Як матері-одиначці отримати житло?

2491

Перш ніж відповісти на питання «Як отримати житло матері-одиначці?», слід усвідомити юридичну суть поняття «мати-одиначка».

Хто може отримати статус матері-одиначки

Одинокою матір’ю слід вважати жінку, що народила або яка усиновила дитину, але не перебуває в офіційному шлюбі з чоловіком в цей момент. Одинокою матір’ю визнається також жінка, яка народила дитину після офіційного розірвання шлюбу, якщо колишній чоловік не є батьком дитини, зумів оскаржити це обставина, підтвердивши документально і оскарживши біологічне батьківство, і на цей рахунок є відповідне судове висновок і в Загсі не є заяви батьків про визнання ним прав батька, і якщо чоловік не звертався з відповідною заявою про визнання за ним батьківства.

Тоді в документах дитини графа, в якій повинні бути вказані відомості про батька, або містить свідчення зі слів матері, або там стоїть прочерк. Якщо в наявності всі ці обставини, то після надання всіх необхідних документів в державні органи одинока мати отримає необхідний їй статус. Це дає їй можливість скористатися державними пільгами, належними цієї категорії жіночого населення. Слід підкреслити, що претендувати на цей статус може не тільки жінка, яка є рідною матір’ю дитини, але і в разі усиновлення його поза шлюбом, офіційно оформленого на момент усиновлення.

Чи можна отримати матері-одиначці квартиру і як це зробити?

Хоча одинокі матері користуються в рамках існуючого законодавства досить великим переліком пільг та виплат, у тому числі і правом на отримання квартири або іншого житла, вони все ще залишаються найменш соціально захищеною категорією населення.

Одним з можливих варіантів вирішення проблеми для самотньої матері може стати участь в інших програмах допомоги, якщо такі є в розпорядженні місцевої адміністрації. До таких програм може ставитися надання допомоги молодим або малозабезпеченим сім’ям. Тому в інтересах молодої самотньої матері отримати в місцевій адміністрації максимум інформації про наявність таких програм.

Проте основним способом, за допомогою якого одинока мати може отримати житло, залишається отримання місця в черзі на квартиру.

Законодавча база

При всій гостроті житлової проблеми в Росії сьогодні і наявності в Житловому кодексі положень, що гарантують підтримку для всіх осіб, які віднесені до розряду незаможних або не мають власного житла, або при відсутності відповідних умов для проживання або з недостатньою для цього розміром житлової площі, з початку поточного року передбачена загальна черга. Це ж положення поширено й на матерів-одиначок, без будь-яких привілеїв для них. Коли приймався Житловий кодекс, піддалися скасування 49 категорій пільговиків в питаннях отримання житла. Сюди ж були віднесені й одинокі матері. Розгляд питання про надання соціальної допомоги малозабезпеченим категоріям населення держава доручила місцевим органам влади, наділивши їх розширеними повноваженнями.

Спершу у 2005-му, а тепер і у 2016 році в законодавство були внесені зміни, на підставі яких одинока мама може отримати місце в черзі на квартиру, але тільки при відповідності її матеріального становища, умов її проживання і її статусу певним параметрам.

Визнання жінки одинокою матір’ю , згідно чинного законодавства, може статися, якщо після появи на світ дитини їй загсом видається підтверджує це обставина документ, який може бути виданий, якщо для офіційного визнання дитини з боку батьків не наЕкшн шло документального підтвердження про реєстрацію шлюбу, якщо батько дитини в пологовому будинку не заявив про визнання за собою батьківства. В іншому випадку у матері-одиначки також має бути на руках судове рішення про встановлення батьківства і при усиновлення або удочеріння дитини молода мама не повинна полягати в зареєстрованому шлюбі.

Дуже суттєвим є наявність у дитини істинного біологічного батька чи вітчима при усиновленні, проживає батько з мамою дитини, займається його вихованням.

Тому для того, щоб одинока мама була визнана такою, у свідоцтві про статус немовляти, яке містить всі відомості про батьків і дитину і що заводиться в медичній установі з моменту його появи на світло, не повинно бути ніякої інформації про батька.

Як стати в чергу на отримання

Отримання житла на безоплатній основі є процесом довготривалим і вимагає від людини багато сил. Основним алгоритмом Екшн для самотньої матері тут повинно стати:

  • документальне підтвердження жінкою статусу матері-одиначки при наявності прочерку в графі «батько»;
  • звернення в органи місцевого самоврядування чи адміністрації за місцем проживання після підтвердження такого статусу з заявою про надання на пільговому підставі необхідної житлової площі одинокій матері та її дитині. До цієї заяви повинен бути прикладений список паперів, що підтверджує соціальний статус одинокої матері і низький рівень її доходів. Так само повинен бути представлений документ про відсутність у самотньої мами власного житла або про необхідність кардинального поліпшення житлових умов, якщо квартира у неї є, але існує така необхідність;
  • документально підтверджений довідками та виписками низький рівень доходів сім’ї одинокої матері або її самої та її ставлення до незаможної категорії населення. Необхідно представити довідку про оцінку майна одинокої матері. У разі, якщо мати-одиначка або члени її сім’ї є наймачами житлової площі, вони не можуть претендувати на отримання пільгової квартири;
  • далі необхідний акт обстеження житлових умов одинокої матері. Він повинен містити відомості про огляді квартири соціальними працівниками і результат експертної оцінки цих умов. Документ повинен враховувати ступінь придатності квартири для перебування в ній дитини і рівень якості такого проживання. На додаток до цього акту слід подати довідку про реєстрацію житла зі строком не менше десяти років;
  • за подання в органи місцевої адміністрації такого пакета документів настає термін розгляду заявки, який не повинен перевищувати одного місяця. Якщо прийнято позитивне рішення і отримано відповідне повідомлення від державних органів, одинока мати може бути впевнена в тому, що вона тепер перебуває у черзі на отримання житла.

Необхідні документи

Скористатися правом отримання житлової площі одинока мати може після надання в житлову комісію районної адміністрації за місцем проживання наступного пакету документів, який повинен включати в себе:

  • паспорт або інший документ, що посвідчує особу матері-одиначки;
  • довідку про те, що жінка Екшн сно є одинокою матір’ю;
  • свідоцтво про народження дитини;
  • виписки про доходи всіх членів сім’ї, з якими вона проживає;
  • виписку про оцінку майна, що належить одинокій матері, завірену в нотаріуса;
  • акт перевірки житла, де проживає одинока мати, соціальними працівниками, завірений у нотаріуса за п’ять років;
  • всі документи за останні десять років про реєстрацію в якому-небудь житло.

Нюанси в отриманні

Соціальне становище матері-одиначки може підтвердити тільки ЗАГС і тільки довідкою за формою № 25. За чинним законодавством вихід заміж не може означати для самотньої матері втрату цього статусу. Однак у випадку офіційного усиновлення або удочеріння її дитини її новим чоловіком жінка позбавляється статусу матері-одиначки. При наявності у дитини офіційного батька жінка державними службами не може бути визнана одинокою матір’ю, навіть якщо вона документально підтвердить, що з батьком дитини не має яких-небудь відносин, а його батьківство лише закріплено документально.

Ставши матір’ю, будь-яка жінка може на законній підставі вимагати від батька дитини матеріальної підтримки за рішенням суду чи іншим чином.

Після постановки одинокої матері квартирну чергу процес отримання житла може зайняти роки, і очікування швидкого результату не має сенсу. Державні інстанції, як правило, періодично вимагають нові документи, тому необхідно частіше відвідувати ці установи.