді протягом 10 робочих днів.

    Якщо ви не можете знайти потрібний розділ, можна зателефонувати по «гарячій лінії» в підтримку банку або сформувати запит на сайті. Цілком може бути, що ваша кредитна установа не надає таку послугу можна дізнатися не саму КИ, а тільки її код.

    Також можна надіслати запит через онлайн-сервіси найбільших російських БКІ. Для цього потрібні реєстрація, зазначення паспортних даних та ідентифікація особистості. Найпростіший спосіб – використовувати електронний підпис або аккаунт на сайті «Держпослуги». Варіант складніше – відіслати скани сторінок паспорта і дочекатися перевірки даних службою безпеки.

    Додатково БКІ надають такі послуги, як:

    • відстеження змін в КИ шляхом СМС-інформування;
    • видалення помилково внесених відомостей;
    • експрес-тест за умовами найбільших банків;
    • отримання кодів суб’єктів і т. д.

    Але подібну послугу надають далеко не всі бюро. Ось список організацій, де кредитну історію можна перевірити прямо в режимі онлайн:

    • Агентство кредитної інформації;
    • Equifax;
    • Mycreditinfo.

    Таким чином, отримати відомості про своєму кредитному рейтингу можна кількома шляхами: звернувшись особисто, шляхом письмового запиту або онлайн. Якщо позичальник зможе підтвердити свою особистість, то йому навіть не потрібно знати код суб’єкта його КИ. В іншому випадку доведеться спочатку дізнатися, назва бюро, де зберігаються відомості та оформити індивідуальний запит. Раз в рік дані надаються безкоштовно.