Вибираємо банк для відкриття розрахункового рахунку, індивідуальному підприємцю

621

Ведення власної справи не представляється можливим за відсутності розрахункового рахунку в банку. Саме через нього проходять усі фінансові операції підприємця: проводяться розрахунки з контрагентами, перекладається заробітна плата працівникам, сплачуються податки і, звичайно, на цей рахунок зараховується прибуток. Тому важливо відкрити розрахунковий рахунок для ІП в наЕкшн ному банку з недорогим тарифом, щоб мати якісне обслуговування і в той же час не переплачувати за непотрібні функції.

Який банк обрати для відкриття рахунку ІП

Практично кожен банк пропонує відкриття розрахункового рахунку для індивідуального підприємця. Однак важливо вибрати такий заклад, який не лише надасть повний спектр послуг, але і буде виконувати свої обов’язки по переказу грошових коштів без затримок і зайвих зволікань. Кращий вибір – це великий федеральний банк, який має розгалужену мережу філій і потужну підтримку.

Однак тарифи такого закладу не завжди відповідають можливостям дрібного і середнього підприємця і ТОВ, і якщо бізнес ведеться в межах одного-двох міст (включаючи розрахунки з контрагентами – постачальниками, підрядниками, виконавцями і т. д.), то можна обмежитися невеликим регіональним банком. Борючись за достатня кількість клієнтів, такі банки надають різноманітні бонусні програми або знижки для тих, хто вирішить відкрити у них розрахунковий рахунок.

Наприклад, це може бути:

 • безкоштовне обслуговування протягом певного часу;
 • відсутність плати за транзакції (в межах ліміту);
 • знижені відсотки при знятті коштів;
 • безкоштовні додаткові послуги, наприклад, СМС-оповіщення;
 • пільги при відкритті рахунку в режимі онлайн.

Потрібно відзначити, що великі федеральні банки також періодично пропонують різні акції для нових клієнтів-підприємців. Наприклад, Ощадбанк пропонує безкоштовний «Ощадбанк Бізнес Онлайн» – 3 місяця обслуговування. При відкритті рахунку в банку Тінькофф пропонуються додаткові сервіси. Россельхозбанк пропонує безкоштовне відкриття одного розрахункового рахунку в рублях або будь-якій іншій іноземній валюті представників мікробізнесу (з річним оборотом до 120 млн рублів) і малого бізнесу (з оборотом до 1 млрд рублів в рік). Відкриття рахунку в банках Россельхозбанк і Авангард у режимі онлайн коштуватиме 1 000 рублів, у відділенні це буде коштувати в 2 рази дорожче.

Також при виборі відповідного банку обов’язково потрібно ознайомитися з його фінансовим станом. Для цього достатньо подивитися сторінку установи на сайті Центробанку, де наведені його основні показники. Якщо у банку спостерігається систематичний збиток або він має проблемні активи, то, можливо, у нього в майбутньому виникнуть фінансові труднощі і його можуть позбавити ліцензії.

Хороша репутація і робота в онлайні

Слід звертати увагу і на репутацію установи. Якщо є підозри, що через нього переводять «ліві» гроші або відмивають кошти, то він може потрапити під приціл контролюючих органів, і це теж нічим хорошим не закінчується. В найгіршому випадку банк розориться або буде позбавлений ліцензії, що загрожує не тільки тимчасовим припиненням діяльності ІП або ТОВ «заморожуванням» всіх транзакцій, але і повною втратою грошей на рахунку, якщо активи установи виявляться нічим не забезпеченими або у нього не вистачить коштів для розрахунків з кредиторами.

Цікавим варіантом буде вибрати банк, який працює виключно в режимі онлайн. Таких у Росії на сьогоднішній день всього два – Тінькофф і Touch Bank. Не маючи філіальною мережею, ці установи можуть дозволити собі запропонувати знижені тарифи на обслуговування ТОВ або ІП за рахунок відсутності додаткових витрат.

У цілому якість онлайн-банків нічим не відрізняється від звичайних, деяким підприємцям навіть зручніше взаємодіяти з ними, так як всі маніпуляції з розрахунковим рахунком можна проводити з особистого онлайн-кабінету без особливих проблем. Єдиний мінус – складність роботи з документацією. Якщо знадобиться фінансовий звіт або виписка з розрахункового рахунку для податкової та інших перевіряючих, то доведеться замовляти папери в головному офісі і чекати їх доставки кур’єром або поштою. У випадку з банками, що працюють у звичайному режимі, потрібна документація буде готова набагато раніше.

Для Москви онлайн-банки – відмінний варіант, а от мешканцям віддалених регіонів, напевно, варто вибрати федеральний банк з розгалуженою мережею філій або великий регіональний з пільгами на обслуговування.

На що звернути увагу при відкритті рахунку

При відкритті розрахункового рахунку для ІП необхідно вибрати кілька наЕкшн них великих банків і проаналізувати запропоновані ними умови за такими критеріями:

 • Вартість плати за відкриття рахунку. В кожному закладі діють свої правила справляння плати: десь стягують разово безпосередньо при реєстрації рахунку, десь щомісяця. Потрібно звернути увагу на підсумкову величину комісії. У деяких банках рахунок можна відкрити безкоштовно по акції, наприклад в Россельхозбанк або Тінькофф.
 • Плата за обслуговування. Найоптимальніший варіант – щомісячна оплата в залежності від «навантаження» на рахунок, але більшість банків пропонують фіксовану ставку. Потрібно звернути увагу, чи справляється плата, коли рахунок не використовується.
 • Швидкість відкриття рахунку. Одні банки готові надати рахунок вже на наступний день, інші відкривають його місяцями. Зараз не потрібно сповіщати податкову службу про відкриття рахунку, тому в будь-якому випадку всі операції виконуються швидше.
 • Тривалість операційного дня. Якщо він короткий, то переклади будуть надходити тільки на наступну добу. Якщо важлива точність перекладів, то краще вибирати банк з довгим робочим днем.
 • Вартість транзакцій. Деякі банки пропонують безкоштовні перекази в межах ліміту, інші стягують фіксовану плату за кожен переказ. Що вигідніше – залежить від особливостей бізнесу.
 • Розмір комісійних. Потрібно подивитися, скільки стягується за зняття готівки, поповнення рахунку, переведення в іншу валюту, відправку на рахунки фізичних осіб (для виплати зарплати) і т. д. Оптимально вибрати банк з найменшими відсотками.
 • Доступні валюти. Якщо доводиться багато працювати з іноземцями, то краще вибрати мультивалютні рахунки – тоді не доведеться переплачувати за конверсію коштів.
 • Наявність мобільного та інтернет-банку. Це дуже зручна форма розпорядження засобами. Завжди можна відстежити протягом коштів і віддати розпорядження про переказ грошей в режимі реального часу. В іншому випадку доведеться зв’язуватися з операторами або особисто йти у відділення.
 • Наявність СМС-інформування. Це допомагає відстежити транзакції і вчасно попередити шахрайські дії. Крім того, підприємець завжди буде знати, скільки коштів на рахунку у нього є.
 • Нарахування процентів на рахунок. Звичайно, їх розмір неймовірно нижче (приблизно в 2 рази), ніж відсотки за депозитами для фізосіб, але навіть невеликий дохід – це добре.
 • Кількість безкоштовних карт. Це актуально, якщо підприємець буде платити зарплату працівникам електронним платежем. Заощадити на випуск карток не зайве.
 • Наявність додаткових послуг. Наприклад, деякі банки пропонують інтеграцію з системами онлайн-бухгалтерії, формування та відправлення звітів у податкову службу та інші подібні послуги.

При виборі відповідного банку для потреб ІП або ТОВ необхідно подивитися на загальний рівень обслуговування, наявність «гарячої лінії», простоту отримання паперової документації і інші подібні фактори. Які б не були дешеві тарифи, при відсутності відповідного сервісу розрахунковий рахунок буде вкрай незручний у використанні.

Найвигідніші варіанти

Вибираючи, в якому саме банку відкрити рахунок, підприємець або бухгалтер ТОВ переглядають безліч варіантів. Допомогти з непростим вибором покликана таблиця, в якій вказані найбільші банки Росії, користуються заслуженою популярністю у підприємців.

Найменування банку Ціна відкриття рахунку Ціна місячного обслуговування Розмір комісійних (кількість платежів в місяць)
Ощадбанк Від 2 400 рублів залежно від регіону 2 000 рублів 100 рублів за один платіж, на рахунки Ощадбанку і Газпромбанку – безкоштовно
ВТБ 24 2 500 рублів 1 100 рублів 30 рублів за один платіж
Россельхозбанк 1 000 рублів – в режимі онлайн, 3 000 рублів – у відділенні, безкоштовно – для нових клієнтів 900 рублів 25 рублів за один платіж у регіонах, 35 рублів за один платіж у Москві, на рахунку Россельхозбанка – безкоштовно
Авангард 1 000 рублів – в режимі онлайн, 3 000 рублів – у відділенні 900 рублів 25 рублів за один платіж
Тінькофф Безкоштовно Перші два місяці – безкоштовно, наступні – 490 або 990 рублів залежно від обраного тарифу 29 рублів за один платіж (є ліміт на кількість безкоштовних переказів в залежності від обраного тарифу), платежі без ліміту підключаються за 990 рублів в місяць
Альфа-Банк Безкоштовно Від 850 рублів 25 рублів за один платіж – при вчиненні менш 5 транзакцій, 250 рублів за один платіж – при вчиненні більше 5 транзакцій

Всі ціни вказані для Москви і області, у регіонах вартість банківського обслуговування може істотно відрізнятися. Крім того, деякі установи змінюють тарифи в залежності від економічної ситуації. Наприклад, Россельхозбанк змінює лінійку тарифів з 20 червня 2016 року (саме їх значення вказано в таблиці), а Авангард оновив правила буквально в квітні. Щоб не зіткнутися з неприємними несподіванками, краще заздалегідь подзвонити в банк або відвідати офіційний сайт установи та уточнити вартість відкриття рахунку.

Ще один момент: у деяких банках, наприклад те ж Россельхозбанк, встановлені різні тарифи для різних типів підприємців. ТОВ та ВП з малим обігом можуть розраховувати на знижки. Інші банки, наприклад Авангард або Тінькофф, пропонують знижки на обслуговування при купівлі пакету послуг.

Плануючи, де відкрити розрахунковий рахунок, потрібно звертати увагу на спеціальні пропозиції. При первинному відкриття рахунку в Россельхозбанк або Тінькофф можна отримати його безкоштовно. За додаткові послуги доведеться доплатити, наприклад через інтернет-банкінг. Однак для нових клієнтів Ощадбанк і Авангард забезпечують безкоштовний доступ.

Що в підсумку?

Таким чином, при виборі банку потрібно спиратися на такі параметри:

 • розмір філіальної мережі – чим більше відділень і представництв, тим краще, не доведеться добиратися до потрібного установи або користуватися послугами сторонніх банків, оплачуючи додаткову комісію;
 • наЕкшн ність і перспективність – при наявності сумнівних активів і поганої репутації установа ризикує втратити ліцензію або збанкрутує, ні те, ні інше для ІП і ТОВ не означає нічого доброго;
 • бонуси та привілеї – ставши новим клієнтом, можна отримати чималі знижки на обслуговування та навіть відкрити рахунок безкоштовно;
 • метод роботи – тим, хто не боїться інтернету і онлайн-розрахунків, можна порадити звернути увагу на установи, що функціонують виключно в режимі онлайн: це мобільніше і дешевше;
 • вартість відкриття – в деяких банках можна отримати знижки на обслуговування або зовсім варіант відкриття розрахункового рахунку без оплати;
 • тарифи на обслуговування – чим нижче комісійні, тим вигідніше рахунок;
 • додаткові функції – мобільний і онлайн-банкінг, SMS-оповіщення, заходи безпеки, можливість замовлення виписки та формування фінансового звіту – все це спрощує роботу підприємця, дозволяючи йому сконцентруватися на справі.

Звичайно, обслуговування розрахункового рахунку – це крапля в морі по відношенню до загального обороту підприємця. Однак при частих транзакції ця сума може виявитися значною. До того ж, навіщо переплачувати за непотрібні функції, якщо можна використовувати ці засоби більш вигідно? При виборі розрахункового рахунку треба спиратися на багато критерії та користуватися наданими можливостями отримати рахунок безкоштовно, а обслуговування – зі значними знижками.