Як перевірити, чи є заборгованість за кредитами в банку?

879

Оформлення кредитного договору тягне за собою зобов’язання щодо своєчасної виплати боргу фінансовій установі. При підписанні угоди позичальника інформують про порядок погашення кредитної лінії, суму, дату платежу, способи внесення коштів. Надалі, клієнт зобов’язаний самостійно контролювати заборгованість за кредитом і стежити, щоб потрібна сума в установлений строк надходила на кредитний рахунок в банку.

Іноді виникають збої з оплатами, інші обставини, що сприяють накопиченню простроченого боргу. В результаті, фінансова структура нараховує штрафи, а в КИ клієнта з’являється негативна запис про проблеми з оплатами. Уникнути неприємностей дозволить інформація про способи інформування про заборгованості та суми, які потрібно погасити.

Причини виникнення простроченої заборгованості

Далеко не завжди кредитна заборгованість свідчить про халатне ставлення або неплатоспроможності людини. Насправді, причин появи прострочення безліч. Слід розібратися, чому взагалі виникає прострочена заборгованість, щоб відрегулювати механізм погашення і успішно ліквідувати борг перед банком без будь-яких негативних наслідків.

Особи, які не мають достатніх знань у фінансовій сфері, часто плутають заборгованість за кредитом та прострочення. Справа в тому, що звичайна заборгованість є у кожного клієнта, що отримав позику в банку, оскільки під цим терміном ховається інформація про спільну грошової сумі, яку клієнт повинен повернути у встановлений договором строк.

Прострочена заборгованість з’являється, коли щомісячний платіж вчасно на зараховується на рахунок в банку, у зв’язку з чим, кредитор застосовує штрафні санкції і приступає до активних Екшн по стягненню.

Причин для неплатежів, як об’єктивного, так і суб’єктивного характеру, досить багато, але найчастіше, освіта кредитного боргу пов’язане з:

  • відмовою повертати суму, позичену у банку, з особистих мотивів;
  • переоцінкою своїх можливостей, коли розмір щомісячного платежу стає непосильним тягарем;
  • непередбаченими обставинами, при яких знизився матеріальний достаток, і клієнт став нездатним виплачувати борги;
  • безвідповідальністю платника;
  • технічні збої, об’єктивні обставини, що спричинили затримку з зарахуванням суми у встановлений термін;
  • форс-мажором;
  • діями шахраїв, які оформили за особистими даними громадянина кредитні зобов’язання.

Наслідками вищезгаданих ситуацій стають:

  • поява додаткових фінансових зобов’язань;
  • зростання загальної заборгованості перед кредиторами з відображенням негативної інформації в досьє клієнта в БКІ;
  • нескінченні телефонні дзвінки та смс з банку;
  • залучення колекторів з подальшим занепокоєнням самого боржника та його оточення;
  • поступка права вимоги колекторам або іншим зацікавленим організаціям;
  • судові розгляди;
  • заборона на виїзд за кордон;
  • примусові списання з дебетових рахунків через службу приставів;
  • обмеження у праві розпорядження майном, його розпродаж для подальшого погашення боргу.

Наслідки освіти прострочення досить серйозні і здатні суттєво погіршити становище позичальника. Щоб виключити створення подібних ситуацій, необхідно з’ясувати, як дізнатися заборгованість за кредитами в банках, навіть якщо людина ніколи не користувався послугами кредитора, або просто не знав про освіту боргу.

Як дізнатися про заборгованість за кредитом

В силу серйозності наслідків утворення боргу, будь-відповідальний чоловік повинен стежити за рухами по своїм рахункам, картам, а також контролювати виникнення та порядок погашення взятих на себе кредитних зобов’язань.

Згідно з положеннями закону №353, що регулює оформлення та обслуговуванням споживчої позики, будь-який громадянин РФ має право запросити банк представити виписку про стан кредитного рахунку на безкоштовній основі з періодичністю не частіше разу на місяць. У щомісячної банківської довідці наводиться інформація про суми, терміни платежів, дати і часу списання, що залишилася до погашення суми, нарахованих відсотках і т. д.

При своєчасному обслуговуванні боргу банк не турбує свого позичальника, активізуючись тільки, якщо у визначений договором час сума надходить на рахунок. В подальшому банк зЕкшн снює активні заходи, щоб клієнт погасив заборгованість за кредитами, повідомляючи про можливі наслідки.

Дізнатися, чи є заборгованість за кредитами, можна кількома способами:

  • особистий контакт з банківським службовцям при відвідуванні відділення;
  • взаємодія зі службою підтримки через дзвінок в колл-центр;
  • підключення смс-повідомлень або використання USSD-команд (при їх функціонуванні в банку);
  • через онлайн – і мобільні додатки фінансової структури;
  • запит про стан кредитного рахунку через пристрій самообслуговування банку (термінал);
  • запит в БКІ;
  • інформація від судового пристава, якщо ситуація Екшн шла до примусового стягнення за судовим рішенням.

Будь-який з даних способів доступний і позичальнику, і може бути використаний на розсуд самого клієнта. Слід знати нюанси процедури отримання інформації кожним з представлених вище способів, щоб вибрати оптимально підходящий і зручний шлях контролю за стан кредитних рахунків.

БКІ

Багато банки, приймаючи рішення про наЕкшн ність потенційного клієнта, дивляться на інформацію з Бюро кредитних історій, а по мірі погашення позики, вносить інформацію про платіжному поведінці конкретного позичальника. Записи в БКІ відрізняються повнотою відомостей по всій історії платника в межах останнього десятиліття, але не дозволяють справедливо оцінити поточний стан боргових зобов’язань.

Перевагою запиту в БКІ є можливість отримання повної інформації про суму заборгованості за кредитами, якщо їх кілька, і вони оформлені в різних фінансових структурах.

Історія БКІ запитується, якщо немає повної впевненості, що всі позики були погашені і не залишилося жодних претензій. Особливо цінна така допомога, якщо є підозра, що шахраї оформили кредит, скориставшись особистою інформацією і документами людини.

Особливість виписки по КИ в можливості одержання зведеної інформації відразу з декількох банків, коли немає чіткого уявлення, який з банків має фінансові претензії.

У Росії діє кілька БКІ, що збирають і зберігають дані клієнта. Кожен банк самостійно визначає, з яким з бюро він взаємодіє, спрямовує і запитує інформацію.

До найбільш відомим БКІ відносять: Держреєстр БКІ і НБКІ (Національне бюро).

Діяльність всіх БКІ схожа, а отримання відомостей з бази даних зЕкшн снюється в єдиному порядку:

  • Заповнюється анкета-запит з внесенням особистих відомостей.
  • Підготовка звіту на підставі наданих даних.
  • При відправці заявки онлайн, система може запитати довантажити сканкопію громадянського паспорта.
  • Якщо прийнято рішення направити запит через один з банків, слід заздалегідь уточнити умови надання послуги, так як деякі фінансові установи відмовилися від безкоштовного обслуговування клієнтів, пропонуючи оплатити роботу в межах 500-1000 рублів.

    Якщо терміново потрібні точні відомості про суму накопиченого боргу, даний варіант інформування не підходить, адже записи з’являються в БКІ після обробки даних, отриманих через банки, через деякий час.

    Існують і інші варіанти отримання потрібної інформації, якщо є розуміння, в якому з фінансових установ слід перевірити відомості

    Візит у відділення банку

    Самий простий, наЕкшн ний і точний спосіб дізнатися заборгованість у банку – зв’язок з кредитором безпосередньо за допомогою:

    • особистого візиту;
    • через дзвінок на гарячу лінію;
    • в терміналах і банкоматах організації.

    Традиційний варіант вимагає більше часу і можливості з’явитися у відділення банку з паспортом в робочі години прийому. Досить прийти в найближче відділення, пред’явити паспорт (кредитну картку, за наявності) і повідомити про своє прохання будь-якого фахівця.

    Інформація, яка є в базі установи, не завжди відображає стан рахунку на поточний момент, деякі організації боржника списують борг через деякий час, тому в день звернення володіють лише даними на початок робочого дня. Це необхідно враховувати, якщо клієнт спочатку вніс відомості через термінал, а потім звернувся до банківського службовця із запитом. ні не скрізь і не на кожному кроці.

    При відсутності можливості особистого відвідування відділення, можна зв’язатися з банком за телефоном гарячої лінії, або отримати дані, роздрукувавши виписку через банкомат.

    Телефонне спілкування, останнім часом, активно замінюється роботою з голосовим меню або проходженням інструкцій роботів-автовідповідачів. Дізнатися по телефону свої кредитні борги можна через набирають популярність мобільними сервісами Viber, WhatsApp, або через короткі команди USSD-сервісу.

    Федеральна служба судових приставів

    Дані про борги громадян, які мають борги за кредитами, акумулюються на офіційному інтернет-ресурсі Федеральної служби приставів. Відмінною альтернативою живому спілкуванню з приставом стане отримання відомостей онлайн. Слід пам’ятати, що виконавче провадження ФССП і поява записів в базі даних приставів засноване на отриманому судовому рішенні, після звернення кредитора до суду для примусового стягнення. Крім основного боргу, пристав буде стягувати судові витрати, штрафи, неустойки, пені банку.

    Порядок отримання інформації через сайт ФССП наступний:

  • Зайти на сайт fssprus.ru
  • Перейти за посиланням «Дізнатися борги».
  • Відкриється вікно з полями для заповнення запиту (повністю ПІБ, регіон постійної реєстрації, дані про народження).
  • Після обробки запиту з’явиться список з даними про наявність справ на виконанні.
  • Через особистий кабінет інтернет банку

    Більшість банків успішно впровадили онлайн-сервіси, що дозволяють діючим клієнтам контролювати і управляти фінансами. Щоб отримати доступ до інтернет-банк, необхідно пройти попередню реєстрацію.

    Отримати інформацію про борги і майбутні виплати за позикою можна лише за умови попередньої реєстрації (потрібно відвідування офісу банку та оформлення заявки на надання доступу).

    Даний спосіб інформування є самим простим і повним, а суми на рахунках відображаються в режимі реального часу.

    Процедура виглядає наступним чином:

  • Авторизація в системі клієнт вносить свій логін, пароль, підтверджує дію по входу в систему через одноразовий додатковий пароль).
  • У меню, що переходять у розділ з кредитами.
  • При наявності декількох кредитів, інформація відображається по кожному з них окремо.
  • Як правило, на сторінці відображається сума кредитної заборгованості, майбутній платіж, дата внесення чергового внеску.
  • Якщо немає можливості використовувати для входу в систему комп’ютер, можна завантажити мобільний додаток, пройшовши потім аналогічну процедуру реєстрації і авторизації.

    Чи можна дізнатися про чужих кредитних боргах

    При взаємодії з банком і іншими структурами, які володіють інформацією про борги за кредитами, необхідно пам’ятати, що всі надані відомості є конфіденційними і стороння особа, навіть законний чоловік, не вправі одержати дані про борг, в іншому випадку, настає кримінальна відповідальність за ст. 183 КК РФ.

    Лише у разі смерті або тяжкої хвороби боржника, інформацію можуть передати родичу, спадкоємцю або офіційному представнику.

    Існує й інша, не менш неприємна ситуація, коли паспортом громадянина і скористалися зловмисники оформили позику. В такому випадку, отримати відомості про наявність боргу не складе праці, при наявності можливості засвідчити свою особу, проте виникне проблема врегулювати питання погашення чужого боргу, оформленого за паспортними даними іншої людини. Виходом із ситуації стане звернення у банківську структуру з вимогою прояснити ситуацію та подача заяви про факт шахрайства в правоохоронні органи.

    Коли потрібно перевірити фінансове становище іншої людини, є інші способи отримання відомостей, що не порушують чинні закони. Відомості про заборгованість отримують, користуючись онлайн-джерелами сайту ФССП (потрібні дані про прилад громадянина), або через банкомат отримавши попередньо карту іншої людини і знаючи його пінкод. Останній варіант можливий тільки за умови, якщо власник картки сам передасть дані і пластик для уточнення відомостей з його особистої згоди.