Як отримати позику на відкриття бізнесу з нуля

921

З усіх позик найважче отримати позику на створення і просування малого бізнесу. Індивідуальні підприємці (далі ІП) та приватні фізичні особи, що ведуть свою справу, входять у категорію клієнтів, яким банки найменше довіряють. Кредит на розвиток малого бізнесу з нуля отримати Екшн сно складно. А дана ситуація пояснюється досить просто. Якщо при взятті іпотеки на квартиру треба переконати банк, що маєш стабільний середній дохід, який точно не зникне в найближчі вісім років, з малим бізнесом все куди складніше. Тут-то адже гарантією повернення банку коштів виступають потенційна прибутковість, рентабельність, наЕкшн ність, виживаність цього бізнесу в умовах хиткої російської економіки. Єдиною додатковою гарантією служить заставу якогось цінного майна позичальника.

Навіть у розвинених країнах (США, Західна Європа) чергового проекту малого бізнесу економісти дають максимум 20 %. Це ймовірність того, що бізнес виживе і не прогорить. А в РФ цей показник з цілого комплексу причин в 2-3 рази менше. Ось банки і не горять бажанням давати гроші людям, які потім, дуже можливо, стануть банкрутами. Однак певні схеми взаємодії з кредитними організаціями для початківців ділків є. Їх і розглянемо.

Покрокова інструкція для отримання кредиту на бізнес з нуля


В якості прикладу варто вивчити пропозиції від головного і найбільшого банку РФ на цивільному ринку. Мова йде про Ощадбанку. Він працює з усіма типами бізнес-клієнтів – ІП, ПП (приватний підприємець), ЗАТ, ТОВ. Однак перш ніж йти в банк, слід заздалегідь підготуватися за трьома основними пунктами, без яких отримати кредит на відкриття бізнесу з нуля практично нереально.

 • Підготовка бізнес-плану. Починаючий підприємець повинен створити свій власний план, проект. Це початок будь-якого бізнесу. До речі, незалежно від рівня (малий, середній, великий). Бізнесмен або бізнесвумен визначають основні тактичні (короткострокові) і стратегічні (довгострокові) напрями розвитку майбутньої фірми. Проводиться кількісний (технологічний, виробничий) і якісний (ускладнення структури підприємства, підвищення кваліфікації працівників) аналіз. Підраховуються обсяги виробництва, співвідношення потенційних витрат і прибутку, аналізується кон’юнктура того ринкового сектору, в якому бізнес буде функціонувати. Також аналізується штат співробітників. Бізнес-план показує інвесторам, чи варто вкладатися в цю справу. І банку в тому числі.
 • Визначення франшизи. Якщо майбутній ПІДПРИЄМЕЦЬ прийде в банк і скаже, що хоче відкрити своє незалежне підприємство, яке буде називатися так, йому, швидше за все, відмовлять у позику. Франшиза – це бренд, це різновид ліцензування, це певна модель ведення якогось бізнесу. Наприклад, франшизою є мережа «Макдональдс». Або «Кока-Кола». Або «Майкрософт». Але такі франшизи коштують мільярди, оскільки бізнес під їх егідою гарантує і відповідний прибуток. Починаючому ІП доводиться вибирати зі списку куди більш доступних варіантів. Причому бажано, щоб франчайзингові компанії були асоційованими партнерами того банку, де клієнт зібрався взяти позику. В Ощадбанку це Harat; s і ряд інших компаній, що продають відносно недорогі франшизи.
 • І, зрозуміло, не варто йти в банк, як кажуть, «голяка», без можливості застави. Звичайно, буває, що у майбутнього ІП немає за душею нічого, крім бізнес-плану і бажання якнайшвидше почати працювати. Але як уже говорилося, фінансові установи вкрай обережно видають гроші представникам малого бізнесу. Чудово, коли у клієнта є якась нерухомість у власності або інше цінне майно (авто середньої цінової категорії, наприклад). Тоді можна оформити дану власність в якості застави. Установа буде знати, що в разі провалу бізнесу всі або більша частина виданих грошей повернуться назад через реалізацію заставного майна клієнта. Тим же, хто нічого не має, доведеться хоча б знайти кошти для початкового внеску, який в рамках бізнес-кредитування високий (майже завжди мінімум 30 %).
 • Отже, підготовка завершена. Йдемо в Ощадбанк. Тут порядок Екшн такий:

 • Заповнення анкети, де крім основної інформації виявляється бажання взяти кредит ІП для малого бізнесу з нуля.
 • Вибір кредитної програми. Необхідно вибрати спеціальну програму «Бізнес-Старт».
 • Проходження реєстрації в податковій службі як ІП.
 • Збір всієї необхідної документації. Тут потрібно не тільки стандартний набір фізичної особи (паспорт, ІПН, довідка про доходи 2-ПДФО, військовий квиток для чоловіків у віці до 27 років, пенсійне свідоцтво), але і додаткові документи, пов’язані з кредитуванням бізнесу (бізнес-план, свідоцтво ІП або іншої форми організації, лист від франчайзера про співпрацю, свідоцтво про володіння яким цінним майном, яке можна використовувати для застави).
 • Подача безпосередній заявки на отримання позики для створення і розвитку малого бізнесу.
 • Надання банку грошових коштів у рахунок погашення первісного внеску (або оформлення в заставу дорогою власності).
 • Отримання бажаних грошей і відкриття власної справи.
 • Зрозуміло, можуть виникнути якісь нештатні ситуації, додаткові вимоги. Так, франчайзингова компанія, яка є партнером банку, може зажадати додатковий докладний аналіз того сектора ринку, у якому клієнт збирається працювати. Якщо майбутній бізнес вимагає додаткових ліцензій, їх необхідно отримати ще до видачі позики. Наприклад, якщо людина зібрався продавати алкоголь, мисливське і травматичну зброю. Тому тут представлена лише загальна, стандартна інструкція. Умови, на яких Ощадбанк видає кредити під малий бізнес, середні і цілком прийнятні на тлі пропозицій інших банків:

  • річні відсотки – 18,5 % (в інших установах ця позначка може доходити до 25 %);
  • мінімальний початковий внесок – 20 %, але краще погоджуватися на 30 % (в інших установах може доходити до 50 %);
  • якщо клієнт придбав франшизу від Harat ‘ s, то йому можуть видати до 7 млн рублів. В інших випадках – до 3 млн рублів. Мінімальний позику становить 100 тис. рублів;
  • позика видається на термін до 5 років (для користувачів бізнес-моделі від Harat; s) або до 3,5 років (для всіх інших);
  • допустима прострочення щомісячних платежів для клієнтів Harat; s становить один рік, а для всіх інших – півроку.

  Вимоги до позичальника

  Тут варто розглянути не мінімальні, а максимальні вимоги. Такі, при яких шанс отримати кредит підвищується до 90 %. Запити Ощадбанку стандартні. Подібні умови початківцям ділкам висуне будь-який інший банк:

  • чітко структурований, об’ємний і максимально інформативний план бізнесу;
  • довідка про доходи за формою 2-ПДФО;
  • володіння яким цінним майном, підходящим для застави;
  • наявність рахунку в іншому банку, володіння акціями та іншими цінними паперами (виписка з банку, з реєстру акціонерів). Це аналог застави;
  • хороша кредитна історія (наявність погашених в строк будь-яких інших кредитів). При цьому наявність непогашеного кредиту, який сплачує клієнт, плюс не йде, адже це додаткове фінансове обтяження;
  • наявність позичальників (партнерів по бізнесу) або поручителів, які довели банку свою фінансову спроможність;
  • клієнт не просто має постійну прописку, але й збирається відкривати справу за місцем проживання та дислокації банку-кредитора. Наприклад, в тому ж місті, де знаходяться філія Ощадбанку та домашню адресу позичальника;
  • вік клієнта варіюється в діапазоні 27-45 років. Чому саме 27 років? Відповідь – військова обов’язок, зовсім не втішна банки;
  • чомусь людям сімейним за статистикою виявляється більшу довіру. Хоча сім’я, за логікою, може стати відволікаючим від бізнесу фактором. Ймовірно, банки вважають, що сімейна людина апріорі більш відповідальний;
  • відсутність будь-яких заборгованостей (за інші кредити, комунальні платежі);
  • інформація про основні щомісячні витрати клієнта (комунальні платежі, інші кредити, аліменти, оренда та інше);
  • відсутність кримінальних судимостей (особливо непогашених, важких і за фінансові злочини);
  • довідка, яка підтверджує, що позичальник не стояв і не стоїть на обліку в психіатричному та/або наркологічному диспансерах.

  Зовсім необов’язково суворо відповідати всім факторам. Та таких позичальників практично не буває в природі. Просто тут описаний «золотий стандарт», ідеал. Якісь фактори не мають особливої важливості (сімейний стан), а якісь мають першорядне значення (заставу, бізнес-проект, відсутність криміналу і проблем з психічним здоров’ям/наркотиками).

  Варто згадати, що якщо позичальник вже мав свій бізнес і тепер хоче взяти новий кредит на нову справу, то це піде йому мінус. Оскільки банк невдалий підприємницький досвід завжди розцінює з негативної точки зору. А де гарантія, що у цього ІП його нові починання точно так ж не проваляться?

  Фактори, що впливають на рішення банку про видачу кредиту

  В принципі, після прочитання всього вищеописаного вже чітко видно ті моменти, від яких безпосередньо залежить позитивне рішення бенефіціара. Якщо узагальнити, то головних чинників буде всього три: перспективний і грамотно складений план бізнесу, наявність відповідної франшизи і певний фінансовий рівень клієнта. Якщо всі три моменти будуть оцінені банком на відмінно, то це впритул підведе позичальника до такого потрібного йому кредиту. Корисно знати, що в системі кредитування бізнесу банки працюють за планом. Тобто аналіз клієнта проводиться по відпрацьованому шаблоном. А шаблонів таких два.

  № 1. Кредитні фахівці проводять моніторинг позичальника і виносять вердикт (про платоспроможність клієнта і ступеня ризику для банку).

  № 2. Використовується статистична, автоматизована система «Скоринг», заснована на застосуванні математичних методів. В рамках цієї системи все позичальники сортуються по групах, кожна з яких характеризується певним ступенем ризику.

  Іноді банк вдається до обох варіантів аналізу.

  Інші способи отримання кредиту

  Цілком може статися, що банк таки відмовив у видачі кредиту. Але це положення не зовсім безвихідне. Які тут є обхідні шляхи?

  Споживчий кредит. Плюс в тому, що отримати його набагато легше. І видається він у будь-якому банку. Головний мінус – це відносно невеликі суми, складові споживчий кредит. Цих грошей може елементарно не вистачити на відкриття бізнесу. Хіба що клієнт спробує взяти кілька споживчих кредитів в різних банках. Але ж банки перевіряють, чи є у людини інші невиплачені кредити. Проте є винятки і банки, не перевіряючі КИ, також є.

  Якщо майбутній ПІДПРИЄМЕЦЬ має на руках дуже перспективний план, в якому всі висновки засновані на всебічних математичних розрахунках, то можна спробувати звернутися в один з особливих центрів, спрямованих на підтримку малого бізнесу. Якщо тамтешнім фахівцям сподобається бізнес-план клієнта, то його можуть профінансувати. Приблизно тим же займаються державні та приватні фонди з розвитку малого бізнесу. У будь-якому випадку тут вся надія на бізнес-план.

  Нарешті, починаючий підприємець може спробувати стати партнером якоїсь великої компанії. Тим самим він фактично отримає фінансову підтримку і заступництво з боку сильного учасника ринку. Але як це зробити – тема окремої статті. Тут складно обійтися без зв’язків у фінансових колах.

  Даний матеріал призначений на допомогу всім тим, хто зібрався відкривати з нуля власну справу. Особливо він корисний тим, кому нема чого запропонувати в заставу. У статті були розглянуті основні схеми взаємодії між потенційними підприємцями і банками.